Po skončení 2. světové války bylo potřeba vybavit československou armádu moderním samopalem. Vojenská správa proto vydala "Směrnice pro vývoj samopalu" - požadovala se ráže 9 mm Parabellum nebo 7,62x25 mm Tokarev. V letech 1946 -1948 pak probíhala soutěž, které se zúčastnily Zbrojovka Brno a Zbrojovka Strakonice. V průběhu konstrukčních prací navrhl Jaroslav Holeček „závěr kolem hlavně“ (závěr byl z větší části navlečen kolem hlavně a nikoliv umístěn za hlavní jak je obvyklé, takže se zkrátila délka zbraně). Závěr byl použit na samopalu ČZ 47/p (jeden ze soutěžních prototypů). Toto řešení získalo velkou oblibu a bylo požadováno pro všechny dále testované prototypy (ČZ 47/p Zbrojovky Strakonice a ZK 476 Zbrojovky Brno). Vítězem se stal samopal Zbrojovky Strakonice a byl zaveden do výzbroje jako 9mm samopal vz. 48a (s pevnou pažbou) a vz. 48b (se sklopnou ramenní opěrkou). V roce 1950 byly oba modely přejmenovány na Sa 23 (vz. 48a) a Sa 25 (vz. 48b). V roce 1951 byly na základě unifikace se SSSR samopaly překonstruovány na náboj 7,62x25 mm Tokarev a označeny 7,62mm samopal  24 (s pevnou pažbou) a  26 (se sklopnou ramenní opěrkou).

Tato "rodina" samopalů, jejichž počátkem byl soutěžní vzor 247 strakonického konstruktéra Ing. Jaroslava Holečka vlastně založila typ "bullpup". Holeček jako první přišel s nápadem dát hmotu dynamického závěru nikoli za hlaveň, jako u ostatních, ale okolo ní. Tím mohl použít podstatně delší hlaveň, čímž se zvýšil balistický výkon i přesnost zbraně. Samopal měl i originální plničku zásobníků, díky níž bylo plnění zásobníků velice rychlé. 

Původně ovšem byly tyto samopaly komorovány pro náboj 9 mm Parabellum (stejně jako pozdější pistole vz.52) a byly značeny 23 (sklopka) a 25 (pádlo). V padesátých letech bylo rozhodnuto o přechodu na sovětský náboj 7,62x25 Tokarev a samopaly (i pistole) na tuto ráži byly upraveny výměnou hlavně - ostatní díly zůstaly stejné. Tyto samopaly pak dostaly typová čísla 24/26. Původní 23/25 dostaly Lidové milice. V šedesátých letech byly údajně prodány na Kubu. ("Údajně" proto, že šlo o utajovaný obchod - jako ve většině případů obchodu se zbraněmi).

Lemplovstvím našeho lidově demokratického státu nebyla originální konstrukce závěru patentově chráněna a umožnila tak vznik a prosperitu IMI a dalších podobných zbrojovek.

 

Ráže : 7,62 TT 

Délka : 686 mm 

Délka hlavně : 284 mm Hmotnost bez nábojů : 3,41 kg 

Kapacita nábojů : 32 

Kadence : 700 ran/min

 

V seriálu je tato zbraň součástí výzbroje příslušníků SNB. Nejprve je vidět při střelbě v díle Rubínové kříže. V díle Strach je ukradne skupina ze stanice SNB a v díle Vrah se skrývá v poli ji příslušníci nosí na rameni při zásahu v chalupě po přepadení Karla Mutla.

 

               Ve vitríně Muzea Policie       Boční pohled

     Dobový výukový plakát    Typ munice

     Rubínové kříže - střelba z vlaku    Příslušník střílí na Lipinského

     Vrah se skrývá v poli - výzbroj příslušníků    Vrah se skrývá v poli - Při ohledání místa činu

                                            Strach - kořist při přepadení stanice SNB