Pistole Walther P 38 měla nahradit pistoli Luger P.08. Když se k moci v roce 1933 dostala NSDAP, jeden z jejich plánů bylo znovuvybudování silné armády. Zavedená pistole Luger P08 byla nevhodná pro svoji velkou výrobní náročnost, a proto bylo třeba vyvinout pistoli novou, která by měla moderní prvky (dvojčinná spoušť, jednodušší výrobu a spolehlivější chod. Dokonalá konstrukce pistolí firmy Walther, PP a PPK, podnítila armádu Třetí říše, aby tuto firmu pověřila prací na vývoji nové zbraně, která měla nahradit zastaralý Luger P 08.

Práce na nové pistoli trvaly od roku 1935 do 1937, během té doby byla vyvinuta pistole Walther P 38. Během tohoto dlouhého vývoje přišly některé konstrukční novinky, konstrukce uzávěru Ericha a Georga Walthera a další úpravy Fritze Walthera a Fritze Barthelmesa. Před zadáním nové zbraně do masové výroby byly vytvořeny tři linie vývoje prototypů: MP - Militär Pistole, AP - Armee Pistole a HP – Heerespistole (používán důstojníky a policejními jednotkami Třetí říše). První exempláře přišly do Wehrmachtu v roce 1938. Po několika změnách, které požadovala německá armáda, vznikla konečná varianta přijatá do výzbroje pod označením P.38. V obsazené továrně FN ( Fabrique Nationale dArmes de Guerre), přejmenovanou Němci na DWM Lüttich se vyráběly pro fy Walther jako subdodávky pro P.38 závěry, těla pistolí a závory. I když byly vyrobeny u FN nesly kódové značení objednavatele: ac/43, ac/44 . Tyto díly byly částečně postoupeny pak od Waltherů i do hrádeckého Spreewerku a do Oberndorfu. V ČZ Strakonice byly na základě objednávky z 15. července 1943 vyráběny pro fy Walther pouze hlavně pistole P.38 .

První dodávka byla expedována až 15. srpna 1944 a do konce války bylo dodáno celkem 31 010 ks hlavní. Jsou rozeznatelné kódem ČZ fnh. Do konce války bylo vyrobeno celkem 1.200.000 kusů zbraně. Walther byl kromě standardní verze vyráběn také s kratší hlavní pro speciální oddíly. Navíc byly pro P 38 vyráběny dva tlumiče zvuku.V roce 1957 se P.38 začala opět vyrábět pro potřeby bundeswehru, s duralovým rámem pod označením P1. Výroba probíhala opět u firmy Walther, nyní v novém závodě v Ulmu nad Dunajem. Bundeswehr ji používal až do 90. let. Obecně je považována za nejlepší vojenskou pistoli WWII.

 

Výrobce - Waffenfabrik Carl Walter AG, Zella-Mehlis, Německo

Délka - 21,6 cm

Váha - 0.8 kg

Úsťová rychlost - 350 m/s

Účinný dostřel - 50 m

Počet nábojů v zásobníku – 8

Ráže - 9 mm

 

V seriálu je zbraň k vidění opět převážně v prvních dílech. Ve Vyznavačích ohně ji nosí Ludva Velenský, který jí má na "hakenkrajzlery". V Rubínových křížích se brání Richard Lipinsky při útěku z vlaku. Ve stejném díle pak Rudy Mauer zkouší střílet na pronásledovatele v zámeckém parku. V Honu na lišku pak Hans Jager střílí na příslušníky SNB. Nakonec v Růžích pro Zemana zbraň vlastní překupník Kuffa a používá jí při přestřelce ve starožitnictví. 

 

 Walther v plné kráse      Vystavený kousek v muzeu

                                      Typ munice

  Ludva Velenský ví, co má dělat        Richard Lipinsky na útěku

  Rudy Mauer se brání        Hans Jager v Honu na lišku

                                         Kuffa a přestřelka u Kaunice