Armádní zbrojní úřad (Heereswaffenamt) přijal nový samopal MP 38 (Maschinenpistole 38) na náboj 9 mm Parabellum či 9x19 mm od firmy Erma - Erfurter Maschinenfabrik GmbH. Samopal jako zbraň se hodil pro vznikající taktiku Blitzkreegu. Rozjíždí se výroba, nejen u Ermy, ale už ji u Haenel. O tuto zbraň projevuje mimo armády i velký zájem SS. Do začátku války je armádě předáno 8500 těchto samopalů, mimo jiné pro potřeby tankového vojska a výsadkářů a celkem jich bylo vyrobeno okolo 40 000.

Samopal MP 40 je plně automatická palná zbraň pro pistolové střelivo ráže 9 mm. Hlaveň je pevná. Je to účinná a pohotová zbraň proti živým nepancéřovaným cílům. Při boji zblízka předčí svou snadnou ovladatelností, pohotovostí, spolehlivostí a rychlostí bojového nasazení lehký kulomet. Co se týká dostřelu, průraznosti střely, počtu nábojů v zásobníku či přesnosti střelby  na cíl vzdálený více jak 200 metrů, nemůže lehký kulomet nahradit, ale vhodně jej doplňuje.  Se samopalem lze dosáhnout dobrých výsledků při střelbě na menší cíle do vzdálenosti 100 m, na větší pak do 200 metrů.  Při větších vzdálenostech neodpovídá počet vystřelených nábojů konečnému efektu. Samopal je konstruován tak, že lze střílet krátké dávky i delší série ran. I při nich lze díky klidu při nepřetržité střelbě udržet seskupení zásahů v terči. Mimořádné vlastnosti samopalu vyniknou především při boji zblízka, při obraně proti útoku, při míření z oken, sklepů a průzorů, v pouličních bojích a také při odrážení útoku náhle se objevyvších a rychle se pohybujících cílů. Omezený počet nábojů, který je střelec schopen nést s sebou a obtížné zásobování střelců v první linii municí, omezují použití tohoto samopalu výhradně na nečekané přepady, boje na krátké vzdálenosti a boje zblízka. Výborné vlastnosti samopalu ovšem vyžadují jeho dokonalou znalost a správné ovládání. Chybné nebo dokonce neopatrné zacházení se zbraní značně ohrožuje okolí. Nevhodné zacházení či údržba poškozují zbraň a ovlivňují výsledek střelby.

Na vývoji MP 40 spolupracoval konstruktér Heinrich Vollmer a Hugo Schmeisser s jeho vývojem neměl nic společného. MP40 byl nejpoužívanější německý samopal v letech druhé světové války a bylo vyrobeno více než milionu kusů. Markantní rozdíly mezi 38/40 jsou: masivní tělo závěru s frézovanými podélnými drážkami bylo nahrazeno hladkým, lisovaným a bodovaným. Šachta pro zásobník, která měla původně na boku dva protilehlé otvory, byla nahrazena šachtou bez otvorů a nakonec s rovnoběžnými žebry. Kompletace nového samopalu probíhala z dílů dodávaných různými subdodavateli, první samopaly vyrobila zbrojovka Steyr-Daimmler-Puch ve  v roce 1940, teprve po ukončení výroby M.P. 38 se rozběhla výroba u firem Erma a Haenel. Samopal nikdy neměl přepínač střelby, při troše cviku lze střílet jednotlivými ranami, záleží pouze na šikovnosti střelce. Hlavní výhodou mezi oběma typy byla jednodušší (nikoli levnější) výroba MP40.

Úsťová rychlost: 390 m/s

Kalibr: 9mm

Kadence: 500 ran/min

Efektivní dostřel: 100m

Zásobník: 32 nábojů

Délka: 832/ bez opěrky 630 cm

Hmotnost: 3,9 kg

V seriálu se typ MP 38 objevuje akorát v dílu Strach, kdy ho používá Jula se svou skupinou, jinak je všude model MP 40.