V sobotu 16.7. v 9:00 ráno se konal odjezd dvou pražských účastníků akce (Hombre, Hooper) z Prahy-Holešovic vlakem. Třetí výletník se přidal na trase v Lovosicích (Bizzaro) a společně jsme pokračovali vlakem směrem do Kadaně. Příjezd byl v cca 11:40 a po chvilce jsme se již setkali s naším průvodcem Jendou. Společně jsme odjeli na blízké nádraží Kadaň-město, kde již čekala skupinka z Plzně (LB, romík B a A.D.Xx), kteří přijeli autem. Následoval odjezd na parkovací místo před Policii v Kadani, kde LB zanechal své auto a společně jsme vyrazili ve starším voze typu VW Transporter z roku 1979 vstříc dobrodružství. Ještě před tím jsme se stavili v motorestu na oběd, přece jen nám po těch cestách vyhládlo. Následně jsme vyrazili na první místo natáčení, kterým byl hrad Hasištejn. Tady se točily scény kolem Čadkovy chaty a pobíhání poručíka Žitného po hradbách a sledování situace. Po příjezdu probíhalo první focení dominanty hradu - věže, u vchodu hned obhlídka místa, kde stála Čadkova chata, dnes prakticky nepoznatelná, místní restaurace vypadá z venku úplně jinak. Následoval vstup do hradu skrz bránu, za kterou se schovával Žitný. Pak po schodech, po kterých scházel dolů, následoval výstup točitou věžičkou na vyšší místo, kde rovněž Žitný postával a seběhl věžičkou dolů. Identifikační strom, který je v seriálu tam již není, pouze pařez. Z tohoto místa byl krásný rozhled po okolních lesích, v dálce byly vidět chladící věže elektrárny Prunéřov.

Sešli jsme opět věžičkou dolů, u východu a zábradlí jsme si pak postáli přesně jako Žitný, následně jsme naaranžovali scénu, připravili kameru a již na živo jsme točili, jak každý postupně vycházíme a předvádíme Žitného. Celkově to vyšlo moc vtipně, nasmáli jsme se při tom dost. Potom jsme přešli kousek dále a hledali místo, odkud byl horní záběr kamery na Čadkovu chatu, jak k ní trojice v seriálu přichází. To místo jsme našli poměrně přesně. Pak jsme vyšli cca 300 schodů na hradní dominantu, kterou je věž. Z ní opět velmi krásný rozhled po okolí. Po dřevěných trámech byla spousta nápisů od výletníků, samozřejmě jsme se také přidali u udělali Fanklubu majora Zemana trochu reklamu. Na závěr jsme chtěli opět něco natočit, proto se kameraman Jenda postavil před bránu, kterou vycházel Žitný a natáčel naše postupné scházení se schodů a vycházení bránou. Závěrem jsme pořídili na kameru celkovou kompozici, kdy naše skupinka vychází z hradní brány, odchází z hradu a v podvědomí se s ním loučí. Opět jsme nastoupili do vozu a vydali se směrem do vesničky Výsluní, která byla naší druhou zastávkou. Zde se točily scény z Vyznavačů ohně, kde se Zeman potkává s Ludvou Velenským u auta, přijíždějí pak do vesnice a před služebnu Sboru, kde je čeká strážmistr Vydra. Přijeli jsme přímo k budově, která představovala onu služebnu, je prakticky totožná se vzhledem v seriálu, podobnost neztratila. Akorát je prázdná, okna ledabyle zakrytá, vevnitř pak místnosti prázdné, prostě typicky opuštěná a nepoužívaná budova. Zkoumali jsme, jestli i chodba, kterou Zeman nese soudek s pivem odpovídá interiéru budovy, opravdu to tak je. Na konci jsou dveře, kde je v seriálu nápis Sbor národní bezpečnosti, ty dveře tam jsou, samozřejmě bez nápisu, ale za nimi není žádná místnost, jen malý prostor a zeď. Tady tedy v seriálu následoval střih a vnitřek místnosti byl již v ateliéru, asi. Vedle vchodu do místnosti jsou i malé dveře do prostoru, odkud na Zemana vykukoval podivín Heinrich a chtěl po něm ta-ta-tabák. To tedy vše sedí. Pořizovali jsme každý fotodokumentaci a nakonec jsme natočili i video, kde Hombre imitoval Heinricha, vystoupil ze dvířek a chtěl ta-ta-tabak. Natočili jsme dva pokusy, oba dva končí naprostým záchvatem smíchu účinkujícího, nicméně to podstatné tam je. U režiséra by to bylo ale nezvládnutí role:-)).

