Na zámek v Litoňovicích přijíždí zájezd pracovníků zlatnického družstva Jupiter. Mezitím, co většina návštěvníků absolvuje prohlídku zámku, jejich dva pracovníci si zatím přinesou do odstaveného autobusu basu s pivem a statečně popíjejí. Při prohlídce je se skupinou také německý turista Rosenbaum se svojí tlumočnicí Soňou. Jednou z pracovnic podniku je i náborářka Anna Horáková, které si všichni považují, protože rozumí umění. Společně si pak prohlížejí obraz Kateřiny von Laubringen, který se nachází v zámku. Při návratu do autobusu, se po base s pivem shání jeden z pracovníků, Rudolf Syřiště. Dva kumpáni mu sdělují, že lahve z jeho basy byli vrátit a koupili za ně novou, ze které mu nechali jen pár piv. To ho viditelně rozladilo. Skupina se domlouvá, kde poobědvá. Syřiště doporučuje místní hotel U Jelena, kam mu ti dva vrátili jeho lahve. S nimi tam jede i pan Rosenbaum. Syřiště se pak večer vrací do zámku, kde uloupí obraz Kateřiny von Laubringen a ještě další cenné věci. Při snaze sešplhat z okna zámku si uváže provaz za okno a leze dolů, někdo mu ale při sestupu nahoře uřízne provaz a Syřiště padá. Zemanův spolupracovník Mirek Stejskal, navštěvuje Honzu doma, ten už s malou Liduškou a svou matkou bydlí na sídlišti, kam se přestěhovali ze Žižkova. Oba dva jedou na místo nehody. Ještě ale vyzvedávají v Jupiterovi vedoucího Havlase a berou ho s sebou k identifikaci. Z Jupitera zrovna vychází Anna Horáková a nasedá do auta pana Rosenbauma, který byl s jejich skupinou na prohlídce zámku.

Havlas identifikuje mrtvého Syřiště, ohledávají pak místo činu. Zmizeli ovšem ukradené předměty, v kapse u mrtvého nacházejí jen brož, která je údajně čerstvým výrobkem. Při výslechu Havlase se Zeman dozví, že Syřiště byl zručný pracant a dělal i na devizových zakázkách. Také se dozví, že Rosenbaum si prý u Jupitera objednal velkou zakázku za 35 000 Kčs. Zeman zjišťuje, že Rosenbaum se odhlásil z hotelu, kde bydlel a Horáková odjela služebně do Brna. Chystá se tam tedy také, jako zástupce podniku Strojimport. Doma se pak loučí s Liduškou a opět vzpomíná na svou ženu, když si pohrává s malou hračkou-oboustranným fotbálkem, který dostal od saniťáka v roce 1951, kdy se Liduška narodila. V hotelu, kde v Brně bydlí, se potkává s Annou Horákovou, která ale vypadá úplně jinak a mnohem lépe než jí viděl v Jupiteru. Narafičí nehodu s výtahem a mezitím si s ní v uvízlém výtahu povídá a představuje se jí jako Souček, obchodní zástupce Strojimportu. Oba si dobře rozumí. Zatím v Praze Stejskal s Pavláskem dedukují, že pachatelé museli být nejméně dva, protože laborka prokázala, že lano bylo přeříznuté. Jedná se určitě o zkušenou partu lupičů, kteří na trase už vyloupili dost zámků. Prověřují i Annu Horákovou pro její znalosti. Do Brna triu Katiny přivezla kolekci šperků, za kterou má Jupiter získat kolem 100 000Kčs. Rosenbaum navíc přes hranice neodcestoval, je někde v republice. Stejskal navštěvuje Soňu Hartmanovou, vydává se za kamaráda Rudolfa Syřiště, předává jí brož,kterou u mrtvého našli a říká, že to po něm Rudolf posílá Rosenbaumovi. Chce prý domluvit přes Soňu obchod s Rosenbaumem. Soňa je ale opatrná. V Brně jsou zatím spolu ve varieté Horáková se Součkem-Zemanem. Docela si rozumějí. Horáková mu sděluje, že vystupující trio zná, prý to jsou dobří zákazníci. Zároveň nabízí spolupráci Zemanovi, mohl by prý pomocí svého povolání najít na západě odbytiště pro šperky z Jupitera. Po skončení vystoupení se jeden z klaunů vrací do karavanu a zbavuje se nalíčení. Je to Rosenbaum, za ním do Brna přijela Soňa Hartmanová a předává mu brož, kterou jí dal Stejskal.

