Další letošní premiérový výlet po místech natáčení seriálu jsme uskutečnili do "černého" města, tedy na Kladno a jeho okolí. Tématicky sem zapadají díly seriálu Hon na lišku a především Prokleté dědictví, který se zde z většiny natáčel. Iniciátorem akce byl náš člen Fredy, pro kterého je kladenský kraj domovinou.

Jelikož jsme opět cestovali po skupinách, zvolili jsme jako výchozí bod první místo natáčení, kterým je letiště Velká Dobrá u Kladna. Postupně se všechny naše vozy na místo dostaly, malou komplikací bylo bloudění z důvodu oprav na silnici vedoucí k letišti. Zvolený čas v 10:00 jsme s malými rozdíly dodrželi. Po vzájemném přivítání, se náš kolega a specialista na místa natáčení, pan Černý, chopil přenosného DVD pro porovnání míst se seriálem a vedl nás na travnatou letištní plochu, kde v pátém díle přistálo letadlo, aby vyzvedlo nadporučíka Bláhu. Vlivem předešlých dešťů byla cesta přes pole až moc měkká, takže bahýnko na botách dobře ulpělo. Našli jsme zhruba místo, odkud se daly udělat srovnávací pohledy z DVD s nynějším vzhledem. Ujasnili jsme si, odkud a kam letadlo přilétlo a odlétlo a srovnali jsme okolní kopce, baráky a les. Při našem rozjímání jsme byli vyrušeni náhlým příjezdem osobního auta, šlo o pracovníky letiště. Čekali jsme nadávky a vyhazov, ale celkem se vše obešlo bez problémů a byli jsme akorát upozorněni, že se zde bude přistávat. Stejně jsme se měli pomalu k odchodu, protože jsme již všechno prozkoumali. Po malé pauze u vozů a občerstvení od Olgy, která upekla vyborný perník, jsme se přesunuli na další místo, tentokrát věnované už sedmnáctému dílu seriálu.

                          

                                                                 

Byl jím seriálový domov horníků, aneb ubytovna, které šéfovala Blanka Svobodová. V seriálu se objevují pouze interiérové scény na chodbě, když se zde procházejí Zeman se Stejskalem. Dnes je celá budova zevnitř poněkud pozměněna, ale i tak jsme sem zavítali a srovnali vše se seriálem. Pan Černý již vše zdokumentoval dříve, a tak srovnávací fotky jsou již delší dobu na webu v sekci Místa natáčení. Udělali jsme alespoň několik fotografií, jak dnešní Zeman se Stejskalem, alias Salaba s Huba.Bubou na schodech dovádějí.
Jelikož se přiblížilo poledne, zvolili jsme pauzu na oběd a ukojili naše žaludku v restauraci Pod červeným bukem, kterou Fredy vybral. Připojil se k nám i kolega pplk. Žitný, který, skoro již tradičně, dorazil se zpožděním.

                                                             

Po obědě již následovalo první hornické místo, konkrétně důl Max v Libušíně, který si zahrál ve scénách, kdy na dole došlo k výbuchu a přijíždí sem Pavlásek a spol., následně pak Blanka a dozvídá se, že Zeman zůstal za závalem. Areál je dnes oplocený, uzavřený a hlídaný, takže jsme toho moc neviděli. Strávili jsme zde jen chvíli a vše obhlédli alespoň přes plot. Nicméně místo máme opět již zdokumentováno na webu z doby, kdy se šlo dostat dovnitř, takže tato návštěva byla jen doplňková. Před odjezdem na hlavní tahák akce, návštěvu hornického skanzenu, jsme opět pojedli skvělý perník Olgy Halámkové:-).

                          

Návštěva hornického skanzenu na dole Mayrau ve Vinařicích nám všem učarovala. Točily se zde hlavní scény a záběry na důl, honička Ledvinky s Rusňákem, kovárna, kde Gargelu navštívil Zeman. Zajímavostí je to, že sklad barev, kde Rusňák ukryl plechovku s penězi, se tu ale netočil. Tohle místo je bývalou dynamitkou firmy Nobel v Praze Podhoří. Ledvinka a Rusňák by si tak v reálu vždy odskočili z Vinařic do Podhoří:-). V areálu bývalého dolu je dnes opravdové muzeum, kdy vás provedou po skutečném dole, všech jeho důležitých částech. My jsme měli to štěstí, že Fredyho otec zde dříve pracoval, takže se nás jako průvodce ujal a vše pěkně a velmi poutavě vysvětloval s přesností takřka na hodiny. I zde tak vyslovujeme velký dík za ochotu a velkou péči, kterou nám věnoval. Prohlídku jsme začali ve vstupní hale, následně jsme pak mohli vidět krátký film o vzniku a době dolu, kdy byl ještě funkční. Po videu následovala prohlídka místností s expozicí hornických nástrojů a pomůcek, samozřejmě s poutavým vyprávěním našeho průvodce. Navštívili jsme i typické řetízkové šatny, lampárnu, místo u těžní věže odkud se fáralo a vyvážely se vozíky s uhlím. Celá prohlídka je udělána tak, jako když horník přišel na směnu a čím vším prošel, než sfáral. Měli jsme možnost navštívit i zmíněnou kovárnu, kam šel Zeman za Gargelou. Působilo to na nás, jakoby se tam zastavil čas a dělníci odešli teprve nedávno. Provedli jsme samozřejmě srovnávačku se seriálem. Prohlídka umožňuje i návštěvu kopce Homole, kde si člověk připadá jako když je opravdu v šachtě. Mít zde skloněnou hlavu je opravdu nutnost. V areálu jsme pak našli místa, která jsou vidět v seriálu, již zmíněná honička obou postav a samozřejmě i kaliště. To je dnes už vyschlé, ale připomíná ho alespoň snížený ohraničený prostor. Součástí prohlídky byla i možnost vyzkoušet si práci báňského záchranáře a proběhnout trasu v simulovaném dole. Prostě dokonalá péče o návštevníka expozice. Pro nás bylo pochopitelným zjištěním to, že prostředí dolu se od natáčení změnilo. V té době bylo vše v plném provozu, poslední vozík s uhlím byl zde vytěžen v roce 1997. I dnes jsou ale patrny styčné body, které se nezměnily, případně jen minimálně. Podrobný popis dolu se srovnávacími fotkami připravujeme do sekce Místa natáčení.

                          

                                           

                                                         

Vydrželi jsme zde velmi přijemné dvě hodiny a zbývalo nám navštívit poslední místo na Kladensku, konkrétně Turyňský rybník, kam přišel vyzpovídat Zeman Gargelu, chytajícího ryby. Před touto poslední návštěvou jsme se ještě s částí naší skupiny rozloučili. Zajímavostí na tomto místě je to, že výslech se točil na malém ostrůvku, který se nachází kousek od břehu rybníka. Průkazné jsou opět především záběry na okolní zástavbu. Detailně je vše opět rozebráno v Místech natáčení díky dřívější návštěve pana Černého. My jsme tedy vše ještě pro pořádek obhlédli. Na závěr jsme dojedli zbytek perníku a následovalo loučení.

                                                                         

Zbraslavská sekce pak ještě večer vše, i mnohé jiné, probrala u dobrého jídla a pití v restauraci na Zbraslavi a zakončila tak premiérový výlet s velmi poutavou atmosférou.

Velký dík patří Fredymu a jeho tátovi, který si nás okamžitě získal.

Výletníci: Olga Halámková, Blanka, Hombre, malý Míra, pan Černý, Fredy, Salaba, Huba.Buba, pplk. Žitný, Anglie