PRAHA, 2. 3. 2004 19:01 (CTK) - Kriminalisté z Prahy 8 začali v těchto dnech prověřovat, zda vysílání normalizačního seriálu Třicet případů majora Zemana nelze považovat za trestný čin. "Věc jsem postoupila na policii s konkrétními pokyny, co se má udělat," řekla žalobkyně Hana Vrbová ze státního zastupitelství osmého pražského obvodu, které kvůli vysílání seriálu v televizi Prima obdrželo čtyři trestní oznámení.

Mluvčí Primy Jana Malíková již v lednu prohlásila, že televize je přesvědčena o tom, že se žádného protiprávního jednání nedopouští.

Policisté dostali od žalobkyně příkaz, aby vyslechli některé pracovníky Primy a aby si nechali na "majora Zemana" zpracovat od politologa znalecký posudek. "Nejdříve je nutno zjistit, jestli odvysílání tohoto seriálu by mohlo způsobit v obyvatelstvu pocit, že se tu šíří nějaká komunistická propaganda," uvedla žalobkyně. Tuto otázku má podle ní zodpovědět politologický posudek.

Policisté mají poté za úkol vyslechnout programového ředitele Primy, případně další pracovníky, kteří nesou odpovědnost za sestavování televizního programu. Mají vysvětlit důvody, proč se Prima rozhodla seriál uvést na obrazovku a kdo, kdy a za jakých okolností o tom rozhodl.

V roce 1999 vysílala seriál na svém prvním programu také Česká televize. Každý díl byl však součástí komponovaných večerů. Jednotlivým částem předcházel krátký filmový sestřih dobových týdeníků, na ně pak navazoval třicetiminutový dokument vztahující se k tématům dílů a zhruba jednou měsíčně i beseda odborníků.

Prima odvysílala první tři díly bez jakýchkoli doplňků. Od čtvrtého dílu se před začátkem vysílání objevuje na obrazovce text upozorňující na to, že seriál byl natočen jako oslava praktik komunistické policie. Prima odvysílala první tři díly bez jakýchkoli doplňků. Od čtvrtého dílu se před začátkem vysílání objevuje na obrazovce text upozorňující na to, že seriál byl natočen jako oslava praktik komunistické policie. Třicetiminutový dokument vztahující se k tématům dílů a zhruba jednou měsíčně i beseda odborníků.