V sobotu 28.3. jsme měli naplánovaný větší výlet po místech natáčení nazvaný Velké jarní putování. Velké opravdu být mělo a nakonec i bylo, i když jsme ještě ráno mysleli, že efekt bude poloviční. Přihodila se totiž nepříjemná věc panu Černému, protože během páteční noci navštívili nezvaní hosté firmu, kde pracuje, a proto bylo potřeba podniknout nezbytné kroky. Tím pádem by nám odpadlo jedno auto a nemohli by tak jet další účastníci. Nakonec ale všechno celkem dobře dopadlo a s panem Černým jsme se sešli u čerpací stanice někde za Benešovem. Ještě před tím ale vyrazila první skupina ze Zbraslavského náměstí ve složení malej Míra (řidič), Blanka, Jiřka, Olga Halámková a Hombre vstříc místům natáčení. Jelikož jsme objížděli místa na jih od Prahy, tak první cesta vedla tradičně do Benešova, kde v seriálu Rudi Lorenc zmizel s Honzou a "embéčkem" Němcům na staveniště. Jedná se o lokalitu kolem mostu přes železniční trať. Jelikož ženy s námi jely na tato místa natáčení poprvé, ukázali jsme jim kde a co se tam točilo, vše jsme porovnali pro lepší přehled i se seriálem. Po krátké instruktáži jsme z Benešova zamířili k nedalekému Hotelu Konopiště, kde v posledním dílu navštíví Sachs Kuffu. Po krátkém bloudění jsme k hotelu Amber konečně dorazili a chvíli si vše kolem prohlíželi. Natáčelo se opravdu zde, dokonce i scény kolem recepce, kdy Gajdoš skrz okno Sachse sleduje. Jen je zde malý rozdíl, tehdy byl pokoj číslo 7 na pravé straně, nyní je na levé straně jelikož došlo k obrácení číslování. Udělali jsme několik fotek a po chvíli vyrazili dál. Ukázalo se i sluníčko a to bylo první dobrou zprávou. Druhou bylo to, že pan Černý dokázal vše kolem nepříjemnosti ve firmě rychle vyřídit a přijede za námi.

        

Zatím jsme se vydali na zámek Líšno, kde se točily scény do druhého a čtvrtého dílu. Místo vypadá stále stejně posmutně, zámek je stále uzavřen a přístupná je jen okolní zahrada. Ale i to stačí, aby zámek budil tajemnou atmosféru. Prošli jsme tedy zahradu kolem, zavzpomínali na naše minulé natáčení scének a dámám opět udělali výklad co a jak. Zejména na Blanku vše silně zapůsobilo, protože projevila chuť nahlédnout i za hradby:-). Po prohlídce následovalo občerstvení u auta, protože dámy s sebou napekly dobroty a tak začala ochutnávka, spokojené mručení a slova chvály. Ještě několikrát během cesty jsme pak ochutnali, protože zásoby byly dostatečné. Dál jsme zamířili kousek nad obec Líšno, kde stojí u silnice kaplička z dílu Pán ze Salcburku. U ní si Rudi stopnul dodávku a nechal se odvézt do Jihlavy. Chvíli jsme zde postáli a obhlédli prostor, vyfotili a jeli dál.

                                               

                                                   

Tentokrát na menší pauzu k benzínce, kam po chvíli přijel konečně pan Černý i s Babkou kořenářkou. Bohužel už nemohl naložit Jirku s Dianou, protože ty jsme odvolali už na Zbraslavi, ale podle zpráv z fóra se také nenudili. Nyní, tedy již kompletní, jsme vyrazili k dalšímu místu, kterým bylo odpočívadlo před Miličínem. To se objevilo opět v Pánovi ze Salcburku, kdy na něj Rudi vjíždí s kamiónem. Dnes je místo zahrazeno, takže jsme museli auta zaparkovat kousek dál a na místo dojít. Kolem je i místo, kudy odbočilo "embéčko" k rybníku Olšovci ze stejného dílu.

        

Ke skutečnému rybníku vedla i naše další cesta, nachází se kousek cesty autem od odpočívadla. Detailně o těchto místech máme informace v sekci Místa natáčení. Na nás rybník působil trochu překvapivě, nejspíš tím, že vše kolem je ještě holé, protože v seriálu je kolem rybníku vidět dost stromů. Jelikož si nikdo nechtěl zahrát scénku, kdy auto zmizí s Honzou pod vodou, tak jsme nabrali další kurz.

                                                   

Jistebnice se objevuje ve dvou dílech. V Bestii u scén kolem kašny, kdy fotograf instruuje dívku jak se má natočit, aby jí dobře vyfotil, ale přitom fotí poštmistra. Pak si náměstí zahrálo v desátém díle, kde se nachází služebna VB. Opět je vše detailně rozebráno v sekci Místa natáčení. My jsme zde chvíli kolem kašny setrvali, ohřívali se na sluníčku a místo porovnali se seriálovou verzí. Blanka si pak vyzkoušela i místní pranýř. Nyní byl čas na pozdní oběd a tak jsme cestou zastavili v příjemné restauraci a ukojili naše chuťové buňky vydatným obědem.

        

        

        

Pak následovala cesta do Kosovy hory, resp. na její kraj. Točil se zde návrat Honzy domů, kdy se rozbíhá polem a míří k rodné chalupě. Místo je prakticky u silnice a poznat ho lze podle v dálce rostlých stromů. Záběr na domy je dnes ale už pozměněn. Další zastávkou byly Nalžovice se svým kostelem, který se objevil v jedenáctém díle. Místo opět prakticky beze změn, kostel samozřejmě zavřený a tak nebylo možné si prohlédnout obrazy z Křížové cesty. Pak jsme jen kousek popojeli a zastavili na místě, kde Michálek vystupuje z autobusu a míří do vesnice. To se nachází na hlavní silnici a směr, kterým se varhaník vydá je v seriálu opačný, protože pokud by šel tak jak jde ve skutečnosti, od vesnice by se vzdaloval. Na naší cestě zpět nám ještě pár míst zbývalo. Vzali jsme to tedy přes Cholínský most, kudy jede v seriálu Jiřka a míjí se s autem Bezpečnosti. Krátce jsme most obhlédli a ujasnili si, přes jakou řekou to vlastně přejíždíme:-). Předposlední zastávkou byl Nový Knín, kde je za odbočkou na Kozí Hory místo přechodu z prvního dílu. Tady chce Prágr přejet ze sovětské do americké zóny, ale jak víme, nepodaří se mu to. Závěrečným zastavením byly Štěchovice, kde na místní poště podává Honza telegram a Kalina to jde zkontrolovat. Krátká zastávka a porovnání se seriálem nemohlo chybět ani tady. Pak už jen hezky kolem Vltavy zpět na výchozí bod na Zbraslavské náměstí.

        

Tady proběhlo loučení s Babkou kořenářkou, která odjížděla domů. My ostatní jsme zasedli ke stolům do restaurace Škoda lásky a při výborném jídle a pití rozebrali nejen tento výlet, ale i všechno možné. Vše se tedy nakonec povedlo a i přes úvodní komplikaci jsme se utvrdili v tom, že akce byla úspěšná. Nejspíš se jednalo o nejobsáhlejší výlet po místech natáčení, protože pokud si to rozebereme, tak seriálových míst jsme navštívili opravdu hodně. Svědčí o tom i ujetých bezmála 200Km. A to, že tentokrát měly na výletě převahu ženy bereme jako příjemnou třešničku na dortu....

Účastnící výletu: Blanka, Jiřka, Bába kořenářka, Olga Halámková, pan Černý, malej Míra, Hombre