Podzimní procházka Prahou po místech natáčení 9.10.2010

Procházka po pražských místech natáčení se nám nabízela již dlouho. Většina z nás je z hlavního města, ale celou dobu jsme dávali přednost výletům na místa od něj vzdálených. V sobotu 9.10. tedy došlo konečně i na Prahu. V ní je míst natáčení velmi mnoho, tato procházka si určitě nekladla za cíl je všechny obejít, ale snažili jsme se trasu naplánovat tak, aby obsahovala ta nejznámější a zároveň aby vše na sebe navazovalo. Začali jsme proto na Vítězném náměstí alias „kulaťáku“, kde se u Elektrotechnické fakulty ČVUT setkala Lída s Ivanem v díle Mimikry a Honza Zeman na ně čekal. Trochu jsme se na místo museli procpat přes probíhající farmářské trhy, ale podařilo se. Porovnali jsme tradičně místo se seriálem, na chodníku jsme třeba našli ještě i skvrny po stánku PNS, který byl ve scénách tehdy vidět. Identifikační body v podobě budovy a oken jsou nezaměnitelné i dnes.
Dál z „kulaťáku“ vedla naše cesta na nedaleké Dejvické nádraží, které si v seriálu zahrálo celkem třikrát v dílech Bestie, Mědirytina a Kleště. Budova si udržuje celkem stacionární vzhled, alespoň co se venkovního vzhledu týče. Uvnitř v hale jsme viděli určité změny např. v nepřítomnosti zábradlí u okénka s pokladnou, ale i tak se podoba našla. Interiér haly byl vidět v díle Mědirytina při zatýkání paní Takáčové.
Pak jsme vstoupili na perón, odkud v Bestii odjížděl Petr Váchal s manželkou a loučili se s otcem. Oproti seriálu tam však nikdo nebyl, protože provoz na nádraží je minimální. Chvíli jsme na místě pobyli a vyfotili se i pod hodinami, které jsou vidět v díle Bestie.
Z venku před nádražní budovou jsme pak také vše obhlédli a chvíli počkali, jestli Honza Zeman s Kalinou nepřivezou na nádraží ing. Čadka.
Další místo na řadě byl tréninkový fotbalový stadion pražské Sparty, kde Zeman s Pavláskem pozorovali trénující fotbalisty v díle Romance o nenápadné paní. Tentokrát byl stadion prázdný, ale i tak jsme se utvrdili v tom, že je to správné místo. Fotografie z natáčení nám to potvrdila, protože i na ní je vidět v pozadí stojící Pražský hrad. U stadionu je restaurace McDonald´s a jelikož bylo něco po poledni a dostavil se hlad, nepohrdli jsme ani my tímto imperialistickým podnikem :-).
Posilněni množstvím přijatých kalorií jsme šli směrem k dalšímu místu, kterým byl v letenském parku stojící Hanavský pavilon. U této stavby je krásná vyhlídka na Prahu a místo se objevilo ve dvou dílech. Poprvé v Kvadratuře ženy, když SNB čeká na Hanouskovou a podruhé ve Štvanici, když se zde Zeman prochází před setkáním se Ševčíkem. U pavilonu je restaurace, která nám svým venkovním sezením trochu bránila v přesném porovnání místa tehdy a teď, ale i tak jsme si vše ověřili. Jelikož nás celou cestu provázelo krásné slunečné počasí, byl krátký pobyt u pavilonu s krásnou vyhlídkou na Prahu velmi příjemný. Od pavilonu jsme pak klesali po cestě na nábřeží k Vltavě.
Při sestupu jsme se i chvíli zastavili na místě, kde Zeman diskutoval se Ševčíkem u lavičky. Místo je rovněž celkově beze změny, až na zarostlý kopec v pozadí za lavičkou.
