Halucinační sen Olgy Halámkové se krásně vine. Běží po mořské pláži s krásným mladým mužem a oba jsou velmi šťastní. Náhle však Olga padá ze srázu do rozbouřeného moře a mladík po ní marně natahuje své ruce. Takto končí sen a v reálném světě i život této mladé dívky. Sedí v parku opřená o strom, je v bezvědomí a umírá po požití nadměrného množství drog. Kolem ní se ještě skupinka mladých, ve které jsou ústřední postavy příběhu-tedy Josef Borůvka, Soňa Hýblová a Kamil Moudrý-snaží Olgu Halámkovou oživit. Je to ale beznadějné. To k nim přišla Olga, aby získala text jejich nejslavnější písně Bič boží, jsou totiž hudební skupinou Mimikry, která zpívá zakázané biblické songy. Nakonec jí nechávají svému osudu a zbaběle prchají i s jejím občanským průkazem. Doktor Veselý pak u Zemana v kanceláři podává raport o nalezené dívce. Měla dva vpichy v předloktí, zbytek nekvalitního heroinu krvi. Také stopy po kouření marihuany. Kriminalisté tak zjistili, že drogy se už dostaly i do republiky. Zatím dva ze skupinky, Chozé a Soňa, pomáhají při výměrech na připravované stavbě. K Chozému se pomalu ze zadu přiblíží jeden z dalších jejich kumpánů, je to Karel Vondřich, řečený Kájík a říká mu, že je viděl s tou mladou dívkou. Přichází tak opět se svým nápadem, únosem letadla. Nyní má skupinka důvod opustit svou zemi. Chozé ho ale prozatím vyhazuje. Už se podařilo zjistit totožnost mrtvé, Gajdoš se Zemanem se vydávají za jejími rodiči, aby jim oznámili smutnou zprávu a dozvěděli se něco víc. U Halámků je doma matka a Zeman jí opatrně naznačuje co se stalo. Ta nic netuší, že bych jejich dcera brala drogy taky neví. Nakonec jí sděluje úmrtí její dcery. Doma u Zemanů Lidka rýsuje do školy a pouští si k tomu podivnou muziku. Honza jde za ní do pokoje a v důsledku toho, co se dnes stalo, sděluje své dceři, že jí má moc rád a kdyby měla někdy pocit samoty, tak ať se nebojí a řekne jim to. Pak se jí ptá, kde se dá sehnat taková hudba, jakou si pouští. Lidka prý řekne svému příteli Petrovi, ten je do té hudby blázen a ví co a jak. V Mariánských Lázních na letišti přistává pravidelný let z Prahy, který se kyvadlově vrací zpět. U příletu je jeden ze skupiny mladých, Kamil Moudrý, řečený Modrák. Letadlem přilétá Chozé a nenápadně od něj přebírá kufřík. Pak se setkávají se Soňou a probírají, co zjistili. Je zřejmé, že se chystají podniknout Kájíkův únos.

Při odletu se konají vždy prohlídky zavazadel, tudíž by při nich byly objeveny jejich pistole, které jsou potřeba, a které zajistí Kájík. On zatím čeká na neznámém místě na kohosi. Přijíždí mercedes a z něho vystupující muž si s Kájíkem nenápadně vyměňuje balíček a za něj dostává peníze. Kájík jde na svačinu do bufetu, kde předává další člence kapely Táně, onen balíček. U Modráka v bytě pak probírají plány únosu, pro výstrahu je potřeba oddělat jednoho z pilotů. Zatím nevědí, jak přenést zbraně přes prohlídky, Kájík ale ví jak na to a má prý rezervu. Zeman čeká na Lidku před školou, je s ní i Petr a oba bere k sobě do vozu. Petra se pak ptá, kde se dá sehnat taková muzika. Také jim ukazuje text písně Bič boží, který našli v učebnici chemie Olgy Halámkové. Ivan říká, že zjistit, kdo dělá takovou hudbu je těžké, dnes je prý spousta takových part. Petr pak s Lidkou jdou na koncert Mimiker, Chozé a spol. tam zpívají svůj nejlepší hit, mají velký úspěch a všichni jsou hodně nažhaveni. Táňa má dítě, které během koncertu odpočívá v šatně v kočárku. Při koncertu se objeví Kájík a kapele ukazuje jakousi krabičku, jsou v ní drogy pro nitrožilní aplikaci. Sám si pak jde napřed do šatny užít a vpichuje do žil drogu. Koncert končí a do šatny přichází Chozé, okamžitě se vrhá po droze a vpichuje si i on, po něm i Soňa. Postupně se pak všichni chystají k odjezdu. Táňa s Modrákem odjíždějí autobusem a zbylým třem objednávají taxi. Autobusem cestují i Lidka s Petrem. Je potřeba vyzkoušet funkčnost zbraní, Kájík jede s Modrákem na skládku a za rachotu náklaďáku zkoušejí střelbu, zbraně jsou spolehlivé. V promítací místnosti na kriminálce se Zemanovi dostávají informace o té skupince lidí. Petr s Lidkou je totiž sledovali cestou z autobusu až k Modrákovu bytu. Zeman se domnívá, že se skupinou je v kontaktu Karel Vondřich, ukazuje jeho fotku Petrovi, ale ten ho nepoznává, na koncertu ho neviděl. Celý byt má nyní Bezpečnost pod dozorem. Zeman chce nějak Mimikry pošťouchnout. Kájík zatím změnil vizáž a je z něj ostříhaný a umytý, slušně oblečený pán. Společně s Táňou a jejím dítětem, zkoušejí na letišti funkčnost osobních prohlídek. Prohlídka je důkladná včetně malého dítěte. V letadle pak Kájík promýšlí způsob únosu, zatím se jedná jen o zkušební let, při kterém zjišťuje co a jak. Táňa má letět ještě asi dvakrát, aby další prohlídky nebyly už tak důsledné, navíc s plačícím dítětem jí nebude dlouho nikdo zdržovat. Kájík totiž vymyslel, že zbraně do letadla propašují v kojenecké zavinovačce malého dítěte.

