Další výlet na místa natáčení seriálu jsme věnovali dílu Kvadratura ženy a v menší míře i dílu Poselství z neznámé země. Kvadratura ženy a její scény kolem jezu se natáčely v Roztokách, scéna Hradcova pohřbu pak v nedaleké vesnici Unětice, proto jsme výlet spojili a pokryli tak další dvě místa. Akce se konala 18. - 19. března 2006, výchozím bodem bylo vlakové nádraží v Roztokách, kde jsem se všichni sešli. Někdo přijel autem, někdo pak vlakem. Jakmile jsme byli kompletní, šli jsme se ubytovat do nedalekého hotelu Alexandra. Tady pracuje i organizátor celé akce, pan kolega Huba.buba, který nám byl po oba dny dokonalým průvodcem. Po ubytování jsme si dali malé občerstvení a vyrazili na procházku k Vltavě. Měli jsme s sebou i malou lodičku zvanou Naděje, kterou v díle Kvadratura pouštěl malý Míra Šíp s tatínkem. My jsme je chtěli napodobit, pan kolega Rajman sehnal vhodný typ, a tak pak na místě bylo co pouštět. Sice se zdárné odstartování uskutečnilo až na třetí pokus, ale o to vše bylo napínavější. Lodička pak nabrala správný směr k jezu a pilíři, kde v díle našli balík s torzem ženského trupu. Kde je lodička dnes nevíme, možná brázdí vody v oceánu, možná je na dně Vltavy nebo zdobí nějakou sbírku hraček jakéhosi dalšího malého Míry.

Ještě před setkáním v Roztokách se pánové Salaba a Rajman rozhodli začít výlet opět tématicky a to startem na Matějské pouti v Praze na Výstavišti, kde také díl Kvadratura ženy začíná. Pořídili několik fotek, správně i dnešní malé Lidušky na poníku a také zakoupili balónky, které Liduška vidí letět. Právě ty balónky jsme vypustili až v Roztokách, kdy nás převozník vezl na druhou stranu Vltavy, abychom se dostali k domku dědy Dejmka a došli až k jezu po té správné straně. Domek je dodnes velmi zachovalý a věrný své podobě v dílu. Jez je o dost jiný, ale stále má tu atmosféru. Při obcházení místa jsme měli s sebou přenosný DVD přehrávač a pouštěli si seriálové scény pro srovnání s realitou. Při poslechu Liškovy hudby a uvědomění si toho okamžiku nás i lehce zamrazilo. Celou cestu jsme pořizovali fotografie a natáčeli video. Po čase jsme se vraceli zpátky, opět pomocí převozníka na druhou stranu Vltavy. Počasí nám moc nepřálo, přece jen byla ještě zima a rozbředlé zbytky sněhu. Byli jsme tedy rádi, že jsme byli zpět v hotelu a zasedli ke stolům v restauraci, kde jsme jedli a pili, pouštěli si několik dílů ze seriálu a probírali zážitky z procházky. Večer se pěkně vinul a s pokročilou hodinou jsme se přesunuli do nedalekého baru White Lines, kde jsme pokračovali v pouštění dílů seriálu, tentokrát však již na plátno přes projektor. Opět následovala konzumace, teď již převážně nápojů, protože někteří z nás se celkem přejedli a o jídle nechtěli už ani slyšet. S pokročilou hodinou také postupně řídly naše řady, vypitý alkohol a zážitky z procházky udělaly své, takže se postupně odcházelo spát. Poslední držáci šli na hotel kolem půl páté ráno.

V neděli jsme se kolem deváté hodiny ranní sešli u snídaně a na přenosném přehrávači si pustili bonusy z DVD Rukojmí v Bella Vista, kde mluví pánové Sequens a Jelínek. Následně se někteří z nás postupně měli k odjezdu, protože jsme se ještě chtěli stavit v Uněticích a navštívit tak neexistující hrob Jiřího Hradce. Jedna skupinka ještě zůstala v hotelu a poté odjížděla vlakem, druhá skupinka nabrala směr hřbitov. Po chvilce pátrání jsme ho našli a okamžitě jsme poznali, že jsme na správném místě. Zvláště typický domek a věžička v horní části hřbitova jsou potřebným poznávacím znamením. Na DVD jsme si pustili scénu z pohřbu a prakticky přesně jsme tak určili, kde stáli herci a kompars, kde stála hudba a kde se nacházel fiktivní hrob. Pořídili jsme několik fotek a každý jsme tak trochu uctili památku Jirky Hradce, hrdiny z mise v Jižní Americe, který při ní položil život. Poté se i skupinka z Unětic rozdělila a nabrali jsme směr domů.

Celá akce se velmi vydařila, máme na ní řadu vzpomínek a zážitků. Z přiložených fotografií můžete vidět, že výlet stál za to a v Roztokách jsme se dobře bavili.

Seznam výletníků: Huba.buba, 6529+Diana+1, LB+romíkB+1, A.D.Xx, Anglie, Kraken, Láďa, Jirka Rajman, Dzarda (ve skvělé uniformě nádražáka Kosíka z dílu Bestie), Jenda, Salaba, Hombre.

Za fanklub seriálu „Třicet případů majora Zemana“ Hombre