Potěšující zprávou jistě pro všechny členy fanklubu a různých besed se účastnící nečleny je fakt, že se provozovatelům restaurace U majora Zemana v Krakovské ulici podařilo nalézt nový prostor, také nedaleko centra - na adrese Velehradská 1436 / 18, Praha 3 - Vinohrady. Ideální možností, jak se na toto místo dopravit je hned několik, buď metrem a zde jsou dvě možnosti kde vystoupit - na Floře či na náměstí Jiřího z Poděbrad. Další možností je tramvaj nebo autobus a to na uvedené stanice, případně do stanice mezi nimi a ze spodní strany na Olšanské náměstí. Jak si kdo tedy ráčí vybrat.

 

Je již všeobecně známo, že 7. května v tomto, pro většinu z nás, novém prostoru přivítáme první návštěvy z řad herců, kteří se v seriálu objevili. Byli bychom špatnými hostiteli, pokud by nebyl z naší strany terén dopředu zmapován, neb zde budeme tak říkajíc doma. Obhlídku nové restaurace spunktoval kolega pokladník na 8. dubna 2011. Účast nebyla nijak velká, bylo to hodně narychlo a tak se sešli jen čtyři lidé – huba.buba, Anglie, plk. Žitný a se zpožděním, zaviněným pracovními povinnostmi, dorazil pan Černý.

                                                  

Jak popsat první dojmy z nových prostor? Velice uspokojivé je velice umírněným vyjádřením, byl z naší strany velký strach, že to bude jen nějaká slabá náhražka Krakovské, což není pravdou. Jedná se opět o sklepní prostory, na čemž provozovatelé restaurace trvali při svém hledání. Prostor má trochu jiný strop než Krakovská, ale klenby dodávající tu správnou atmosféru prostor, nechybějí. Nová restaurace bude nejen našim domovem, ale také domovem motorkářů, což jsou kamarádi jednoho z majitelů. Tato skutečnost se projevuje ve stávající i chystané výzdobě restaurace, polovina stěn bude patřit seriálu 30 případů majora Zemana a polovina motorkám, stejné to je i s relikviemi. Na našem stole nechyběla během průzkumného posezení urna plukovníka Kaliny. Po prvních rozpacích z tohoto dělení jsme nabyli dojmu, že si s ten den také přítomnými motorkáři překážet rozhodně nebudeme, ostatně tak často zase hosty nejsme, aby restaurace stála pouze na nás, jde především o náš azyl a to i tento nový prostor bezezbytku splňuje. Co teprve, až to dva zúčastnění členové výboru dotvoří k obrazu svému, k čemuž dali majitelé svolení a nyní se některé věci na stěnu již chystají k tisku. Komunikativnost a vstřícnost příznivců dvou kol se projevila, když jeden z nich vybíral několik skladeb z instalovaného hudebního zařízení a chtěl znát naše hudební přání, pan Černý bez rozmyslu vybral klasiku nad klasiky - Stairway to Heaven a tato píseň opravdu vzápětí zazněla. Výzdoba těchto příznivců (i když je monstrózní) opravdu nijak neruší a v momentě, kdy to bude i dle našeho… když motorkáři přilby, tak my? No to budete koukat.

                              

Oproti prostorům v Krakovské ulici nabízí Velehradská daleko lepší možnosti pro naše akce typu setkání s herci nebo výroční schůze. Prostor je jednotný, nikoli rozdělený jako tomu bylo a na tyto akce bude celý náš, neoddiskutovatelnou výhodou bude potom možnost napojení některého z našich NTB na projektor a ozvučení, součást vybavení restaurace, takže nebudeme řešit to, jestli pan Černý doveze projektor, že je odraz příliš malý, že není na kterou stěnu promítat, neb zde bude jedna stěna vyčleněna právě pro tyto projekce. Z tohoto pohledu - po dovolené v Jugoslávii jenom samá pozitiva a sociální jistoty.

 

Někteří z přítomných ochutnali i ten den jídlo v akci, kterým byly karbanátky a bramborový salát. Co se týká jídelníčku, tak speciality zůstaly stejné, jen zatím byly k dispozici pouze jídelní lístky s oficiálními názvy, v budoucnu to má být řešeno tak, že budou dva jídelní lístky, kde pro nás budou jídla pojmenována tak, jak jsme si navykli v Krakovské a pro ostatní budou oficiální názvy těchto jídel, každé jídlo bude mít své číslo a tato čísla budou na obou lístcích shodná, jak jednoduché a praktické, jen jsem zvědav, až si někdo půjčí lístek od sousedního stolu, to budou lidi koukatJ.

                              

Večer nám při pivu a několika medovinách utekl velice rychle, plk. Žitný jako abstinent (fuj) se vzdálil jako první, tentokrát překvapivě téměř společně s kolegou pokladníkem, který měl ještě posezení v Libčicích. Pánové Černý a Anglie si dali ještě nějakého toho panáka medoviny a odebrali se také domů.

                                                  

Tolik k prvnímu průzkumu nových prostor restaurace.

Major Zeman v Krakovské je mrtev, ať žije major Zeman ve Velehradské.