Tak už je to pět let, co jsme poprvé vyrazili objíždět místa natáčení při této akci zvané Velké jarní putování. I když jsme již většinu míst několikrát viděli, je tato akce většinou první v roce, kdy se nás dokáže setkat větší množství a vyrazit někam společně. Tradičním termínem se stal konec měsíce dubna, i tentokrát nám to tak vyšlo, konkrétně v sobotu 26.4. I místo, odkud vyrážíme, se stalo již tradicí, takže Zbraslavské náměstí zase posloužilo jako výchozí bod. Plán trasy byl samozřejmě předem určen, snahou bylo nejezdit moc daleko od Prahy, ale vidět to zajímavé, co okolí Prahy přináší. Na akci se přihlásil i nový fanoušek jménem Chozé, který zatím působil jenom diskuzním fóru. V 9:30 jsme se tedy sešli "na startu" a po chvilce vítání (kdy se asi největšímu zájmu těšil předsedův druhorozený syn Filip) a povídání, se nasedlo do aut a vyrazilo se směrem do Štěchovic, které byly prvním místem natáčení. Na Zbraslav přijel náš pan pokladník opět ve svém vébáckém žigulíku, takže naše skupina získala na atraktivnosti.

                     

Ve Štěchovicích se točilo do čtvrtého dílu, kdy u místní pošty pod dozorem Bezpečnosti probíhá odeslání telegramu skupinou s Lipinskym & spol. Na místo jsme tedy v pořádku dojeli podél Vltavy a zaparkovali na vhodných místech. Budova i dnes představuje Poštu, ale i městský úřad Štěchovice, takže věrnost místa je dokonalá. Proběhlo tradiční srovnání místa se seriálem na videu, popošli jsme i na konec ulice, abychom viděli i návaznou scénu s odjezdem skupiny a jejich pronásledování příslušníkem na motocyklu. I dnes je místo lehce k poznání, byť muselo samozřejmě postupem času dojít k různým úpravám na budovách a okolí. Před budovou úřadu jsme se pak společně vyfotili. Nyní mohlo dojít k přesunu na další místo, kterým byl Nový Knín. Rodina předsedova musela zvolit vlastní tempo, protože mikropředseda se křikem hlásil o pozornost, takže ze Štěchovic vyrazila se zpožděním. Na místo jsme ale dorazili v pořádku. Tím místem byl seriálový hraniční přechod z prvního dílu, přes který se chce dostat hostinský Prágr maskovaný za svého švagra, jako řidič UNRA transportu. I zde jsme již několikrát byli, takže nebylo prakticky co objevovat, ale jako vtipná zajímavost se tu od jednoho z nás najednou objevil prapor SSSR a zavlál nad mostem, přesně jako v seriálu. Zrovna kolem nás projížděl nějaký místní obyvatel na čtyřkolce a nějak se mu naše vlajka nelíbila. Za chvilku se opět vracel a čekali jsme co bude, ale naopak si sám vzpomněl, že se tam tenkrát právě do seriálu točilo. Scénu jsme si opět přehráli a srovnali místo tehdy a teď. Nakonec jsme ochutnali malou svačinku v podobě výborných plněných taštiček od Olgy Halámkové. Tahle dobrota nemá chybu a každý se za chvíli mlsně olizoval.

                     

                                               

Následoval opět přesun na další místo, kterým byl železniční přejezd v Malé Hraštici, objevující se v desátém a dvacátém pátém dílu. Přijíždí sem autem Honza Zeman a odchází pak do Plánice. Naše kolona se tedy na místo přesunula a opět jsme zde chvíli setrvali. Malej Míra vzpomínal, jak zde probíhalo natáčení, kdy tu s panem Černým a Olgou Halámkovou točili scény ze seriálu po letech pro náš fanklub. I zde předseda pro zájemce přehrál zmiňované scény ze seriálu a proběhlo srovnání vybraných pohledů na krajinu. Opět jsme osedlali koně pod kapotou a popojeli kousek za vesnici na další natáčecí místo. Poslední dvě auta měla malé zpoždění, takže záludnou odbočku minula a ostatní jim někam zmizeli tak, jako Rudy Lorenc s embéčkem k rybníku. Hned jsme se ale našli a ze svahu pak obhlíželi další místo natáčení, kterým je z dílu Štvanice místo, kdy mává paní řídící na silnici na auto, které řídí Honza Zeman s rodinou. Místo je mezi obcemi Malá Hraštice a Nová Ves pod Pleší.

