Jedna z nejznámějších pistolí na světě (také uváděna jako Luger podle svého konstruktéra). Jméno "Parabellum" je z latinského "si vis pacem para bellum" (chceš-li mír, připravuj se na válku). Zbraň byla vyráběna od roku 1899 v ráži 7.65 a v roce 1908 byla přepracována na nový náboj na 9mm a přijata do výzbroje německé císařské armády. Pistole byla ceněna pro svou přesnost, vytýkáno jí bylo, že je citlivá na znečištění. Německá armáda pistole tohoto typu užívala až do konce druhé světové války. Celkem bylo vyrobeno přes 2 milióny kusů v různých verzích.

Pistole byla obvykle velmi dobře zpracována, ve své době se jednalo o jednu z nejspolehlivějších samonabíjecích zbraní. Hlavní nevýhodou byla poměrně vysoká výrobní náročnost, nevhodná u služební zbraně. Pistole byla vyráběna v mnoha variantách. Příklady: P.04 - "námořnický model" - oficiálně zařazen do výzbroje Kriegsmarine v roce 1906, se 150mm dlouhou hlavní v ráži 9mm Luger, možností nasazení pažby, s dvoupolohovým stavitelným hledím na posledním článku kloubu, vyráběn ve dvou variantách (1. s dlouhým rámem, s dlaňovou pojistkou, manuální pojistkou pracující v opačném směru než u P.08, u prvním modelů původní listová vratná pružina (?); 2. model krátký rám, dlaňová pojistka chybí, směr funkce manuální pojistky stejný jako u P.08, vratná pružina vinutá). P.08 původně bez možnosti nasazení pažby, v průběhu výroby (po nástupu LP.08 z důvodu usnadnění výroby) ponechána možnost připojení pažby, délka hlavně 100mm, ráže 9mm Luger. LP.08 - délka hlavně 203mm, nástavná pažba, stavitelné tangenciální osmipolohové hledí s nastavením vzdálenosti střelby (teoretické) do 800m, první model s možností korekce hledí a mušky šrouby, druhý model zjednodušený bez možnosti korekce. Od roku 1938 ji ve výzbroji začala pomalu nahrazovat nová německá pistole Walther P 38, jejíž výroba byla výrazně jednodušší a levnější.

Výroba během WWI: DWM a státní zbrojovka v Erfurtu, později DWM přejmenována na BKWI. Výrobní linka z Erfurtu následně prodána firmě Simson&Co. v Suhlu, odtud po nástupu nacistů k moci do firmy Krieghoff. Výrobní linka z BKWI (dříve DWM) byla ve firmě Mauser. Firma Mauser vyráběla pistole P.08 pod kódy S/42, 42 a byf.

Ráže: 9mm Luger

Zásobník: 8 nábojů (u některých modelů byl používán bubnový zásobník na 32 ran)

Hmotnost: 0,87kg

Úsťová rychlost: 320m/s

Dostřel: 50m (efektivní u modelů s delší hlavní a nasazovací pažbou se udává až 200m)

Rychlost střelby: 25 - 30 ran za minutu

 

Tato zbraň se v seriálu objevuje nejprve v prvním dílu Smrt u jezera, kdy je jí zastřelen otec Honzy Zemana hostinským Prágrem. Na obrázku se stejnou zbraní již Prágr brání ruským vojákům, kteří  ho nechtěli pustit přes hranici. Následně mu jí při výslechu Kalina ukazuje i s kulkou, kterou našel Honza Zeman na místě vraždy.

V druhém dílu Vyznavači ohně je zbraň součástí výzbroje německých vojáků vydávajících se za blázny. Na obrázku s ní manipuluje Sepp.

 

                    

Prágr střílí na sovětské vojáky                    Tato kulka vyšla z této pistole 

 Sepp číhá se zbraní                    Jízda Vyznavačů ohně se zbraněmi