Tak zase po dvou letech jsme se rozhodli v tradiční čas uspořádat tradiční výlet po stopách natáčení seriálu do míst v okolí Kadaně. Tradičním datem jsou oba svátky na počátku července, tedy Cyril a Metoděj a Jan Hus. Klasicky jsme akci vyhlásili na fóru a několik se nás přihlásilo, bohužel nakonec musel akci zrušit jako jeden z nováčků u nás, Dr.Veselý. Alespoň se k výpravě přidal náš kolega Fredy, který na tato místa ještě nezavítal, proto se naše objetí všech míst nestalo pouhou rutinou pro nás, mazáky fanklubu:-). Ale popořadě.

Start jsme plánovali na ranní hodiny 5.7. ze Zbraslavského náměstí, kolega pokladník ale do Kadaně vyrazil již v ponděli 4.7. Naše posádka tedy vyrazila ze Zbraslavi směrem Kadaň, ale ještě jsme měli plánovanou rychlou návštěvu za hranice do Německa. Kolega Fredy se pak po vlastní ose autem dopravoval na místo z Kladna. Návštěva "dojčlandu" proběhla podle plánu a vše jsme stihli tak, že jsme se všichni později sešli na výchozím místě, kde obvykle naše výlety startují, tedy na zřícenině hradu Hasištejn. Stylově jsme poobědvali a vydali se na obhlídku hradu, kde tentokrát naštěstí nebyla žádná místní atrakce, tedy představení v dobových krojích, takže nás nikdo nerušil a vše jsme si mohli prohlédnout. Začali jsme na vyhlídce, odkud v seriálu sleduje Žitný Bláhu a Čadkovi, jak mu ukazují své "liščí doupě". Především pro Fredyho pak proběhl instruktážní výklad, jak je to v seriálu a Míra opět předvedl svůj herecký um, který tady již minule ukázal. Poté jsme seběhli stejně jako Žitný z vyhlídky opět dolů a vyšli jsme do věže, kde jsme se již několikrát zapsali do dřeva jako návštěvníci. Chvíli jsme naše zápisy hledali, ale podařilo se. Rozšířili jsme je tedy o aktuální záznam a fixou jsme zapsali, kdo se tentokrát účastnil. Dole pod věží jsme pak chvíli hledali, odkud se pořizoval horní záběr v seriálu při příchodu trojice k "liščímu doupěti". 

                              

                                    

                                           

Tím jsme vyčerpali toto místo a přesunuli se na další, kterým je vesnička Výsluní. Tady je první služebna Honzy Zemana a kousek dál tu pak Honza roztlačoval gertrudu, když na něj čekal Ludva Velenský. Služebna je trvale zamčena a nepřístupna, ale prakticky se za ty roky její vzhled nezměnil. Opět jsme především pro Fredyho vše vysvětlili a ukázali, především odkud Honza s Ludvou přijeli, a kde na ně čekal poručík Vydra. Zavzpomínali jsme i na to, jak jsme tady tenkrát v zimě natáčeli onu scénku, kdy bylo nutno přimět ke běhu i kolegu Krakena. Pak jsme popojeli kousek za vesnici a na tom správném místě si připomněli, jak se tady v seriálu sešli Honza s Ludvou a došlo k tomu roztlačování gertrudy, tedy toho nespolehlivého auta. A připomněli jsme i druhý záběr, který se v seriálu vyskytuje, i když natáčený z jiného úhlu. Tedy záběr na kostel ve Výsluní, který v seriálu představuje Kateřinskou Horu. Záběr se objevuje na konci v dílu Poselství z neznámé země, když je pohřbíván Jirka Hradec.

                   

                                

                                                   

Dál jsme přejeli na Měděnec, asi nejznámější místo ze seriálu. Pro neznalé, jde o vežičku, pod kterou se Honza prochází na začátku každého dílu. Opět jsme již tradičně ověřovali, kde stála kamera a celý záběr snímala. Celkem nás udivilo, že tentokrát tolik nefoukalo, protože při minulých návštěvách je tu vždy pěkný "fukejř". Ještě než jsme se vyšplhali na kopec k věžičce, navštívili jsme pod kopcem místo, kde stával ústav pro postiženou mládež, který byl zfilmován v Requiem pro panenku, a i ve skutečnosti vyhořel. U věžičky jsme se pak pokochali pěkným výhledem a opět jsme kvitovali počasí. Zdálo se, že nás zradí, ale vydrželo a ani nekáplo.

         

          

Tím jsme završili místa natáčení a odebrali se zpět do Kadaně, kde jsme se ubytovali a pomalu se přesunuli k Jendovi do sklepních prostor, které slouží jako filmový klub a jako náš azyl při návštěvách v tomto regionu. Jelikož náš hostitel ještě nebyl doma, neměli jsme tak možnost si pustit něco ze seriálu, proto jsme vzali zavděk záznamem z jarního putování do Sázavského kláštera a na další místa, který nasnímal Fredy. Následně proběhl alespoň jeden díl Okresního přeboru (tolik protěžovaného panem pokladníkem) a pak jsme si naši debatu podkreslili hudebními klipy z 80.let a jedním dílem z cyklu pořadů Možná přijde i kouzelník. Pak se objevili i Jenda s Evou a byli jsme kompletní. Fredy nás bohužel musel opustit a vydat se na cestu k domovu, i tak jsme mu poděkovali za účast a jsme rádi, že se mu na místech líbilo. My jsme dál pokračovali v debatě a projekci, stylově jsme si pustili díl Hon na lišku a následně pak, spíše jako podkres akce, Křížovou cestu. Jelikož jsme ani vlastně pořádně nevečeřeli, a taštičky, které připravila Olča, byly sice výborné, ale sladké se nedá jíst pořád, požádali jsme Jendu o jeho výbornou masovou směs. Ten nás samozřejmě nezklamal a v pokročilou večerní hodinu se vrhnul na vaření. Ukojili jsme svůj hlad a hned nám bylo lépe. S postupem času jsme se odebírali na lože, nakonec ti, kteří zůstali, vydrželi až do třetí hodiny ranní. Naše posádka ze zbraslavské sekce se druhý den v dopoledních hodinách notně posilnila z kávového automatu na ubytovně a nabrala směr domů. 

Děkujeme tímto všem nám pár za účast a příště snad v hojnějším počtu naviděnou. Rovněž díky Olče za skvělý catering.

Výletnící: Olga Halámková, Hanele, Huba.Buba, malej Míra, Fredy, Hombre