Děj příběhu je vlastně pokračováním předchozí jedenácté části a navazuje i na devátý díl. Vystupuje v něm totiž, jako ústřední postava, opět Pavel Bláha. Do Karlových Varů míří po silnici sanitka, ve které veze nám už z dřívějška známy dr. Hejtmánek, svého pacienta. V sanitce je právě Bláha, který podstoupil už plánovanou plastickou operaci. Jeho obličej je zatím ovázán obvazy a výsledek zatím neví. Ve Varech na skupinu čeká Hejtmánkův známý, primář sanatoria Dr. Hons, u kterého má být Bláha ukryt. Všichni pak u Honse sledují, jak Hejtmánek sundává obvazy a výsledek je podle Honse skvělý. Chce nějak blíž poznat osobu Bláhy, který ale zatím neříká ani své falešné jméno. Primář má jakoby Bláhu léčit z ekzému, jelikož byl na to dříve specialistou. Hejtmánek zatím v divadle navštěvuje maskéra Igora Grabnera, který jim má pomoci upravit a namaskovat Bláhovu tvář. Igor je alkoholikem a navíc i narkomanem závislým na omamných lécích. O tváři už má docela představu, navíc má zařídit i novou občanku pro Bláhu. Po odchodu Hejtmánka si Grabner zavdává velkou porci léků, aby se dostal do stavu "pracovitosti".

Navštěvuje pak ve vile primáře Honse, jemu i Bláhovi pak ukazuje svoje návrhy na tvář a Bláha si jednu vybírá, je s ní spokojen. V bufetu divadla, kde pracuje Grabner, si Bláha kupuje vafle, ale je i přes namaskovanou tvář poznán místní prodavačkou. Jde o Inku Čadkovou, s kterou se poznal už v díle Hon na lišku. Bláha zatím nedává na sobě poznat, že je to skutečně on. Inka ho však při představení pozoruje v hledišti a čím dál víc se utvrzuje ve své pravdě. Ptá se na něj i Grabnera, ten jí říká, že je to známý z Třince a je tu na léčení. Nějaký Kulhánek. Po skončení představení pak Inka dál sleduje Bláhu-Kulhánka a po chvíli ho oslovuje. Poznala ho a Bláha pak rezignuje. Ona mu vyhrožuje, že pokud jí nedoprovodí domů, zavolá bezpečnost. Společně pak odcházejí a v jednu chvíli je vidí z okna i Grabner. Nakonec spolu Bláha s Inkou skončí v posteli v Honsově vile. Inka mu říká, že kvůli němu skončila na dva roky ve vězení, a proto teď chce využít příležitosti a uprchnout s ním. Bláha má úmysl jí zneškodnit, ale ona mu říká, že jako pojistku má dopis, do kterého napsala pravdu o něm a má ho její kolegyně. Pak odchází a vidí jí i Hons s Grabnerem. Mezi manželi Čadkovými dochází k hádce a Čadkovi už dochází trpělivost, kvůli nevěrám své ženy. Ta mu pak ve zlosti říká, že by se moc divil, s kým v noci byla. Čadek pak navštěvuje v Praze Zemana. Říká mu, že se strachuje o svou ženu, která ho opustila a on tuší s kým utekla. Je to prý Bláha.

Zemana tohle velmi zajímá a společně s Kalinou pak odvážejí Čadka na nádraží. Nechávají ho sledovat, v podezření je totiž i sám Čadek. Rybář nalézá v řece utonulé ženské tělo. Mezitím se ve vile primář Hons baví s Kulhánkem-Bláhou. Sděluje mu, že musel po Ince zlikvidovat i Grabnera, aby zbytečně nemluvil. Prý má u sebe i onen dopis, který napsala Inka o pravé Bláhově identitě. Hons chce Bláhu vydírat a žádá po něm všechny peníze, která Bláha určitě musí mít, není jich prý málo. Ten se však nevzdává a s gustem sobě vlastním se primáře zbavuje a jedním úderem mu láme vaz. Dopis ale u něj nenachází, Hons si jeho vlastnictví vymyslel. K Čadkovi do schránky přináší kolegyně Inky dopis, ten ale získává pátračka od bezpečnosti, která sleduje i Čadkovu domácnost. Jirka Hradec pak vyslýchá i řidiče sanitky, který vezl skupinu do Varů. Vypovídá, že vezl jednoho doktora, který dělá závodního lékaře v Holešovicích. U výslechu se pak potkávají starý Bína s Hejtmánkem. Otvírá se znovu případ mrtvého lodníka Berky. Nejdříve nechce Bína vypovídat, ale pak obrací a na Hejtmánka vše prozrazuje. To on zabil Berku. Hejtmánkovi docházejí nervy a vše přiznává. Chtějí po něm i vědět, kde se nachází Bláha: Jestli to byl on, kdo byl pacientem v sanitce, která jela do Karlových Varů. Kalina chce nechat Bláhu běhat na svobodě, aby jim rozkryl celou svojí síť. Zeman se pak vrací do Varů za Čadkem a rozmlouvají spolu na hřbitově nad hrobem jeho mrtvé manželky. Zeman pak nechce prozradit Čadkovi skutečného vraha jeho ženy, on si ale myslí, že to udělal Bláha.Jan Zeman: Vladimír Brabec
Pavel Bláha: Radoslav Brzobohatý
Igor Gräbner: Josef Kemr
primář Hons: Eduard Cupák
MUDr. Hejtmánek: Otakar Brousek
Inka: Carmen Mayerová
ing. Čadek: **Ilja Prachař
major Kalina: *Miloš Willig
Jiří Hradec: Rudolf Jelínek
Bína: *František Filipovský
Béda: Jan Pohan
řidič sanitky: Antonín Hardt
dále hráli: Magda Dolejšová, Zdeněk Forejt, Rudolf Kamínek,
Václav Kaňkovský, Zdeněk Mucha, Vladimír Pospíšil,
Václav Procházka, Dagmar Pušová a Jana Robenková

Ideový námět: Jan Kovář
Námět, povídka a scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Dramaturgové: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za zásluhy o výstavbu"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník dekorací: akad.arch. Karel Černý
II. architekt: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Umělecký maskér: Jaroslav Čermák
Zástupci ved. výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Skript: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Jan Kváča
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: Jiří Kejř
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)
**(laureát st. ceny)

Vyrobila
Československá
televize Praha

Ústřední redakce armády,
bezpečnosti a brannosti
ve
Filmovém studiu
Barrandov

Zpracovaly Filmové laboratoře
Barrandov

©1976