Jan Zeman je povolán do Plánice, do vesnice, kde má vyšetřit sérii tajemných požárů. Po příjezdu se setkává se svým kamarádem Janem Mutlem, jeho ženou Blankou. Vzpomínají na staré časy, kdy v roce 1948 spolu bránili fabriku před Čadkem. Nakonec jim sděluje, že je tam služebně a chce doprovodit na národní výbor. Ve škole pak přítomným zástupcům vesnice oznamuje proč je tady a co má vyšetřit, odkazuje přitom na místního hajného Bosáka, který dopisem na ministerstvo oznamuje, že tu bezpečnost přehlíží trestné činy jako jsou časté požáry. Přítomní ale velmi protestují a nesouhlasí s obviněním od Bosáka. V hospodě jsou pak Zeman s Mutlem svědky výstupu místního bývalého kulaka a současného ochlasty Emana Zahradníka. Zpívá posměšným tónem budovatelské písně a je za to vyhozen. Oni dva pak popíjejí. Večer po návratu se pak Zeman dozvídá, že Blance po porodu umřelo dítě a mezi ní a Karlem to neklape. Najednou je v dálce vidět nový požár, vyhořel kravín.

Na místě jsou nalezeny dva kanystry na benzín. Podezřelý je Eman Zahradník, jelikož vlastní starý motocykl Harley a mohl tak mít přístup k benzínu. Zahradníka pak vyslýchají v lese, kde dělá na brigádě, ale nezjišťují nic podstatného. Je tam i lesník Bosák a představuje jim i svého syna, který na brigádě pracuje, aby získal peníze a splatil tak svůj dluh. Na místní služebnu přijíždí poručík Žitný, už Zemanův kamarád z případu Hon na lišku. Přináší letáky, na kterých je vyhrožováno vraždou. Podle Žitného je to celá diverzní skupina, ale jestli má spojení v Plánici nevědí. Zeman pak všem sděluje, že v koncentráku poznal člověka, kterého prý udal jistý hajný Bosák, proto ho Kalina také do Plánice poslal, jestli je to opravdu ten samý člověk, který je teď místním hajným. Žitný s nimi pak na případu spolupracuje. Na místní faru, kde také pomáhá Blanka Mutlová, přichází tajně člověk, člen té diverzní skupiny, která dělá problémy v kraji. Je to jistý kapitán a žádá po faráři azyl a vyhrožuje mu, že pokud mu ho nedá, poví všem, jak farář udával gestapu. Večer pak k Mutlům vtrhnou dva muži v maskách a černých pláštích, chtějí zabít Karla Mutla.

Ten na ně střílí z kulovnice a muži prchají. Ze všeho je pěkný zmatek a pozdvižení, lidé se bojí a na svolanou schůzi zakládající JZD nepřijdou. Karel ještě agituje výkřiky po celé vesnici, nikdo však nereaguje a lidé jsou zalezlí v chalupách. Zeman mezitím vyslýchá podezřelého Emana, on jim ale nic podstatného nesděluje a je propuštěn. Pak telefonuje Žitný, hajný Bosák je totožný s tím udavačem z lágru. Blanka s Karlem si vše mezi sebou vysvětlují a vše se mezi nimi obrací k lepšímu. Mají se ještě rádi. Karel pak odchází na schůzi do školy a Blanka k faráři, aby mu uklidila. Ten jí ale vyhazuje a schovaný diverzant se dozvídá o probíhající schůzi ve škole. Dostane nápad jak se vypořádat se členy schůze a svolává svou skupinu. Zeman a spol. mezitím zajišťují u Bosáka doma jeho syna, ten říká, že jeho otec a kapitán jsou na faře. Přiznává se, že byl členem skupiny útočící na Mutla. Do školy už ale vniká komando mužů v černých pláštích a šátcích a přítomné likviduje střelbou, mezi nimi je i Karel Mutl. Zeman zatím zatýká faráře, když se ale ozve ze školy střelba, utíkají všichni na místo tragédie a nacházejí mrtvé. Diverzanti prchají do obilného pole, ve kterém je i Eman. Skupina mu sděluje co se stalo a Eman na uprchlíky upozorní přijíždějící bezpečnost. Diverzanti ho ještě stačí zastřelit a postupují hlouběji do pole. Jsou to hostinský Beneš, hajný Bosák a onen kapitán, ukrývající se u faráře. Bezpečnost včele se Zemanem udělá rojnici a vyzývá uprchlíky, aby se vzdali. Zeman se pak loučí s Žitným a s hořkostí a smutkem opouští Plánici.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
Karel Mutl: Petr Oliva
Blanka Mutlová: Jaroslava Obermaierová
Eman Zahradník: Vilém Besser
farář: Ota Sklenčka
kapitán: Jiří Němeček
Svoboda: **Oldřich Lukeš
řídící Toman: Roman Hemala
předseda Včelák: František Vicena
Josef Babický: Jan Pohan
okrskář Matys: Ladislav Trojan
hostinský Beneš: Zdeněk Kutil
hajný Bosák: Jaroslav Rozsíval
Jarda Bosák: Jiří Plachý
poručík Žitný: František Němec
Pavel Janda: Antonín Hardt
Anka Šandová: Marcela Martínková
učitelka Tomanová: Eva Klepáčová

Námět: Jan Kovář, ing. Jiří Procházka
Povídka: ing. Jiří Procházka
Scénář: *Jiří Sequens, ing. Jiří Procházka
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr.plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. „Za vynikající práci”
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad.arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová Josef Hudlička
Script: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)
**(laureát st. ceny)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro Československou televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
©1975