                     

                                        

                     

                                              

Po skončení obhlídky následoval opět přesun na místo další, kterým bylo nádraží v Čísovicích, představující v dílu Bestie zastávku Trnov. S tímto místem jsme nejdříve moc nepočítali, ale bylo to relativně při cestě a někteří z nás zde ještě nebyli, takže proč tam nezajet. V tuto chvíli se odpojil předsednický vůz a jel napřed na další místo, protože mikropředseda potřeboval kojící pauzu. Chtěli jsme si tak udělat náskok, abychom pak s ostatními mohli jít na Skalku, ale to jsme netušili, jak jsme se přepočítali. U parkoviště, odkud se na Skalku musí dojít, nás zastavila hlídka Policie, že je tu cyklistický závod a nelze zde parkovat. Zavládl u nás zmatek, že místo budeme muset vypustit, ale nakonec se všechna naše auta nějak nasáčkovala do lesa, takže se mohlo vyrazit. Mikropředseda se teda kojil, takže vedení vyrazilo za ostatními až se zpožděním a potkali jsme se na půli cesty, kdy se ostatní již vraceli. Nicméně jsme si alespoň vše přehráli na videu, protože tablet zůstal u předsedy a ostatní tak na Skalce lovili vzpomínky na místa z paměti. I během cesty zpátky nás míjely houfy cyklistů, kteří větší či menší rychlostí závodili o vítězství. Ze Skalky se tedy naše skupina odebrala na oběd opět na Zbraslav, protože to bylo při cestě na další místa natáčení. V restauraci U přístavu jsme se pak všichni sešli a odpočívali při dobrém jídle a pití. Pro zájemce, kteří ještě neznali zbraslavská místa natáčení seriálu, se nabídl malej Míra jako průvodce, a rychlostí své Octavie je po nich provezl. Načasování bylo ideální, než se v kuchyni uvařilo a bylo na stole, všichni již byli zpět.

                     

                     

                                              

                                                               

Po obědě bylo v plánu navštívit další místa, předseda akorát odvezl domů Blanku s mikropředsedou, protože by toho na ně ještě bylo moc a sám pak s minipředsedou vyrazil za ostatními. Ti na ně již čekali na silnici k Zadní Kopanině, kde je rovněž několik míst natáčení pohromadě. Nejprve jsme omrkli místo, kde se v jedenáctém díle setkává Volštát s řidičem Faltou a předávají si ukradené sošky, poté místo u rybníčku, kde měla být údajná hávárie v díle Strach. Ve skutečnosti zde na příslušníka čekal Jula s ostatními, aby ho přepadli. Kousek odtud opačným směrem pak havarovala sanitka ve třetím díle a vůbec celá klikatící se silnička si zde zahrála. Takže po obhlídce všech těchto míst jsme se přesunuli na místo další, kterým byla křižovatka opět ze třetího dílu.

                              

                                                        

Zde je záběr, jak Jirka Hradec se sanitkou odbočuje směrem na Kateřinskou Horu. Po chvilce upřesňování jsme našli to správně místo a tady zabodovala Lída, která měla pro ostatní překvapení. Vyrobila vlastní ukazatel s odbočením právě na Kateřinskou Horu. Byl to velmi dobrý a vtipný nápad, takže jsme neváhali a vyfotili se s ním na témže místě. Poté jsme se opět přesunuli, tentokrát již na předposlední místo, kterým je kostelík se hřbitovem Krteň, kousek od Třebonic. Ještě před tím jsme zmínili, že pojedeme přes místo, kde v seriálu v díle Strach dojde k přepadení sanitky. Zde je ale již všechno jinak a nachází se zde křižovatka s napojením na Pražský okruh od Řeporyjí, takže tu není moc co ověřovat. Na hřbitově ale bylo co ověřovat, protože si místo zahrálo ve dvanáctém díle a představuje zde poslední odpočinutí paní Inky. Ing. Čadek jde položit květiny k jejímu hrobu a při odjezdu mluví s Honzou Zemanem. I zde již někteří z nás byli, takže jsme hlavně pro prvonávštěvníky srovnali záběry ze seriálu s nynější skutečností a potvrdili tak místo natáčení.

                     

                               

                     

No a zbývalo nám navštívit poslední místo v plánu naší cesty, kterým byla obec Jinočany, představující v seriálu Hájice, v díle Studna. Zaparkovali jsme tedy na návsi a kousek se prošli, abychom obhlédli místa, která se v seriálu objevují. Vše jsme si opět srovnali na videu se seriálem a zavzpomínali jsme i na to, jak jsme se tu před několika lety sešli i s tamější místostarostkou a pamětnicemi a měli jsme tak o natáčení doslova vše z první ruky. Tady tedy byl konec naší cesty a letošního jarního putování.

                     

S některými jsme se tedy rozloučili, někteří z nás ale pokračovali zpět na Zbraslav, protože na večer bylo plánováno ještě malé posezení opět v restauraci U přístavu. Nezbývá tedy než napsat, že jarní putování po místech natáčení bylo opět úspěšné, protože i počasí nám přálo. Ohlašované přeháňky přišly až večer a to nikomu z nás nevadilo. Pěkné bylo i to, že se účastnil i nový fanda Chozé a zatím nejmladší člen, mikropředseda Filip. Děkujeme tedy všem za účast a u dalšího jarního putování zase na viděnou.