Podzim se s podzimem sešel a je tu opět naše tradiční procházka Prahou po místech natáčení seriálu. Tentokrát to již byla procházka s pořadovým číslem čtyři. Zatím jsme se každý rok zaměřili jiným směrem (jelikož míst natáčení je v Praze dost a dost), tentokrát jsme se ale už museli trochu opakovat. Ovšem začátek byl zvolen premiérový. Po obvyklých procedurách domlouvání termínu na našem diskuzním fóru (byť začátek měsíce října je již pevný termín) z toho vykrystalizovalo datum 12.10. v 9:30. Letos to bohužel podle přihlášených vypadalo na menší akci, což se potvrdilo, jelikož se nakonec omluvila  plzeňská sekce i paní Truhlářová. Nicméně ostatní přihlášení dorazili na výchozí bod do pražského Braníku přesně, a jako vždy v pevné obuvi. Počasí bylo takové všelijaké, foukalo a bylo chladno, na odpoledne byl hlášen déšť. Sešli jsme se tedy na tramvajové zastávce v Braníku a po akademické čtvrthodince se vydali na první místo, kterým byl areál bývalého Branického pivovaru. Na akci byl přítomen i nejmladší člen, minipředseda, který se ze začátku moc společensky nechoval a schovával se pod dekou ve svém kočárku.

                                                                

Po chvilce jsme tedy došli k budově a samozřejmě došlo na obhlídku. Pro neznalé si budova "zahrála" v dílu Rubínové kříže, kam jela trojice Lipinsky, Mauer a Kleiber "udělat" trezor s penězi. My jsme tedy z venku srovnávali scény se seriálem a průběžně fotili. Rozdíly jsou samozřejmě patrny, ale základ stavby je nezměněn a místo si tak fanoušek rychle určí. Nic moc dalšího se tu vidět nedá, zmínili jsme i chyby v podobě přílišného světla při natáčení, když děj se má odehrávat v noci. Ověřili jsme i příjezdovou cestu k pivovaru, kdy pohřební vůz musí překonat koleje a pak zatáčí doprava podél plotu nahoru. To bylo tedy na tomto místě vše a následoval přesun naší skupiny zpět k tramvajové zastávce.

                                       

                                       

Jelikož pro návštěvu dalšího místa bylo třeba využít právě tramvaje, rozhodli se někteří (ne z pohodlnosti, sic!:-) využít možnosti svézt se vozem s malým Mírou nebo naším plukovníkem. Předsedovic ale v poklidu na místo dojeli tramvají. Tím místem byla porodnice v Podolí a znalci jistě ví, co se zde natáčelo. Ano, rodila zde první žena Jana Zemana Lída a tato budova je tedy v dílu Strach vidět zvenku i zevnitř. A aby to bylo ještě více stylové, samozřejmě, že zde také rodila žena našeho současného předsedy a druhý potomek, který je na cestě a narodí se na jaře, vykoukne na svět opět zde. Vešli jsme tedy do areálu a stoupali k hlavnímu vstupu. I dnes je tu stále porodnice, a tak je třeba se uvnitř chovat slušně a nehlučet. Vstoupili jsme tedy dovnitř a opět jsme místo ověřili se seriálem na přenosném DVD přehrávači. Na dotaz paní na recepci, jestli něco nepotřebujeme, jsme odvětili že ne, že jen něco ověřujeme. Je jasné, že jsme tam působili trochu divoce. Přeci jen jsou tam zvyklí na ženu s děckem a případně s otcem, ale naše skupina cca 6 otců a jedné matky s dítětem působila trochu podivně:-D. Nicméně jsme se nezalekli a scény si pustili. Pak jsme ještě venku po chvilkovém upřesňování našli záběr kudy odjíždí sanita pryč a směřovali jsme ven na ulici.

                   

Jelikož jsme mířili do centra města, naši řidiči již své vozy nechali zde, a tak jsme všichni hezky pěšky šlapali podél nábřeží na další místo natáčení, kterým byly garáže ve Václavské ulici. Shodou okolností jsme dodrželi i linii dílu Strach, jelikož se do těchto garáží vrací i sanita, která vezla Lídu s Honzou do porodnice. Do této ulice je třeba dojít po nábřeží Vltavy a to se ukázalo jako takřka osudové. Na náplavce se totiž konaly farmářské trhy a z naší skupiny (především od kolegyň soudružek) zazněly návrhy na přerušení procházky a návštěvu těchto míst. Naštěstí zafungoval kolega Žitný, který jako správný ideolog fanklubu kolegyním vysvětlil, že se většinou jedná o imperialistické výrobky pochybné kvality a chutě, tudíž našemu máslu nesahající ani po kotníky. Agitace zafungovala a konečně jsme tak mohli dojít do Václavské ulice.

