Ano, Kladno, to je to město... S použitím úryvku z písně skupiny Yo Yo Band si dovolím začít referovat o našem výletu do tohoto města a jeho okolí. Jak většina asi ví, tak se Kladno objevuje v sedmnáctém díle seriálu nazvaném Prokleté dědictví, protože ústředním motivem dílu je hornické prostředí. A že se na Kladně dříve těžilo černé uhlí, je všeobecně známo. I dnes se zde najdou památky na těžbu a činnost horníků, i když až na vyjímky už nejsou tak lehce dohledatelné.

                                                             

Náš fanklub sem vyrazil na místa natáčení již podruhé, první výlet se odehrál před dvěma lety. Jelikož se tentokrát účastnila většina těch fanoušků, kteří předloni nebyli, byla to víceméně akce premiérová. Termín byl stanoven na sobotu 22.9.2012, jako startovní místo bylo zvoleno parkoviště u Metropole Zličín. Kolem 9:00 jsme se sešli na místě, chvilku počkali na plzeňskou sekci, která měla mírné zpoždění a kolona aut mohla vyrazit. Příjemným zpestřením na úvod výletu byla plánovaná návštěva města Smečno, rodiště a místo posledního odpočinku hudebního skladatele Zdeňka Lišky, který je také autorem hudby k našemu seriálu. Ze Zličína jsme tedy vyrazili směrem na Slaný, kolega Žitný se během přesunu někam již "skorotradičně" zatoulal s autem, takže do Smečna dorazil s menším zpožděním. Naše rychlejší skupina již stihla navštívit hřbitov, kde je pan Liška pochován. Celkem opečovaný hrob je důstojnou vzpomínkou na tohoto umělce, dokládá to i pěkná deska s jeho podobiznou a jakýmsi notovým úryvkem. Jelikož mezi námi nebyl žádný odborník, nedokázali jsme identifikovat, jestli jde o několik skutečných tónů z Liškovy skladby, nebo je to jen pro ilustraci. Chvilku jsme postáli, místo nafotili a pokud by s námi byl i pan Rudovský, který měl původně jet také (jde o muzikologa a odborníka na práci Zdeňka Lišky), určitě bychom se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Takto jsme tedy alespoň uctili památku a následoval přesun o kousek dál, k rodnému domu skladatele.

                    

Mezitím se přihnal kolega Žitný, takže jsme byli opět kompletní. Rodný dům je lehce identifikovatelný, je celkem nevkusně obložen bílými plastovými deskami, nicméně na nich se nachází připomínková deska na skladatele, která je velmi pěkná. Opravdu si Smečno zaslouží pochvalu, jak pečuje o památku svého slavného rodáka. Něco jsme nafotili a nabrali jsme směr na Vinařice, kde se nachází hornický skanzen v bývalém dole Mayrau, naše další zastávka.

                 

Zde se v areálu točily scény do sedmnáctého dílu, konkrétně honička Ledvinky s Rusnákem a scény v kovárně, kde hovoří Zeman s Gargelou. Na místě nás již čekal táta kolegy Fredyho, který zde na šachtě pracoval jako střelmistr a je tak ideálním odborníkem na průvodcovství po skanzenu. Prohlídka je vedena tak, jak skuteční horníci nastupovali do práce a fárali do šachty. Viděli jsme tak šatny, sprchy, lampovnu, dokonce i výdejnu jídla s atrapami dobrot. Nakonec i přímý vstup, kudy sjížděly klece pod zem. Šachta je dnes již zasypána, nicméně dole se nachází ještě obrovské množství černého uhlí, jestlipak ho někdy někdo ještě vytěží?

                                            

                                       

Během prohlídky objevil kolega Žitný mezi pomůckami i zeměměřičskou tyč, která si zahrála v díle Mimikry, kde se o ní opírá Chozé Borůvka. Žitný neváhal a vkusně zapózoval:-).

                                                                   

Po projití interiérů jsme chodili venku, do bývalé kovárny jsme tentokrát nemohli nahlédnout, protože má prostor někdo pronajmutý. Alespoň jsme tedy zvenku ověřili pravost místa natáčení. Jelikož s námi byly i děti, využily tak chvilku i pro hru na prolejzačkách a skluzavce. Trochu jsme si dělali legraci, že takové vyžití tady tenkrát horníkům určitě chybělo:-). Po venkovní obhlídce následoval vstup do kopce Homole, který simuluje skutečnou šachtu. Bylo to velmi poutavé, museli jsme se sklonit a použít i helmy, aby nedošlo k úrazu. Dětem i některým dospělým trochu zatrnulo, jelikož se sice vše odehrává na povrchu, i tak je vše dokonale připravené a chybělo už si jen obléci fáračky a jít rubat. Venku jsme si oddechli, minipředseda se nechal přebalit:-) a na závěr prohlídky nám ještě náš průvodce pustil původní parní těžní stroj zn. Ringhoffer, který je zde od počátku težby a dodnes plně funkční a opečovávaný. Jeho činnost tak navodila dokonalou atmosféru na závěr prohlídky. Byli jsme u konce, takže jsme poděkovali průvodci za péči a následoval přesun na skok k dalšímu místu.

