A jsme tady opět po roce s naší podzimní procházkou Prahou po místech natáčení. A letos je to menší jubileum, neboť jsme se vydali Prahou již popáté. Kdo by to byl tenkrát řekl, že se procházka takto ujme, ale na druhou stranu je třeba napsat, že projít se Prahou je vždy krásné a neomrzí to asi nikdy a nikoho. Takže jsme opět na diskuzním fóru vyhlásili tuto akci, tentokrát vyhlášení provázela anketa na vhodný termín. Vybrala se nakonec neděle 19.10. a i přes počáteční nepřízeň počasí se nakonec i slunce objevilo. Místa natáčení v Praze máme již celkem dobře projita, takže nutně musela následovat vlastně repríza procházky. Logicky byl vybrán program vůbec první procházky Prahou, protože je to nejdéle a navíc ne všichni se tenkrát mohli účastnit. Takže v neděli 19.10. byl vyhlášen start v 10:00 v Dejvicích u fakulty ČVUT, kde se v dílu Mimikry setkávají Lída a Ivan s Honzou Zemanem. Postupně jsme se tedy před fakultou sešli, přivítali a čekali na případné opozdilce. Všechny překvapil kolega Anglie, který i přes mlhu a zimu věřil ve změnu počasí, takže mezi nás přišel v triku a kraťasech. Rodinka pana předsedy se dostavila v kompletním složení, takže i malý Filip již má druhou účast na akci za sebou. Zemanovská výchova prostě musí začínat už od kočárku. Místo před fakultou jsme tedy tradičně porovnali s puštěným dílem na tabletu a ujasnili si postavení kamery a jízdu Honzova auta při krátkém pozorování Lídy a Ivana. Od fakulty jsme se pak vydali pěšky na další místo, kterým bylo Dejvické vlakové nádraží.

                                           

                                        

To se objevilo nejenom v dílu Kleště, když sem Bezpečnost přiveze ing. Čadka, ale i v dílu Bestie, když odtud vyráží dvojice do Trnova. A nádraží se objevuje i v dílu Mědirytina při zatýkaní paní Takáčové. K nádraží jsme šli i kolem divadla Spejbla a Hurvínka, před kterým je i stylová lavička s těmito oblíbenými figurkami našeho dětství. Proto se i někdo z nás s nimi rád vyfotil. U nádraží jsme pak venku porovnali příjezd z dílu Kleště opět při projekci, na perónu pak i odjezd z dílu Bestie. Srovnali jsme vybavení nádraží tehdy a nyní a i dnes tu jsou společné znaky.

                            

                 

                                         

Další místo bylo podle plánu odtud jen kousek, jedná se o tréninkový stadión Sparty Praha na Letné. Ten se objevuje v třináctém dílu Romance o nenápadné paní. Jelikož již od minule víme, že u stadiónu je i občerstvení jistého amerického řetězce, o to víc jsme se na místo těšili. No, spíš naše děti:-). Ještě před jídlem jsme obhlédli místo a srovnali záběry opět se seriálem. Na hřišti dokonce i trénovalo pár fotbalistů, ale Vondra mezi nimi nejspíš nebyl:-). Pak tedy následovalo občerstvení "u Mekáče", které ukojilo nejenom hlad, ale mohli jsme se i ohřát. Počasí stále nebylo valné a bylo chladno.