                                                        

Odtud už naše putování bylo víceméně reprízové. Na tomto místě jsme již jednou byli, jedná se o parkovací garáže, které v dílu Strach představovaly sídlo Záchranné služby. Místo jsme zlehka obhlédli a vydali se ulicí na její konec, kde jsme přešli kolem kostela sv. Cyrila a Metoděje do ulice Na Zderaze. U kostela jsme navrhli uspořádat někdy exkurzi do zdejší krypty, přeci jen je to místo natáčení z dílu Rubínové kříže a zadruhé i místo posledních bojů statečných parašutistů po atentátu na Heydricha.

                                       

Naše kroky tedy vedly uličkami Nového města do Starého města. Z dálky jsme viděli i proslulou pivnici u Fleků a Ostrovní ulicí jsme došli až na Národní třídu. Při zdejší pochůzce malej Míra vzpomněl seriál Byl jednou jeden dům a díl o trafice, která se v těchto místech stěhovala. Poté jsme se dalšími uličkami dostali na Uhelný Trh, další seriálové místo jak z dílu Mědirytina, tak z dílu Romance o nenápadné paní nebo Růže pro Zemana. Jelikož zdejší místo známe více než dokonale, zašli jsme ihned do vyhlášené restaurace U dvou koček a občerstvili se výborným pivkem. I minipředseda "chytil slinu" a dožadoval se ochutnávky.

                                                        

I zdejší místo je místem filmovým, především díky filmu Vrchní prchni. Po takovém pivním předkrmu jsme nabrali směr skrz uličku V Kotcích (místo natáčení dílu Mědirytina - tržiště a masna pana Černého) na Havelský trh a do restaurace Havelská koruna.

                                       

                                 

Místo vybrala Blanka jako pauzu na oběd, jelikož se zde dá pojíst českou kuchyni za rozumné ceny. Bohužel to již zjistili i turisté, kterých zde bylo velmi mnoho, a tak se čekalo ve frontě, která silně připomínala socialistické fronty, ve kterých se čekalo na všechno a až pak jste zjistili, že stejně nic nemají. Tady ale měli a moc nám chutnalo. Vyžadovalo to ale velkou trpělivost a i najít zde volné místo bylo problematické. Čekání se ale zdálo dlouhé kolegům malému Mírovi a Olze Halámkové, kteří se právě z časových důvodů s námi museli rozloučit. Ostatní si poctivě vystáli dlouhou frontu a dosyta se najedli.

                                                        

Po doplnění energie jsme se opět vydali na procházku směrem ke Staroměstskému náměstí a následně k Magistrátu hl.m. Prahy, kde je v dílu Loupěž sladkého I točen záběr příjezdu sanitky do skladu léčiv. Opět jsme místo porovnali se seriálem, třeba jsme i zavzpomínali na školní léta, kdy jsme do zdejší Městské knihovny chodili na povinné výchovné koncerty. A nakonec jsme vzpomněli i na trefnou přezdívku, kterou zdejší Mariánské náměstí dostalo díky čachrům na Magistrátu. Přejmenování na Mafiánské náměstí je opravdu vhodné. Z náměstí jsme poté udělali čelem vzad a vrátili se na "Staromák" a pokračovali do Dlouhé a Kozí ulice až na "Kozí plácek", který si zahrál v dílu Rukojmí v Bella Vista. Zde si Pepa Barkl skočil do "sámošky pro rohlíky a mlíko a auťák měl na očích". A samozřejmě zde ležel v autě i mrtvej Štefek. I zde jsme již jednou byli, takže jsme i tak vše srovnali se seriálem a něco nafotili. No a nakonec jsme zamířili na Náměstí Republiky, kde jsme chtěli naši procházku oficiálně ukončit. Jak jsme se blížili k OD Kotva, začalo pomalu pršet, a tak jsme již během chůze spěšně procházku ukončili a rozešli se domů. Předsedovic ještě navštívili právě "Kotvu" a pak i oni odjeli domů.

                  

Procházka se tedy i přes menší účast vydařila, splnili jsme plány a počasí se zkazilo, až když byl konec. Díky tedy všem vytrvalcům za účast a za rok to asi vypadá, že zopakujeme trasu, kterou jsme šli jako vůbec první procházku Prahou po místech natáčení. Takže za rok na podzim!

Účastnící: Hombre, Blanka, Dominik, Elden, malej Míra, Olga Halámková, 6529, plk. Žitný, nový fanda Honza.