                                                       

                  

                                           

Tím místem je Důl Max v Libušíně u Kladna. Zde se točily venkovní záběry při závalu ke konci dílu, příjezd aut do areálu a snaha Blanky dostat se dovnitř a zjistit, jestli Honza vyfáral. Areál je stále zavřený, nepřístupný a na vratech visí cedule o možnosti si ho pronajmout. Na místě již není ani důlní věž, která byla stržena v létě roku 1989. Nezbývalo nám moc možností co zde dělat, místo jsme si vyfotili a alespoň minipředseda si zkusil vyškrábat se na vrata:-). Jelikož jsme se nyní chystali na oběd a hladoví jsme byli jako vlci, dali jsme si předkrm v podobě rodinných výtvorů, kterými byly štrůdly a bábovky, chutnaly moc. Nyní tedy následoval oběd v centru Kladna, Fredym vybraná restaurace Letná splnila svou funkci hned nadvakrát. Jednak jsme se v ní dobře najedli (jen by v tom vyhřívaném stanu mohlo být menší horko:-)), a jednak leží blízko dalšího místa natáčení, kterým byla hornická ubytovna, kam se šli hlásit Zeman se Stejskalem. Dříve skutečná ubytovna pro horníky je dnes přestavěnou bytovkou. Opět se na nás usmálo štěstí a hodný obyvatel nás vpustil dovnitř obhlédnout interiéry. Uvnitř je vše zgruntu přestavěno, nicméně při ověření se seriálem je vše jasnější a viděli jsme, kde byla místnost pro strážného, jídelna a schody do patra, kam pak šli kriminalisté do kanceláře Blanky Svobodové. Všechny srovnávačky máme již zdokumentovány v Místech natáčení na webu, bližší informace hledejte proto tam. Následoval opět přesun pomocí aut k dalšímu místu, kterým bylo letiště Velká Dobrá. Zde se točily scény do pátého dílu Hon na lišku, konkrétně přílet letadla pro Bláhu a následný odlet, obklíčení Maxe a scény u letištní boudy, kde byli zavřeni Čadkovi a spol. Tentokrát jsme na letištní plochu nevstupovali a zůstali jsme kultivovaně za zábranami. Nemohli jsme tak dokonale porovnat přílet letadla s pozadím kladenských věžáků, nicméně i tak jsme si alespoň ověřili pozadí za herci na letišti a místo, kde stála bouda. Před odjezdem ještě kolega Fredy nelenil a zeptal se na vrátnici, jestli zde není náhodou někdo, kdo si pamatuje natáčení seriálu. Měli jsme štěstí, dostali jsme kontakt dokonce přímo na pilota, který řídil mašinu pro Bláhu. Fredy tak nelenil a ještě večer si v tel. seznamu pána našel a zkontaktoval ho. Vzniklo z toho nakonec příjemné vzpomínání, které je určitě unikátní a bude předvedeno na výroční schůzi. Dokonale k této událostí patří přísloví: "Lína huba, holé neštěstí".

                                               

Finálním místem natáčení byl pak Turyňský rybník, který se zase vrací k sedmnáctému dílu seriálu. Tady se točily scény, kdy Zeman přijde za Gargelou, který chytá ryby a dozvídá se od něj další informace. Místo natáčení dnes není úplně přístupné, je z něj totiž menší ostrůvek. Tenkrát při natáčení byl prostor nejspíš normálně spojen s pevninou, postupem času byl ale zatopen z důvodu důlní činnosti a došlo tak k oddělení vyvýšeného prostoru vodou, tím vznikl ostrov. Težko hledat důvod, proč by tenkrát filmaři převáželi techniku a herce na ostrůvek kvůli těmto záběrům, když vše mohli natočit na břehu. My jsme se chvíli po břehu procházeli a ověřovali místo především pomocí budov stojících v pozadí za herci. Jelikož již trochu foukalo a děti byly unavené, nastal čas k ukončení výletu, stejně jsme viděli vše, co jsme vidět chtěli. Došlo tedy na loučení, děkování a rozjezdy k domovům. Původně byla ještě v plánu dotočná na Zbraslavi v některé z hospůdek, nakonec k tomu ale nedošlo z důvodu časových možností členů a již zmíněné únavy (především minipředsedy). I tak lze akci brát jako úspešnou, pro většinu členů byla premiérou, takže místa natáčení byla atraktivní. A spokojenost členů je náš cíl:-). Díky všem za účast!!

                                                            

Výletníci: Lída & Michal & synové, Fredy & syn, Hombre & Blanka & Dominik, Hanele, Tomáš K.,plk.Žitný, Bláha & Jiřka & Daniel