Tato velice oblíbená celopažbová lovecká kulovnice, byla v Československé zbrojovce Brno vyráběna před válkou i po ní, v mnoha rážích, např.  6x57, 7x57 a 8x57. Byla licencována z původní pušky vyráběné ještě v Rakousku-Uhersku ve zbrojovce Mannlicher-Schönauer jako puška vzor 1903.

Klasická celopažba z ořechového dřeva s ocelovou objímkou u ústí a s lícnicí bavorského typu opatřená rybinami. Z důvodu zvýšení přesnosti a pro dosažení vysoké životnosti jsou tyto kulovnice vybaveny kovanými hlavněmi. Kulovnice jsou vybaveny kompaktním spoušťovým mechanismem s francouzským napínáčkem. Spoušť má možnost regulace odporu a délky chodu. Napínáček lze jednoduchým způsobem vymontovat bez vlivu na seřízení spoušťového mechanismu pro přímé spuštění. Pažby jsou standardně opatřeny výkyvnými poutky pro řemen. Tyto kulovnice se dodávaly s otevřenými seřiditelnými mířidly nebo bez mířidel, připravené pro montáž zaměřovacích dalekohledů. Kulovnice s otevřenými mířidly mají mušku a hledí umístěné tak, aby bylo možné na zbraň namontovat i dalekohledy s největším průměrem tubusu.

Dodnes je velice ceněná nejenom u nás, ale i v cizině. Především v USA, Kanadě a Austrálii. Hlavně pro svoji přesnost a kvalitní zpracování. Na zahraničních aukcích se její cena pohybuje v rozmezí 1 – 4 tisíce dolarů.

 

Váha : 3,3 kg

Celková délka : 122,6 cm

Délka hlavně : 72,5 cm

Kapacita schránky : 5 nábojů

Dostřel : cca 3500 m

 

V seriálu se tato zbraň objevuje hlavně v revolučním díle Hon na lišku, kde s ní ing.Čadek předvádí svůj střelecký um nadporučíku Bláhovi. Zbraň zde má připevněn zaměřovač a jedná se o typ Mannlicher-Schönauer 1903. Před továrnou pak má Svoboda i Zeman v rukách typ Brno 98 Mannlicher. Pak se zbraň objeví v díle Vrah se skrývá v poli, kde se sní Karel Mutl brání přepadení. Tady se jedná také o typ kulovnice nazvaný Brno 98 Mannlicher. 

            Brno 22F

             Detail mechanismu

             Model z roku 1946

            Brno 98 Mannlicher

    Jako ta Čadkova     Čadek pálí, šišky třeste se

    Svoboda čeká co Zeman udělá     Je nabitá! Rozejděte se!

                                           Karel se brání přepadení