Ano, Kladno, to je to město... S použitím úryvku z písně skupiny Yo Yo Band si dovolím začít referovat o našem výletu do tohoto města a jeho okolí. Jak většina asi ví, tak se Kladno objevuje v sedmnáctém díle seriálu nazvaném Prokleté dědictví, protože ústředním motivem dílu je hornické prostředí. A že se na Kladně dříve těžilo černé uhlí, je všeobecně známo. I dnes se zde najdou památky na těžbu a činnost horníků, i když až na vyjímky už nejsou tak lehce dohledatelné.

                                                             

Náš fanklub sem vyrazil na místa natáčení již podruhé, první výlet se odehrál před dvěma lety. Jelikož se tentokrát účastnila většina těch fanoušků, kteří předloni nebyli, byla to víceméně akce premiérová. Termín byl stanoven na sobotu 22.9.2012, jako startovní místo bylo zvoleno parkoviště u Metropole Zličín. Kolem 9:00 jsme se sešli na místě, chvilku počkali na plzeňskou sekci, která měla mírné zpoždění a kolona aut mohla vyrazit. Příjemným zpestřením na úvod výletu byla plánovaná návštěva města Smečno, rodiště a místo posledního odpočinku hudebního skladatele Zdeňka Lišky, který je také autorem hudby k našemu seriálu. Ze Zličína jsme tedy vyrazili směrem na Slaný, kolega Žitný se během přesunu někam již "skorotradičně" zatoulal s autem, takže do Smečna dorazil s menším zpožděním. Naše rychlejší skupina již stihla navštívit hřbitov, kde je pan Liška pochován. Celkem opečovaný hrob je důstojnou vzpomínkou na tohoto umělce, dokládá to i pěkná deska s jeho podobiznou a jakýmsi notovým úryvkem. Jelikož mezi námi nebyl žádný odborník, nedokázali jsme identifikovat, jestli jde o několik skutečných tónů z Liškovy skladby, nebo je to jen pro ilustraci. Chvilku jsme postáli, místo nafotili a pokud by s námi byl i pan Rudovský, který měl původně jet také (jde o muzikologa a odborníka na práci Zdeňka Lišky), určitě bychom se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Takto jsme tedy alespoň uctili památku a následoval přesun o kousek dál, k rodnému domu skladatele.

                    

Mezitím se přihnal kolega Žitný, takže jsme byli opět kompletní. Rodný dům je lehce identifikovatelný, je celkem nevkusně obložen bílými plastovými deskami, nicméně na nich se nachází připomínková deska na skladatele, která je velmi pěkná. Opravdu si Smečno zaslouží pochvalu, jak pečuje o památku svého slavného rodáka. Něco jsme nafotili a nabrali jsme směr na Vinařice, kde se nachází hornický skanzen v bývalém dole Mayrau, naše další zastávka.

                 

Zde se v areálu točily scény do sedmnáctého dílu, konkrétně honička Ledvinky s Rusnákem a scény v kovárně, kde hovoří Zeman s Gargelou. Na místě nás již čekal táta kolegy Fredyho, který zde na šachtě pracoval jako střelmistr a je tak ideálním odborníkem na průvodcovství po skanzenu. Prohlídka je vedena tak, jak skuteční horníci nastupovali do práce a fárali do šachty. Viděli jsme tak šatny, sprchy, lampovnu, dokonce i výdejnu jídla s atrapami dobrot. Nakonec i přímý vstup, kudy sjížděly klece pod zem. Šachta je dnes již zasypána, nicméně dole se nachází ještě obrovské množství černého uhlí, jestlipak ho někdy někdo ještě vytěží?

                                            </