V sobotu 10. dubna se odehrála letošní první výletní akce po místech natáčení seriálu. Tradičně se snažíme každý rok na jaře objet nám známá i neznámá místa.
Necestovali jsme nikam daleko, protože jsme se pohybovali v jižních částech Prahy, konkrétně na Zbraslavi, ve Velké Chuchli apod.

Sraz byl stanoven na sobotu ve 14:00 na Zbraslavském náměstí. Všichni jsme se přívítali, především jsme pak byli rádi, že dorazil i nový kolega, kterého jsme znali jenom z fóra. Byl jím pan profesor Braun. Po seznámení se a pětiminutovce pro event. opozdilce, jsme nasedli do aut a přesunuli jsme se na první místo, kterým byl hřbitov ve Velké Chuchli. Toto místo máme již zdokumentováno v sekci na webu, nicméně většina z nás ho ještě nenavštívila. Hřbitov se nachází na kopci, takže jsme se cestou nahoru trošku zadýchali. Místo má pochopitelně stále svou smutnou atmosféru a pietu, my jsme ale na chvíli  způsobili trochu víc hluku a hovoru, protože proběhla tradiční obhlídka místa s projevy nadšení a radosti. Srovnávali jsme vše se seriálem a hledali tak místo, kde celý štáb s herci přesně stál a kde vlastně otec Zeman odpočívá.

                           

 

                          

Úspěšně jsme si vše ujasnili, zdokumentovali a pomalu se přesunuli zpátky k vozům, kterými jsme přes Lochkov dorazili na silnici spojující Radotín a Zadní Kopaninu. Na této cestě se točilo hned do třech dílů seriálu. Zaparkovali jsme na boční cestě a hned jsme byli na prvním místě, kterým je cesta v díle Křížová cesta, kdy Falta přebírá od Volštáta ukradené věci z kostela. Na místě toho není celkem moc k vidění, všechno odpovídá, na skále je pak i červená turistická značka, kterou štáb při natáčení zřejmě trochu ledabyle přemázl. Kolega Huba.Buba pak i zapózoval jako řidič Falta. Druhé místo natáčení pak představuje samotná silnice, protože po té jezdil Jirka Hradec se sanitkou ve třetím díle seriálu. I další scény z tohoto dílu, odehrávající se na silnici, jsou z těchto míst. Vyrazili jsme kousek pěšky a hledali jsme nejenom úsek, kde sanitka spadla při nehodě, ale třeba i kde čekala Kamila na Hradce. Toto místo se hledá celkem lehce, jelikož je v seriálu vidět i zábradlí, které je na silnici dodnes.

                                                           

Naproti tomu najít místo havárie se zdálo obtížnější, protože žádný podobný úsek přesně neseděl se seriálem. Bohužel začalo trochu zlobit i počasí, takže jsme zkonstatovali, že místo asi neobjevíme. Nakonec jsme ještě obhlédli třetí místo natáčení na této silnici, kterým je úsek z dílu Strach. Jde o scénu, kdy Jula a spol. čekají u sanitky na silnici na příslušníka SNB, který přijíždí na motocyklu. Právě tyto záběry se točily u jezírka vedle této silnice. Dále se v okolních houštinách točily pravděpodobně i scény, kdy Jula s Edou a Ríšou svazují oba saniťáky ke stromům. Tohle jsme ale zatím objevit nezkoušeli, znamenalo by to prodírat se mezi stromy a na to jsme nebyli patřičně vybaveni. Opět jsme tedy nasedli na našich ořů a chtěli jsme se přesunout na Zbraslav, kde jsme ještě chtěli zajet k rodnému domku Jana Zemana a na místní hřbitov, kde je Brůnovic hrobka. Při zpáteční jízdě ještě na seriálové silnici se v protisměru za námi řítil pplk. Žitný, my už ale byli na cestě zpět.
Jelikož si nás nevšiml, otočili jsme auto a jali jsme se ho pronásledovat. Naše naháněčka skončila úspěšně a dokonce jsme při ní objevili i místo, kde sanitka s Jirkou Hradcem spadla ze silnice.
Nachází se jen výš, než jsme před tím došli. Samozřejmě jsme z toho měli radost, a i když je úsek na této silnici celkem úzký, zastavili jsme zde, místo obhlédli a srovnali se seriálem.

                           

Následoval již přesun na Zbraslav, kde se nachází rodný domek Jana Zemana. Jelikož se část skupiny zdržela naháněním kolegy Žitného, druhá část byla u domku dříve a měla možnost pohovořit s majiteli a dokonce nahlédnout dovnitř. Vše je opět alespoň na zahradě stejně uspořádáno, jen kousek před domkem vyrostla nevzhledná betonova zeď, která má domky chránit před povodní. Ale i přes ní je možno pořídit srovnávací fotografie s barákem na druhé streně řeky. U domku se k naší výpravě připojil i opozdilec pan dr. Salaba. Nyní již následoval přesun na zbraslavský hřbitov. Místo je opět celkem beze změn, hrobka nadále chátrá, ale poznat všechno jde. Proběhla fotodokumentace a společná fotka účastníků akce.

                                                                     

Počasí opět zazlobilo, a proto jsme se již přesunuli do restaurace Na Vídeňce, kde jsme vše chtěli zapít a doplnit vydané kalorie. Naše výprava byla velká, takže byl trochu problém usadit se u stolů, ale nakonec jsme se srovnali. Po čase se k nám připojil i kolega Rajman, který dorazil alespoň do restaurace. Taky od nás dostal pořádně vynadáno, že chodí jen do hospody a ne na celé akce.

Večer se rozvíjel celkem příjemně, čas běžel při dobrém jídle a pití rychle. Postupně se někteří účastníci zvedali ze židlí a měli se k odchodu, protože ne všichni jsme z Prahy. I tak nás v restauraci zůstalo dost, abychom absolvovali ještě několik jídelních specialit v podobě zmrzlin a tlačenek s cibulí. Nakonec i na nás dolehla únava a sraz jsme tak ukončili s konstatováním, že letošní jarní putování s novým programem bylo úspěšné.

 

Účastníci: Blanka, Olga Halámková, Bába Kořenářka, Hombre, malý Míra, Huba.Buba, 6529, Fredy, pan Černý, didilukas, profesor Braun, Salaba, pplk.Žitný, Rajman