Pistole vz.27 je odvozena od armádní vz.24. Vznikla na základě požadavku policie, která do té doby používala pistole Praga v ráži 7,65 mm Br. a v menším množství mnoho jiných typů. Od vz.24 se liší používaným nábojem a s tím spojeným neuzamykáním hlavně. Pro výrobu vzoru 27 tak bylo možné použít většinu součástek stejných jako pro vz.24. Tato zbraň po označením ČZ vz.27 sloužila převážně u policejních složek a do okupace v březnu 1939 se jí vyrobilo asi 14 000 kusů.

S příchodem německé okupační moci se jako v případě ČZ vz.24 od výroby neustopilo. Pro svou kvalitu, spolehlivost a jednoduchost byl vz.27 zaveden v německých ozbrojených sborech pod označením M 27 (Pistole Modell 27). Pistole používala německá policie, Luftwaffe, Wehrmmacht, Říšské dráhy, ale také mnoho civilních firem. Během války pochopitelně došlo z ekonomických důvodů k úspoře na výrobních postupech a na materiálu. Po roce 1945 se pokračovalo s výrobou. Pistole byla dodávána pro armádu i pro ostatní složky státní správy. Celkový počet vyrobených kusů přesáhl 450 000.

ČZ 27 byly v poměrně velkých počtech přiděleny SNB, Československé státní bance a spořitelně, pokladníkům pošt a po roce 1989 byly většinou prodávány v komisním prodeji. Vzor 27 zaznamenal i některé exportní úspěchy. Během války byly pistole vyvezeny do Bulharska, po válce do Ekvádoru, Izraele, Indie, Turecka, nebo pro podniky ve Švýcarsku, USA, Jižní Africe, Brazílii, Egyptě, Mexiku... V roce 1949 byly zbraně vyvezeny do 28 zemí světa.

ČZ vz. 27 byla vyrobena i v netradičních úpravách. Ať již jde o úpravu s přídavnou pažbou, prodlouženou hlavní s možností nasazení tlumiče nebo o provedení v malorážce.

 

Výrobce: Československá zbrojovka Strakonice

Ráže: 7,65 mm 

Délka: 190 mm/ s tlumičem - 362 mm

Hmotnost: 728 g

Účinný dostřel: 50m

Kapacita zásobníku: 8 nábojů 7,65 Browning

Úsťová rychlost: 280 m/s

 

V seriálu se jedná asi o nejpoužívanější zbraň, neboli která je nejvíce vidět. Objevuje se v dílech Smrt u jezera, Rubínové kříže, Hon na lišku, Bestie, Strach, Loď do Hamburku, Vrah se skrývá v poli, Kleště, Konec velké šance, Pán ze Salcburku, Studna a Růže pro Zemana. Níže naleznete alespoň několik obrázků z dílů, kdy byla použita.

                Tento typ vlastnili pokladníci ČS Pošty v roce 1946

     Vystavená v Muzeu Policie      Zeman alias Lipinsky v Rubínových křížích

     Bláha ohromuje Inku v Honu na lišku      Ríša při přepadení sanitky ve Strachu

     Honza se vrhá do pole, kde se skrývají vrazi      Primář Hons v Kleštích míří na Bláhu

     Zeman s Maštalířem na spáleništi ve Studni      Gajdoš ve starožitnictví v Růžích pro Zemana