Na sváteční den 28.10.2010 jsme si domluvili již trochu tradiční podzimní setkání fanoušků seriálu na Zbraslavi. Je tomu již pět let, co někteří mezi nás zavítali poprvé, a proto letošní setkání bereme jako malé jubileum. Výchozí bod byl tedy opět na Zbraslavském náměstí, odkud často vyrážíme, a to nejenom na tyto výlety. Sešli jsme ve 14:00. Na sraz dorazili i dva avizovaní nováčci, což nás velmi potěšilo. Zvláště doktor Veselý nás zaujal od prvního okamžiku, jelikož vytáhl lahvinku slivovice a začal rozlévat na seznámení se. Holt pravý Valach. Tož dali jsme si skoro každý stopéčku slivovice a akademicky jsme počkali ještě pět minut, jestli se někdo další neobjeví. Plánem samozřejmě bylo obejít všechna známá zbraslavská místa natáčení seriálu, takže jsme jen kousek popošli a hned jsme byli u restaurace Na Vídeňce, v seriálu hospody, kde se sešla trojice z Rubínových křížů. Bohužel restaurace je nyní zavřena z důvodu jakési rekonstrukce, možná dojde i k nějaké větší přeměně na nějaký jiný podnik, kdo ví. Takže se nedalo nakouknout do výčepu, kde zmiňovaná trojice domlouvala další plány. Zvenku je zatím budova beze změn, takže jsme zvláště nováčkům podali report o místě natáčení a srovnali místo tradičně se seriálem na videu. Pak jsme nabrali směr zbraslavský hřbitov, který je dalším místem natáčení. Zdejší hrobka Familie Walter je totiž seriálová Brůnovic hrobka. Jelikož se blížil čas "dušiček", bylo na hřbitově více lidí, proto jsme ani nezkoušeli sehrát davovou scénu u vrat tak, jako v díle Studna, když se zjistí, že někdo vnikl do hrobky. Místo je opět celkem beze změn, hrobka postupně opadavá a evidentně se o ní nikdo nestará. Rovněž i zde proběhl výklad o místě, především pro nováčky.

                                                                

Po exkurzi u hrobky jsme se odebrali na třetí zdejší místo, kterým je bývalá nemocnice a dnes fungující transfúzní stanice s chirurgickou ambulancí. Místo se objevilo v díle Loupež sladkého I, právě sem byl převezen Jirka Hradec po nehodě se sanitkou. Budova s vrátnicí je vidět ve scénách, když Zeman s Kamilou jedou za Jirkou na návštěvu. Tady je zajímavá jedna věc, že místo je i blízko tomu, kde se točila právě nehoda sanitky (údolí mezi Radotínem a Zadní Kopaninou), takže lze věřit tomu, že tehdy by při skutečné nehodě přivezli Jirku Hradce právě sem, protože tady dříve skutečně byla fungující nemocnice. Dokonce je i dokázáno, že sem byl převezen i Jelínkových syn, který jako jediný přežil požár domku ve Vonoklasech, který je reálnou předlohou dílu Studna. My jsme místo tradičně obhlédli, ale jako vždy, když se tu objevíme o víkendu nebo ve svátek, je areál zavřený. Pokud chce někdo vidět i něco víc a srovnat si třeba místo, kde se jal odpočívat na konci třetího dílu Honza Zeman, musí přijít ve všední den, když je areál otevřený.

                                            

Po tomto místě pak zbývala už jen místa dvě. Předposledním je bývalý hotel Vejvoda, dnešní Patium, kde bylo tehdy natáčeno opět do dílu Loupež sladkého I. Konkrétně scény u recepce hotelu, když má Hain telefon a vybíhá pak po schodech do svého kumbálku. Tady je vidět právě skutečná recepce hotelu Vejvoda, který kdysi býval velmi známým. Dnes je zvláště vitřek budovy dokonale přestavěn, ale i po vstupu z ulice je v pozadí schodiště, takže nějaká podoba s minulostí tu je. Druhým natáčením zde měl být myslivecký bál v díle Hon na lišku. Sál hotelu Vejvoda, kde se vše mělo točit, byl dříve umístěn mimo hlavní budovu, což nám dokazují fotografie ze staršího vydání Zbraslavských novin, kde je vidět i interiér. Právě rozbor interiéru jsme prováděli na našem fóru a nakonec jsme na 99% určili, že by to měl být právě tento sál. Bohužel ten už dnes neexistuje, byl společně přestavěn při velkých úpravách na rozpadlé budově. Po obhlédnutí alespoň vstupu do Patia zavelel pan doktor Veselý ke štamprlím, takže následovalo další kolo výborné slivovičky. Nakonec nám zbývalo navštívit rodný domek Honzy Zemana, který se na Zbraslavi také nachází. Bohužel místo je většinou nepřístupné, nikdo se zde nenachází. Alespoň zvenku lze vidět, že domek je zachovalý a místo se prakticky nemění. Právě před pěti lety jsmě měli to štěstí a možnost domek a zahradu navštívit, pohovořit s majiteli. Dnes je akorát v okolí změnou to, že podél výpadovky na Slapy byla vystavěna ochranná protipovodňová zeď, takže při srovnávacích záběrech se seriálem je vidět právě tato změna. Opět následoval výklad především pro nováčky a probrali jsme i jiná místa na Zbraslavi, která se objevila ve filmech a seriálech.

                             

 

Domek Jana Zemana byl zvolen záměrně jako naše poslední zastávka. Vedle něj se totiž nachází restaurace U Přístavu, kde jsme dříve také několikrát poseděli. Dnes je interiér rovněž přestavěn k lepšímu, protože právě sem se přesunul personál bývalé restaurace Kotva z náměstí, která je tou nyní zavřenou restaurací Na Vídeňce. Obsluha je stále velmi příjemná a velkým plus je stejný jídelní lístek jako byl na náměstí. Zasedli jsme proto k velkému stolu a popíjeli a zajídali zážitky ze srazu. Opět nezklamal nováček pan doktor Veselý, protože kolik on toho navykládal vědecky nejenom o chlastu, to nedokáže nikdo z nás:-). Ale samozřejmě i na seriál přišla reč. Druhý nováček, pán z Plzně, nás spíš jen poslouchal, a tak jsme pojali podezření, jestli na nás není nasazen:-). Ne, dělám si srandu, samozřejmě i jeho příště rádi uvidíme. Čas nám tedy příjemně běžel a postupně jsme sraz rozpouštěli. Nakonec dr. Veselý vytáhl z batohu dva litránky své bezchybné slivovice, kdy jeden věnoval panu předsedovi a o druhý se také někdo postaral. Zakončili jsme proto letošní zbraslavský sraz a chystáme se pomalu na letošní výroční schůzi. Díky všem za účast.

                                             

 

Kdo se účastnil: Hombre, Blanka s bříškem a očekávaným minipředsedou, malej Míra, Huba.Buba, dr. Salaba, 6529, dr. Veselý, Elden a pán z Plzně