U Modráka v bytě je drogový dýchánek, on, Chozé a Soňa se motají v oblacích kouře, prožívají zážitek z marihuany. Najednou ale někdo zvoní, poplaší je to, ale Modrák jde pomalu otevřít. Do bytu vejde Petr, Lidčin přítel. Prý, že mu na ně dala kontakt Halámková, že u nich sežene text písně Bič boží. Skupinka se poplaší zprávou o Halámkové a chce Petra napadnout. Ten to vytuší a zachrání se zmínkou o tom, že před barákem na něj čeká jedna kočka a další parta ve vinárně. Tou kočkou je Lidka, která opravdu čeká před barákem. Petra pak vyhazují a všichni z toho panikaří, musejí co nejdříve sehnat Kájíka a provést akci. Petr s Lidkou pak sedí u Zemana v kanceláři, on jim vynadá, proč se pustili do takové akce sami. Oba mu chtěli tímto pomoci. Mimikry se rozhodli jednat a Moudrý zamlouvá z pošty telefonem do Mariánských Lázní 5 letenek, chystají se k odletu. Petrova akce tedy slaví úspěch. Trojice Moudrý, Borůvka a Hýblová přicestuje vlakem do Lázní a chystají se k odletu, jsou ale nervózní z toho, že vlakem nepřijel Kájík s Táňou. Při osobních prohlídkách je ale zadrží Bezpečnost, která o jejich plánech věděla. Zatím Kájík a Táňa jedou v kradeném autě na Moravu. Kájík své společníky zradil a chce odcestovat z jiného letiště jen s Táňou a dítětem. Dítě neustále křičí, hodně pláče. Jeho prohlídka je jen formální a zbraně v zavinovačce tak projdou. Trojice zadržených je u výslechu, všichni zapírají, Halámkovou prý neznali. Po nátlacích se ale hroutí Soňa Hýblová a přiznává se, že jí znali a nechali jí v parku svému osudu, když se Olga předávkovala drogou. V letadle, kde cestují Kájík s Táňou vše probíhá normálně. Kájík se vrací z WC, kde si píchl drogu a cítí se tak uvolněnější. Ze zavinovačky dítěte si bere zbraň a najednou křičí na pilota, aby otočil stroj do Mnichova, tohle je únos. Míří mu zbraní na zátylek. Po opakování příkazu střílí a pilot je smrtelně zasažen. Druhý pilot raději otáčí stroj směrem na Mnichov. Zeman dostává zprávu, Gajdošovi sděluje, že je Vondřich podvedl, unesl jiné letadlo, pilota těžce zranil a přistáli v Mnichově. Na letišti v Ruzyni je vynášena rakev s mrtvým pilotem. To celé sledují Zeman, Žitný a Gajdoš a Zeman si vyčítá, že někde udělali chybu a vznáší otázku, jestli dojde k vydání vraha. Pokud mají podle Žitného Němci svědomí, vraha vydají.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
plk. Žitný: František Němec
por. Gajdoš: Emil Horváth ml.
por. Láďa: Ivo Niederle
MUDr. Veselý: Vladimír Ráž
Josef Borůvka: Jiří Lábus
Kamil Moudrý: Jaroslav Drbohlav
Karel Vondřich: Oldřich Vlach
Taťána Svidnická: Hana Pastejříková
Soňa Hýblová: Marie Logojdová
Lidka Zemanová: Ivana Andrlová
Petr: Oldřich Kaiser
Olga Halámková: Nataša Kucová
matka Halámková: Jarmila Smejkalová
úřednice ČSA: Stella Májová, Eva Vlachová
dispečerka ČSA: Blanka Křížová
Hlavica: Ladislav Kazda
Chorvát: Petr Svárovský
hospodská: Jana Robenková
chlapec: Jiří Sequens ml.
Levantinec: Jiří Kvasnička
a další

Ideový námět: Jan Kovář
Scénář: Jiří Sequens
s použitím povídky: Milana Grubera
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa,
Jiří Čermák, František Kruml
Dramaturgové: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za zásluhy o výstavbu"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník dekorací: akad.arch. Karel Černý
Asistent architekta: Michal Krška
Výprava: Karel Kočí
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Vitvarová
Umělecký maskér: Jaroslav Čermák
Skript: Alena Mikeťuková
Zástupci vedoucího výroby: Petr Čapek, Jiří Radil
II. kameraman: Jan Kváča
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: Jiří Kejř
Výroba: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš a Josef hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(národní umělec)

Vyrobila
Československá
televize Praha
Ústřední redakce armády,
bezpečnosti a brannosti
ve Filmovém studiu
Barrandov

Zpracovaly Filmové laboratoře
Barrandov

©1978