Tvrdí mu, že jí má od Rudly Syřiště, který jí brož půjčil, ale už si jí nemohl vzít zpět. Rosenbaum prý ví proč. Zkouší ho vydírat a chce po něm dvacet tisíc dolarů, jinak ho udá na Bezpečnosti. Zeman s Horákovou tančí, po chvilce se odlučují a Horáková jde domlouvat obchod s triem Katiny, ke kterým se už přidal i odlíčený Rosenbaum. Zeman se při schůzce na WC dozvídá od spolupracovníka, že klaun je Rosenbaum a v karavanu ho navštívila Hartmanová. Z obchodu s Jupiterem ale trio odstupuje a Horáková je z toho viditelně zdrcena. Při cestě zpět vlakem, je Soňa přepadena neznámým mužem, který jí chce vyhodit z vlaku. Příslušníci v civilu, kteří jí sledují, ho však zneškodní a zároveň vidí, že v tašce, kterou má u sebe Hartmanová, je větší množství valut. Zeman, který s Horákovou cestuje ve stejném vlaku se o všem také dozvídá. Z úschovny zavazadel získává Bezpečnost kufr s věcmi, ve kterém jsou uloupené věci ze zámků. Po získání fotodokumentace vše vracejí zpět. Tento kufr si tam uložila Horáková s tím, že je v něm oblečení a vyzvedne si ho zítra, to vše řekla Zemanovi. Zeman se zakouká do obrazu Kateřiny z Laubringenu a dedukuje o podobnosti ženy z obrazu se skutečnou Annou Horákovou. Chce pak zjistit vše o rodu Laubringenů. Při výslechu se Soňa přiznává, že Syřiště Rosenbaumovi kreslil plánky hradů a zámků, v hospodě u Jelena se pak s Rosenbaumem pohádali, protože Syřiště měl v lahvích od piva ukryté plánky a ti dva výpitkové mu je vyměnili. Před Jupiterem je zatčena Horáková, na kterou čeká Rosenbaum, ten se pokouší zmizet, ale nepodaří se mu to. Při výslechu nechce Rosenbaum vypovídat, Horáková zase odmítá Zemanovu teorii o tom, že je Kateřina z Laubringenu. Ukazuje jí i ten uloupený obraz, na kterém je podoba viditelnější, dokazují to i další antropometrické znaky. Horáková je obviněna z rafinovaného pokusu znovuzískání majetku, zabaveného státem jejich rodu po válce, který byl vlastně rodem nacistickým. Rosenbaum se pak pod silou důkazů přiznává, celé akce prováděl společně se svými kumpány z tria Katiny. Jeden z nich pak zkoušel ve vlaku zneškodnit i Soňu Hartmanovou. Zeman pak s matkou a dcerkou Liduškou společně jako návštěvník absolvuje prohlídku zámku v Litoňovicích. Jejich sbírky jsou už kompletní, protože uloupené věci včetně obrazu Kateřiny von Laubringen jsou zpět na svých místech.Jan Zeman: Vladimír Brabec
Plk. Pavlásek: *Josef Větrovec
Por. Stejskal: Ladislav Mrkvička
Strážmistr: Ivo Niederle
Zemanova matka: Pavla Maršálková
Liduška Zemanová: Bětka Mjartanová
Anička Horáková: Květa Fialová
Tony Rosenbaum: Petr Haničinec
Soňa Hartmanová: Sylvie Turbová
Rudolf Syřiště: Jan Skopeček
Havlas: Svatopluk Skládal
Kazda: Josef Chvalina
Havlíček: Mirko Musil
Hojda: Václav Kotva
Kustod: Otto Budín
Bártl: Roman Hemala
Recepční: Otto Kinský

Námět: Jan Kovář
Námět a povídka: Vladimír Fiala
Scénář: Jiří Sequens, Vladimír Fiala, Jiří Fried
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Dramaturgové: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za zásluhy o výstavbu"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
II. architekt: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Umělecký maskér: Jaroslav Čermák
Pomocný režisér: Helena Rohanová
Skript: Alena Mikeťuková
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
II. kameraman: Jan Kváča
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: Jiří Kejř
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(Zasloužilý umělec)

Vyrobila
Československá
televize Praha,
Ústřední redakce armády,
bezpečnosti a brannosti
ve
Filmovém studiu
Barrandov
Zpracovaly Filmové laboratoře
Barrandov
© 1976