                                         

Po pauze jsme tedy nabrali směr na další místo, kterým byl Hanavský pavilon v Letenském parku. Odtud je nejenom krásný výhled na Prahu, ale i samozřejmě další místo natáčení, tentokrát z dílu Kvadratura ženy. Právě zde se chtěla sejít Hanousková se Šípem, ale Bezpečnost měla vše pod kontrolou. Jak jsme procházeli parkem, začalo se poněkud měnit počasí a ještě než jsme došli k pavilonu, navštívili jsme i metronom. Zde už slunce nabralo sílu a objevila se postupně modrá obloha. Tuto změnu jsme všichni velmi privítali. Zvláště i kolega Anglie, který byl přeci jen oblečen trochu nalehko. Toto místo bývalého Stalinova pomníku je nyní příjemné jen pokud jde o vyhlídku na Prahu, jinak je to špinavé a neudržované místo s množstvím rozbitého skla a vypitých lahví. Hezky se odtud kouká a hezky se tu asi i chlastá, ale občas by to někdo mohl uklidit, případně ti pijáci si to prázdné sklo také odnést.

                  

Přešli jsme tedy k Hanavskému pavilonu a opět při projekci porovnali místo s dílem Kvadratura ženy a vlastně i Štvanice, když se tu setkávají Zeman se Ševčíkem. Slunce již pěkně svítilo a Praha tak vypadala velmi hezky. Podle instrukcí malého Míry jsme i utvořili skupinku a všichni se vyfotili. Od pavilonu jsme pak sestupovali cestičkou k Vltavě a hledali přesné místo, kde spolu na lavičce debatovali právě Zeman a prokurátor Ševčík opět v dílu Štvanice. Po chvilce jsme místo našli a pánové Žitný a Sokol předvedli, jak se sedí na virtuální lavičce.

                  

                                          

                                          

Pak jsme sestoupili až na most a přešli na druhou stranu do Pařížské ulice, kde se objevují další místa natáčení. Konkrétně jde o ulice U Svatého ducha, Kostečná a Salvátorská. Ty se objevují v dílu Konec velké šance (čekající Bláha před domem u auta Arnolda Hackla), nebo byt Perryho Steina v dílu Klauni, či pracoviště Williama Corrense v dílu Rukojmí v Bella Vista. Co šlo, tak jsme porovnali se seriálem a v mumraji většinou turistů jsme se proplétali na další místo z dílu Rukojmí v Bella Vista, kterým je plácek se zaparkovaným autem Pepy Barkla. Zde jsme opět pustili scénu z úvodu dílu, kdy příslušník kontroluje vozy a najde odemčený právě ten Barklův. Pro neznalé místa došlo i k upřesnění, kde stál Štefkův Chrysler, ve kterém ho po chvilce našel příslušník skoro mrtvého. Z Kozího plácku následoval přesun k hotelu Paříž, který se objevil v dílu Pán ze Salcburku a sloužil jako místo schůzky Rudiho Lorence s údajným Ivanem Šolcem alias Honzou Zemanem. Exteriér hotelu je pak dobře vidět při odjezdu skupiny, kterou má Lorenc převést a to vše už pod dohledem Bezpečnosti pozorující je z protějšího okna. Došli jsme tedy před tento hotel a srovnali opět díl s nynější skutečností.

                  

Odtud jsme chtěli dojít na Uhelný trh přes ulici V Kotcích, zde všude se točilo do dílu Mědirytina. Na Uhleném trhu pak i scény z posledního dílu Růže pro Zemana nebo třináctého dílu Romance o nenápadné paní. Co šlo jsme srovnali se seriálem a poté již následovalo občerstvení v restauraci U dvou koček, tradiční to zastávce na našich putováních Prahou. Zde si členové dali jedno na stojáka, předsedovic se posadili ke stolu a jelikoz děti potřebovaly pauzu a rodiče také:-), došlo na loučení.

                                                        

Ostatní členové ještě navštívili Bartolomějskou a přes Smetanovo nábřeží (Konec velké šance) to vzali až na Střelecký ostrov (smrt agenta Bláhy a postřelení Lídy), kde došlo k zakončení putování. A až z diskuzního fóra jsme se dozvěděli, že se ještě zbylá skupinka čtyř členů vrátila ke Dvou kočkám a dala si výborný kančí gulášek. To bylo jistě příjemné zakončení procházky Prahou, která se i tentokrát vyvedla včetně počasí.