Naše kroky dál vedly přes Čechův most do Pařížské ulice, do ulic U svatého ducha, Kostečné a Salvátorské. Domy v nich se objevily v dílech Klauni a Rukojmí v Bella vista. Dále i v díle Konec velké šance, kde Bláha čekal před domem v autě pana Hackla. Ulice byly plné turistů i z důvodu krásného počasí, ale to nám nebránilo v tom, abychom vše opět porovnali se seriálem. Najít menší ulice nám chvíli trvalo jelikož měl zpoždění náš hlavní specialista na místa natáčení pan Černý, ale i tak jsme je zvládli najít, především díky výborným znalostem pana profesora Brauna. Odtud je to jen kousek na malé náměstí, lidově „kozí plácek“, kde se sbíhá několik ulic, a kde se točila úvodní scéna z Rukojmí v Bella Vista. Lodník Barkl si byl v nedalekých potravinách nakoupit a nezamkl si auto, následně příslušník objeví Štefka v Chrysleru. Chvilku nám trvalo, než jsme si ujasnili, kde stálo Barklovo auto a kde Chrysler, ale pomocí dílu a nezbytných záchytných bodů na okolních domech se nám to podařilo. Přesně takovéto pátrání nás baví. Z tohoto místa jsme šli k hotelu Paříž u Obecního domu, kde už na nás čekal konečně pan Černý. Tady jsme krátce vzpomněli na díl Pán ze Salcburku, jak Rudi Lorenc organizuje odjezd za kontroly SNB. Naše skupina se dál odebrala na Uhelný trh přes ulici V Kotcích, kde se točilo tržiště do Mědirytiny a u ústí ulice na Uhelný trh byl pak boční vchod do Orfea, seriálového to starožitnictví v posledním díle. I toto místo je prakticky beze změn, vstupní boční vchod je i po srovnání se seriálem stejný. Naproti starožitnictví je pak škola z třináctého dílu. Čas opět pokročil a dostavila se žízeň, proto jsme zamířili do blízké restaurace U dvou koček, kde jsme jedním „na stojáka“ spláchli ten městský prach. Tady se k nám konečně připojil i pan pokladník, který měl také zpoždění. Odtud jsme šli přes ulice Husova, Řetězová, Liliová a Karlova a viděli tak další místa, především z dílu Mědirytina a Loupež sladkého I, konkrétně třeba vjezd do seriálového skladu léčiv, kam zajížděl Jirka Hradec se sanitkou. Dál jsme přešli z Betlémského náměstí přes Konviktskou do Bartolomějské, kde v seriálu sídlila pražská mordparta a samozřejmě i Honza Zeman.
Ve čtrnáctém díle zde na něj čeká manželka Lída a společně se pak jdou projít až na Střelecký ostrov. I my jsme pak šli v jejich stopách a následně po stopách Bláhy, který je sledoval. Došli jsme tak právě na ostrov, kde je Lída postřelena, a kde pak končí i život Bláhy. Symbolicky jsme i my zde uzavřeli naší dlouhou vycházku, resp. pochoďák, protože jsme určitě nachodili několik kilometrů.
Po chvilce odpočinku a ujasnění si seriálových souvislostí jsme se pomalu odebrali do restaurace U majora Zemana, kde jsme tradičním posezením probrali možné i nemožné. Celou dobu vycházky nás provázelo to vzpomínané krásné počasí, den byl jak vymalovaný a jako na objednávku, takže i proto lze výlet označit za vydařený. Ještě nikdy předtím jsme neprošli najednou tolik míst natáčení. Zároveň si uvědomujeme, že ještě jich je v Praze dost, které by stály za návštěvu, určitě se na ně dostane řada v dalším pokračování někdy příště. Děkujeme všem za účast!
Kdo se procházel: Hombre, Blanka, profesor Braun, Olga Halámková, malej Míra, Anglie, Elden, Diana s dcerkou, pan Černý, Huba.Buba
Do Krakovské pak alespoň dorazil Tomáš s přítelkyní.