V pátek 28. října 2005 jsme si naplánovali druhý výlet po stopách natáčení seriálu Třicet případů majora Zemana. Tentokrát se naše kroky ubíraly směrem do části Prahy zvané Zbraslav, kde se nachází několik míst ze seriálu. Start byl domluven na 14:00 hodin, sešli jsme se na Zbraslavi na náměstí. Celkový počet byl cca 13 lidí. Po seznámení se s novými zájemci o výlet jsme vyrazili na první místo, kterým byl rodný domek Jana Zemana. V seriálu se objevuje ve dvou dílech, v prvním, kdy se domů vrací Zeman z koncentráku a na zápraží se vítá se svým psem a svou matkou. Pak se domek vyskytuje v posledním díle, kde za Zemanem přijíždějí Merciérová s Žitným. Domek a zahrádka kolem vypadají prakticky stejně jako v seriálu. Shodou náhod na zahradě pracovali obyvatelé domku a po chvíli vysvětlování nás pustili dovnitř. Mohli jsme tak na zahradě před domkem porovnávat na přenosném DVD přehrávači skutečnost se seriálovou podobou. Naše nadšení bylo veliké, na dvou mladých majitelích domku bylo vidět nejdříve překvapení, pak snad pochopení. Následovalo fotografování místa pro srovnání na stránky, diskuse mezi fanoušky a obyvateli domku, dokonce po zahradě pobíhal i černý pes, který docela věrně připomínal Zemanova prvního psa Kazana. V seriálu se před domkem nacházela ještě lavička, tu jsme po upozornění majitelů objevili za malou zídkou. Byla to skutečně ona, opět jsme si to ověřili v seriálu. Po necelé půlhodině jsme se měli k odchodu, rozloučili jsme se s majiteli a poděkovali jim za to, že nám umožnili být přímo uvnitř, fotografovat a chvíli pobýt na místě, kde seriál prakticky začíná a končí.

Odebrali jsme se pak na druhé místo natáčení, kterým byla budova se zahradou - dnešní transfúzní stanice. Ta si v seriálu zahrála ve třetím díle Loupež sladkého I, kdy představovala nemocnici, kam přijede za zraněným Hradcem Zeman. Objekt byl ve statní svátek zavřený, takže jsme neměli možnost dostat se dovnitř, ale opět jsme alespoň ono místo porovnali se seriálem a slovně okomentovali to, jak filmaři diváky lehce zmátli, když scény s příjezdem natáčeli. Po chvíli se zevnitř přišla se zájmem podívat jistá paní, zřejmě správcová objektu. Nejdříve nechtěla moc věřit tomu, že se tam scény do seriálu natáčely, ale nakonec jsme jí přesvědčili a trochu si o historii bývalé nemocnice popovídali. Následoval přesun na třetí natáčecí místo, kterým byl zbraslavský hřbitov. Tady se točily scény do dílu Studna, kdy jsou Zeman s Maštalířem na hřbitově, vyslýchají hrobníka a jeho ženu a chystají se vejít do pootevřené Hurychovy hrobky. Místo jsme zase okamžitě poznali, stavba představující hrobku je prakticky stejná, jen nápis je na ní jiný. Porovnali jsme vše opět na přenosném přehrávači, dokonce i některé hroby bylo možno vidět jak v seriálu, tak i ve skutečnosti. I vrata na hřbitov jsou totožná. Po pobytu a zkoumání místa jsme se přesunuli na poslední místo, kterým je restaurace pod náměstím, která v seriálu představuje brněnskou Restauraci Na Vídeňce, kde se ve čtvrtém díle sešla trojice Mauer, Kleiber a Lipinski. Předem jsme měli zamluvena místa v časti restaurace, kde u vedlejšího stolu trojice seděla. Pro porovnání nám sloužilo třeba obložení zdi v místnosti, které je totožné s tím v seriálu. Opět je zde malý filmařský klam, kdy se při příchodu Kleiber dívá doprava a jakoby ve velké místnosti hledá sedící kumpány. Ve skutečnosti je ale ona místnost docela malá. Společně jsme se tedy usadili a probírali zážitky z procházky po místech natáčení, fotografovali se u stolu v restauraci a diskutovali. Jídlo a pití tu pochopitelně není stylově pojmenováno jako v restauraci U majora Zemana, ale chutnalo nám stejně dobře, a také se zde dobře pilo. Postupně jsme nemluvili jen o seriálových věcech, ale povídali si o všem možném, prostě tak, jako když se chlapi sejdou u piva v hospodě. Ano, opět, až na čestnou vyjímku, kterou představovala manželka jednoho z účastníků, jsme mezi sebou nepřivítali žádnou dívku nebo ženu. Kde jsou všechny Blanky Svobodové, Lídy Brůhové a Lidky Zemanové?

Čas ubíhal pěkně svižně a postupně jsme se s některými účastníky loučili. Zbytek odcházel cca ve 21:00, dva z nás bydlí přímo na Zbraslavi, a tak jsme se po rozloučení odebrali pěšky k domovu. Celá akce se určitě povedla, přálo nám i počasí a vlídnost majitelů rodného domku majora Zemana. Ještě jednou jim za to děkujeme a všem zúčastněným samozřejmě také.

 Za fanklub seriálu „Třicet případů majora Zemana“ Hombre