Samopal PPŠ (Pistole-pulemjot Špagina) zkonstruoval Georgij Semjonovič Špagin a do výzbroje Rudé Armády byl zaveden 21.12.1940. Primárně byl konstruovám pro použití bubnového zásobníku s kapacitou 71 nábojů, ale vzhledem k problémům s jeho spolehlivou funkcí byl již v únoru 1942 zaveden segmentový zásobník na 35 nábojů. Samopal tedy mohl (obdobně jako Suomi) používat dva typy zásopníků. Z hlediska technologie výroby se jednalo o jednodušší zbraň, než byl samopal PPD vz. 40.

Jeho výroba probíhala nejen ve zbrojovkách, ale i v mnoha dříve civilních závodech. Měl pouzdro závěru spojené s pláštěm hlavně, masivní neuzamčený závěr s pojistkou na napínací páce, přepínač způsobu střelby před jazýčkem spouště. Původní varianta měla stavitelné klapkové hledí s maximální hlední dálkou 1000 metrů, což byl ze strany konstruktéra optimismus hraničící s nedostatkem soudnosti (uvedená hodnota je cca 5x větší, než činí reálný dosah mířené palby ze samopalu na pistolový náboj). Jiná tvzení praví, že první stavitelná mířídla této zbraně nemohla skutečně být funkční v souvislosti s reálným dostřelem zbraně.Většina zbraní však obdržela jednoduché překlápěcí hledí, určené pro střelbu do 200 m.

Němci ukořistili poměrně mnoho těchto zbraní a pod označením 7,62 mm MP 717(r) je používali. 

Existuje i německé provedení v ráži 9 mm Luger, k této zbrani se pak dodával adaptér pro použití zásobníků z MP-40. Zajímavostí je plstěný nebo plastový doraz, tlumící závěr při jeho doběhu do zadní polohy v pouzdře závěru. Zajímavostí jsou také odvozené varianty této zbraně- vietnamský samopal K-50M, jugoslávký M49/57 a chorvatské samopaly Jelen a Šokac. V Číně se vyráběl jako Type 50 a v S. Korei jako Type 49, v Polsku jako wz.41 a v Maďarsku jako Typ 48.

 

Hmotnost : 5,4 kg (s bubnovým zásobníkem)

Délka : 84 cm

Ráže : 7,62 Tokarev

Kadence : 900 ran/min

Úsťová rychlost : 430 m/s

Max. dostřel : 750 m

V seriálu se zbraň objevuje v prvních dílech, ve Smrti u jezera střílí ruský voják po Prágrovi. Ten by musel být na místě mrtev po tom, kolik toho do něj voják "nasype". V druhém díle pak vojáci "Svobodovci" drtí palbou německé vojáky ujíždějící v autobusu. V pátém díle pak Špagin patří do výbavy příslušníků SNB při honu na Hanse Jagera. Zastřílí si i Honza a později pronáší nesmrtelnou větu: "Lojzo zajištuj"!

                       Boční pohled

    Typ munice        Oba typy zasobníků

    Ruský voják střílí na Prágra       Voják střílí na Vyznavače ohně

    Honza v akci v Honu na lišku       Lojzo zajišťuj!