Po krátkém posezení v místní hospůdce jsme nasedli do auta a kousek se přesunuli za Výsluní, kde na cestě potká Zeman Ludvu s autem. Docela přesně jsme to místo našli a zaranžovali scénu, kdy Zeman tlačí auto a Ludva za volantem pak auto startuje. Nás bylo teď víc, a tak to šlo snadno. Všechno jsme zaznamenali na kameru a fotoaparát. Nakonec následovalo třetí místo, kterým je Měděnec. Tady jsme měli největší problémy s tím, abychom našli přesně to místo, odkud zabírá kamera kráčejícího Zemana po silnici s věžičkou v pozadí na kopci. Po několika pokusech jsme to místo skoro našli, nicméně úplně přesně to najít nešlo, protože jsme s sebou zapomněli vzít nějakou fotku, či záznam pro porovnání. Instalovali jsme tedy kameru a postupně jsme nahráli to, jak čtyři z nás jdou jednotlivě v Zemanových stopách po silnici. Místo černé vojenské truhly jsme měli sportovní tašku a pravou rukou jsme imitovali držení pušky za řemen přes rameno. Po těchto scénkách jsme se vozem přesunuli až na vrcholek Měděnce, přímo k věžičce, odkud je krásný rozhled po okolí. Onu silnici jsme nyní viděli i z druhé strany. To bylo tedy vše z nám známých míst natáčení. Vydali jsme se tedy autem zpět do Kadaně, kde jsme měli rezervované ubytovaní. Po krátkém odpočinku jsme zašli k Jendovi domů, odkud jsme přenesli potřeby pro večerní grilování do restaurace na terasu. Začínal večerní program dobrého jídla a pití, grilovali jsme výborné klobásy, špekáčky, k tomu samozřejmě chleba, hořčice a pivo. Později večer jsme se přesunuli dovnitř restaurace, kde jsme si pustili na plazmové obrazovce stylově právě díly Hon na lišku a Vyznavači ohně. Přitom jsme porovnávali naše úlovky se seriálem, zda jsme vše zachytili co nejpřesněji. Ochutnali jsme objednané obložené mísy, popíjeli pivo, následně pak čtyři z nás slivovici. Čas utíkal a později se první výletníci začali postupně rozcházet, na místě následně vydrželi Jenda, Bizzaro a Hombre. Ve 3:00 jsme již museli opustit restauraci, protože se zavíralo, přesunuli jsme se do jiné, kde jsme ještě dali dva kousky. Blížila se pátá hodina ranní a z tohoto podniku jsme již také pro zavírací hodinu museli odejít. Přece jen se nám už chtělo i spát, po pivech, slivovicích a zážitcích se dostavovala únava:-))).

V neděli jsme museli do jedenácti hodin dopoledne opustit ubytovnu, a tak jsme zašli do blízké restaurace na oběd. Sobotní večerní akce zanechala individuální následky, někomu nebylo nic, někoho třeba jen bolela hlava, ale žádná velká kocovina. Po dobrém obědě si ještě A.D.Xx a Hombre dali každý lidskou tvář (Myslivce), stylové to pití v díle Klauni, kde Zeman přišel do hospody za Ferdou Vosátkou, dal si s ním právě tohle pití a odjeli do Bartolomějské k výslechu. My jsme po tomto ještě neodjeli, zašli jsme navštívit našeho průvodce Jendu domů, ještě vyspával. Všichni jsme pak již relaxovali u něho na zahradě a vraceli se k včerejšímu programu. Kolem půl druhé vyrazila domů směr Plzeň část skupiny, zbytek se odebral kolem čtvrt na tři, aby stihl vlak směrem na Prahu. Jenda nás ještě odvezl na nádraží, následovalo loučení a odjezd zpět k domovům.

Celá akce se tedy náramně vydařila, byli jsme moc rádi, že jsme se mohli na ta místa podívat v dnešní době. Budeme uvažovat i o opětovné, třeba podzimní návštěvě, aby místa nebyla tak obklopena zelení, ale více odpovídala podobě, v jaké jsou v seriálu.

Děkujeme tímto všem účastníkům, obzvláště pak Jendovi za vytvoření prostředí pro naše potování.

Seznam výletníků: Jenda, A.D.Xx, Hooper, LB + romík B, Bizzaro, Hombre
 

Za fanklub seriálu „Třicet případů majora Zemana“ Hombre