Reklama na Studnu, případ pro Soud? 

Televize Prima propagovala seriál o majoru Zemanovi verši básníka pronásledovaného StB.

Praha - Upoutávka, která běžela do včerejška na Primě, měla být zřejmě dobrý vtip: starý Brůna, postava zřejmě "nejslavnějšího" dílu propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana, se topí ve studně a k tomu hraje píseň: "Voda má, voda má rozpuštěné vlasy..." od Jiřího Pavlici ze skupiny Hradišťan.

Jiřímu Pavlicovi, šéfovi Hradišťanu a autorovi písně, však použití jeho písně v díle oslavujícím praktiky komunistické StB, legrační nepřišlo. "Nedal jsem k tomu souhlas. Jde o porušení autorských práv. Nejsem člověk, který by se s někým soudil, ale zvažuji další kroky," řekl Pavlica a dodal, že výtěžek z případného soudu by věnoval na dobročinné účely.


Použití jeho Motlitby za vodu televizí Prima se mu nelíbí hned z několika důvodů: "Je to zhudebnění básně Jana Skácela, který patřil mezi oběti minulého režimu a kterého v jeho brněnském bytě sledovala StB. Je absurdní, že jeho text doprovází normalizační seriál," uvedl Pavlica. "Píseň byla zneužita. Je o něčem úplně jiném než Major Zeman."

Programový ředitel Primy Miloš Zahradník tvrdí, že televize autorská práva neporušila. "Autora zastupuje Ochranný svaz autorský (OSA), který má oprávnění za něj vydat souhlas. Veškerá použití autorských děl jsou vykazována jednou za měsíc, tak tomu bude i s touto upoutávkou," sdělil v písemném prohlášení
Zahradník. K etické stránce problému se nevyjádřil.

Zaměstnankyně TV Prima, která si nepřála být jmenována, protože nemá oprávnění mluvit s novináři, řekla, že ptát se autorů na souhlas u každého díla není technicky možné a že Prima nechává na autorském svazu. "Upoutávku vyrobíme rychle a až zpětně se vypořádáváme s OSA. Nic zanedbáno nebylo," řekla.

Jana Bärová, která je specialistkou OSA na rozhlasové a televizní vysílání, potvrdila, že Prima majetková autorská práva Jiřího Pavlici neporušila.

Pokud má autor písně pocit, že bylo jeho dílo využito v pro něj nepřijatelném kontextu, měl by se podle Bärové dovolávat u majitele Primy ochrany autorského osobnostního práva.

LÍDA HOLMEROVÁ