Pan Matyáš jako seriálový Ivo Holan byl v našem hledáčku herců již delší dobu, ale nějak se nám nedařilo navázat kontakt. Až se to jednou konečně podařilo a pana Matyáše jsme pozvali loňský podzim na naši výroční schůzi. Tam nám ukázal, že je nejenom ve výborné fyzické, ale i psychické kondici, že si toho hodně pamatuje a povídání s ním by bylo velmi zajímavé. Proto jsme se ho rozhodli (řečeno slovy našeho ideologa Plk.Žitného) řádně "vytěžit".

                                                                              

Akci jsme domluvili na 22.3.2015. Celou formu jsme pojmuli tak jako kdysi setkání s panem Pohanem, tedy host samotný, projekce filmových ukázek, občerstvení a sofistikované dotazy. Za pěknou besedu pak samozřejmě i vkusné dárky:-). Do organizace akce se nás zapojilo víc a potvrdilo se, že když "ten dělá to a ten zas tohle, tak všichni dohromady udělají moc". Nedělní odpoledne tedy nastalo a my jsme se postupně scházeli na místě, kterým byl opět luxusní "domov důchodců" Sue Ryder. Připravili jsme zázemí, techniku na projekci a natáčení a očekávali jsme hosta. Toho měli za úkol přivézt Lída se Spellmanem a samozřejmě nezklamali. Těsně před 16:00 se mezi námi objevil pan Svatopluk Matyáš. Po vzájemném seznámení se (i když s většinou z nás se již viděl na výroční schůzi) jsme se usadili a začalo se povídat. Shodou okolností v pátek 20.3. vysílala Česká televize 13. komnatu pana Matyáše, takže jsme se již hodně zajímavých věcí dozvěděli z tohoto pořadu, nicméně i na tomto setkání se pan Matyáš vyjádřil ke svým dřívějším problémům s alkoholem, se kterým se dokázal tak obdivuhodně rázně a sám vypořádat. Po tomto tématu jsme se tedy vrhli na jednotlivé filmy a seriály, které jsme měli pro účely akce vybrané.

                          

                          

Největší zájem asi vzbudilo samozřejmě téma seriálové postavy redaktora Ivo Holana. Pan Matyáš nám sdělil zajímavé postřehy z natáčení, my jsme se zase pochlubili naší návštěvou na Rujaně, když jsme tam pořádali výlet po místech natáčení dílu Modrá světla. A jelikož se jako Ivo Holan objevil i v dílu Bíle linky, měli jsme jako dekoraci na stůl i pivo Radeberger, které se objevilo ve vlaku, když dr. Salaba objednával občerstvení po celní prohlídce.

                                                                                       

Čas běžel a my jsme se vrhli na další tvorbu pana Matyáše. Známé jsou jeho role třeba v seriálech Velké sedlo nebo Přátelé zeleného údolí, ve filmech hrál spíše menší role, ale třeba Akce Bororo nebo Noc oranžových ohňů - to jsou filmy, kde měl prakticky roli hlavní. Překvapením pro pana Matyáše byl film Hroch, který roku 1973 natočil Karel Steklý a kde si také zahrál. Tento film patří mezi vůbec ty nejhorší z čs. filmotéky té doby. To, že v něm hrál úplně zapomněl a jen matně si vzpomněl, že něco takového točil. Na druhou stranu třeba Nebeští jezdci, na ty může být pan Matyáš hrdý, protože ti naopak patří k tomu nejlepšímu, co se před normalizací natočilo. Hodně vzpomínal i na svůj první film Ročník 21 o totálně nasazených na práci do Říše při okupaci před 2.sv. válkou. Bohužel tento film se nám nepodařilo nikde sehnat. Během akce jsme udělali i jednu přestávku na občerstvení, takže host i my jsme doplnili síly.

                         

S poslední ukázkou se nachýlil i čas naší besedy, takže po ukončení projekce jsme ještě přistoupili k předání dárků. Výborným nápadem se stala hůl s dýkou v rukojeti, kterou si Ivo Holan zkoušel u Leopolda Fanty v dílu Modrá světla. Z toho daru byl pan Matyáš vyloženě dojatý. Byť hůlku při chůzi nepotřebuje, tak mu jistě doma poslouží jako pěkná dekorace. Druhým dárkem pak byla fotografie s věnováním ze seriálu právě z "přetahované" na útesu v Modrých světlech. Následně se pan Matyáš ujal podepisováním knížek a DVD.

                                                

                                                  

Tímto tedy naše akce skončila a došlo na loučení. Poděkovali jsme panu Matyášovi za velmi pěkné povídání a vzpomínání a i on nám potvrdil, že se mu to také líbilo a jistě jsme se neviděli naposledy. Lída se Spellmanem se opět ujali odvozu "redaktora Holana" domů. A my jsme si pak potvrdili, že tato akce byla velmi povedená a tento formát budeme praktikovat dál. Pan Matyáš nám všem doslova učaroval, jednak svou ohromně pevnou vůli, kterou uplatnil právě při řešení problémů s alkoholem, ale i svou nynější vitalitou, skromností a ohromnou vůlí žít a pracovat. Přejeme mu, aby tady vydržel až do sta let.

                                                                               

Seznam probíraných filmů a seriálů:

1967-Hra bez pravidel

1968-Nebeští jezdci

1971-Tatínek na neděli

1972-Akce Bororo

1973-Hroch

1974-Noc oranžových ohňů

1974-Za volantem nepřítel

1975-Kamenný řád

1976-Modrá světla (30PMZ)

1978-Setkání v červenci

1980-Přátelé zeleného údolí

1983-Hořký podzim s vůní manga

1985-Velké sedlo

1985-Sedmipírek

2015-13.komnata Svatopluka Matyáše