Tato zbraň je bezesporu nejvzácnější a nejkurióznější použitou v seriálu. Viděl jsem již mnoho válečných filmů, ale s Welrodem jsem se setkal jen v seriálu a ve dvou počítačových hrách. Proto si o ní povíme trochu více, protože je opravdu výjimečná.

Welrod byla velmi účinná, tichá vražedná zbraň vyvinutá britskou Special Operation Executive (SOE) na workshopech ve Welwyn Garden City v roce 1942 a následně vyráběna britskou Zbrojovkou BSA Ltd. Welrod byla navržena a zkonstruována mužem označeným jako Major Dolphin. Jedná se o krycí jméno, jeho pravé jméno je stále zahaleno rouškou tajemství a zřejmě tak i navždy zůstane, protože zbraň je v UK stále klasifikována jako Official Secrets Act.

Touto zbraní byly následně prostřednictvím agentů SOE vyzbrojované skupiny hnutí odporu po celé okupované Evropě. Jako tichá zbraň, kterou bylo může schovat do rukávu byla ideální na nepozorované vraždění okupantů a kolaborantů hlavně v hustě obydlených oblastech.

Účinný dostřel zbraně je jen asi 40 ft. (Což je asi 12 metrů). Zbraň bylo třeba po každém výstřelu znovu nabít co v podstatě předurčovalo zbraně na akce typu "vystřel a uteč". Kromě odbojových skupin používali Welrod i agenti SAS (Special Air Service), SOE (Special Operations Executive), Commandos a americká OSS (Office for Strategic Services). Po válce byl Welrod s velkým úspěchem použit v jiných krizových oblastech jako Korea, Vietnam, Falklandy a podle všeho i v Severním Irsku a Perském zálivu.

Welrod byl typickým vynálezem z nouze. Byl jen o něco málo více než ocelový tubus obsahujúci segmentový tlumič, perforovanou hlaveň a válcový uzávěr. K tomu všemu byla připojena krátká rukojeť (zbytek rukojeti obsahoval odnímatelný zásobník). Kompaktnost vzhledu narušovala jen drážka na vyhazování prázdných nábojnic na horní straně tubusu. Vzhled zbraně byl vyloženě strohý a celá její konstrukce podléhala dvěma požadavkům, jednoduchosti a účelnosti. Důležitá gravírování byla zvýrazněna fosforovou barvou, za účelem dobré orientace za ztížených světelných podmínek.

Odsuvný válcový uzávěr byl pro Welrod zvolen pro jeho jednoduchost, spolehlivost a tichost chodu. Revolvery se na tlumenou střelbu nehodí, protože je jejich utlumení velmi složité. Mezera mezi hlavní a cylindrickým zásobníkem propouští vysokotlaký plyn, který nelze zvukově ztlumit. Poloautomatické pistole obsahují hodně mechanických částí, které se během střelby hýbou a vydávají při tom neztlumitelné zvuky. Praxe rovněž prokázala, že příliš mnoho mechanických částí zvyšuje pravděpodobnost mechanického selhání zbraně. Při použití odsuvného válcového uzávěru je jediným mechanickým pohybem při střelbě náraz kolíku úderníku na dno nábojnice. Jednoduchost odsuvného válcového uzávěru umožňuje poměrně tiché přebíjení zbraně, které v případě potřeby trvá, podle mně dostupných zdrojů, asi sekundu.

Model 1 - Prototyp

Prototyp zbraně byl vzhledově trochu "kostrbatý" a konstrukčně složitější než sériově vyráběné kusy. Nejvýraznějším prvkem prototypu byl závěr zbraně, vzhledově a konstrukčně velmi podobný uzávěru pušky Mauser 98. Závěr čněl dozadu za úroveň rukojeti. Obsluhoval se malou, tvarovanou pákou. Takto trčící závěr částečně omezoval pohyb zápěstím při střelbě a později byl nahrazen jednodušším řešením. Přední část mířidel byla umístěna nad ústím zbraně. Prototyp byl designován pro munici 9x19 Parabellum.

Welrod Mk.I

Welrod Mk.I (9mm Parabellum) byl rovnoměrně produkován ve dvou výrobních variantách "Type A" a "Type B". Rozdíly mezi jednotlivými variantami nebyly nijak výrazné, a týkaly se převážně vnitřního uspořádání tlumiče, proto je budu popisovat společně. Hlavní změna oproti prototypu se týkala konstrukce závěru. Závěr byl po vyhodnocení testů prototypu konstrukčně a funkčně výrazně zjednodušený. "Puškový" závěr byl nahrazen jednoduchou rýhovanou hlavicí. Pro nabití zbraně bylo nutné pootočit rýhovanou hlavici o čtvrt otáčky a potáhnout na doraz vzad, čímž se odjistil a otevřel závěr zbraně. Plná, nebo prázdná nábojnice byla následně vyhozena. Zpětným potlačením hlavice se do nábojové komory zasune nový náboj ze zásobníku a současně se natáhne úderník. Zpětným pootočením hlavice se zajistí závěr a zbraň je připravena ke střelbě. Další změnou byla montáž ochranného rámu okolo spouštěcího mechanismu. Uvolňovací páčka zásobníku byla umístěna pod spouští. Přední část mířidel se přesunula z nad ústí zbraně doprostřed zbraně, na začátek neodnímatelné části tubusu.

Welrod Mk.II

Welrod Mk.I se stal úspěšnou a oblíbenou zbraní. Její obliba přesáhla hranici rodné Británie a dorazila až za Atlantik. Chlapci z OSS (Office for Strategic Services) zatlačili na vedení a vytrucovali si výrobu této zbraně doma v USA. Toto by mohla být v krátkosti geneze vývoje Welrod Mk.II. Podstatnou změnou byl přechod na nový typ munice. 9x19 Parabellum byla nahrazena oblíbenou americkou 7.65mm Browning, (.32 Automatic/.32ACP) a z toho vyplývající konstrukční změny byly podstatou nového modelu Mk.II. Změnami prošla i konstrukce tlumiče, jelikož nová munice byla supersonická na rozdíl od subsonických 9x19 Parabellum.

 

Hmotnost: 2.65 lbs (1.2 kg) prázdná

Kalibr: 9x19 Parabellum / 7.65mm Browning, (.32 Automatic/.32ACP)

Celková délka: 14.6 in (36.5 cm)

Délka hlavně: 111 mm

Drážkování: 6 pravotočivých drážek

Typ zbraně: opakovací s odsuvným válcovým závěrem

Režim střelby: jednotlivými ranami

Účinný dostřel: max.40 ft (12 m)

Zásobník: 6 ran

Výroba v: UK (BSA Ltd.), USA.

Special: Speciální designovaná tichá zbraň. Pouze pro vládní povolení.

Produkce: 1942-1945 cca 2800 ks

 

V seriálu má Welrod agent Bláha, který ho chce použít k zastřelení Jana Zemana. Kuriozitou či nedostatkem je to, že vystřelí dvakrát po sobě, a jak víme, tak zbraň je třeba pro další střelu vždy znovu nabít.

                    Horní pohled

                    Boční pohled

                     Průřez zbraní

                    Boční pohled s odděleným zásobníkem

                     Vystavené kusy

   Bláhův Welrod v kufru     Připravený komplet

   Těsně před výstřelem     Mezi výstřely

                                           Druhý výstřel