Už jako čekatel SNB nastupuje Jan Zeman do svého nového působiště, Kateřinské Hory. Na silnici k vesnici se potkává s pomocníkem VB Velenským, který mu jel původně naproti německým autem, ale pro poruchu nemohl dojet. Potkává tak prvního z kolegů, druhým je náčelník místní služebny Vydra, který už Zemana netrpělivě očekával jako pomocníka. Na oslavu jeho příjezdu narazí soudek s pivem, který sehnal Velenský. Ještě před příchodem do služebny se setkávají s německým bláznem, který chce po Zemanovi ta-ta tabák. Vydra vysvětluje, že je to jeden ze skupiny bláznů, kteří obývají místní zámeček a je naprosto neškodný. Při vybalování věcí ve svém pokoji, vidí Zeman z okna do zahrady zámku, kde je dramatická honička po uprchlém bláznovi, zřízencům pomáhají i psi. Rozhodne se situaci prověřit na místě.

Od lékaře těchto postižených, doktora Wolfa se dozvídá, že se jedná o duševně nemocné německé vojáky, kteří ale už brzy opustí Kateřinskou horu v chystaném odsunu. Pozve Zemana k sobě na schůzku, kde říká, že studoval v Praze a obdivuje Mozarta. Také by rád pomohl těmto nebožákům alespoň tím, že je dopraví domů. Vydra by rád už tuto věc měl za sebou a pověří doprovodem odsunu právě Zemana. Toho při odchodu od Wolfa zastavuje správce objektu zámku a chce Zemana podplatit s tím, že chce zůstat tady. Bojí se, že v Německu bude popraven. Vše sleduje ukryt za stromem jeden ze zřízenců a potají míří na Zemana pistolí. Po rozmluvě s náčelníkem Vydrou jdou oba za tímto správcem, ale už ho nacházejí oběšeného. Podezřelé je chování pomocníka VB Velenského, který nezvykle s odsunem spěchá a přehnaně se angažuje. Ještě před odjezdem Zeman opět navštěvuje zámeček a nechává si nastoupit všechny pacienty. Ti na zahradě pracují a Zeman chce konkrétně vidět toho uprchlíka na jehož honičce byl svědkem. Je mu ukázán muž s obvázanou hlavou, ale s viditelně zdravými prsty, které měl při honičce pokousané od psa. Zeman v tu chvíli vše pochopí a nechává nastoupené postižené připravit k odjezdu.

Sám pak na zahradě v jednom rozkopaném místě nachází mrtvolu skutečného pacienta. V tu chvíli se objevuje doktor Wolf a na Zemana míří pistolí s tím, že místo opravdových bláznů odjedou v transportu vojáci wehrmachtu. Ze Zemana se tak stává rukojmí a je zajat. Mezitím se činorodý Velenský snaží získat z pod psí boudy ukrytou schránku se šperky. Je však umlácen lopatou jedním z Wolfových přisluhovačů. Zatím do zámku přijíždí autobus pro nemocné a s ním i posádka vojáků jako doprovod. Vidí, že Zeman je rukojmí dr. Wolfa a tak na příkaz Vydry nemají střílet, pouze zaujmou pozice. Autobus už je nastoupen a u předního skla je doktor Wolf, který drží v šachu pistolí Zemana uvnitř autobusu. Náhle dostane Honza myšlenku, jelikož vidí v autobuse i blázna, který chtěl po něm na začátku tabák, upozorní ho na sebe pohledem, ten zmateně opětuje prosbu o kuřivo a z toho se spustí rvačka Zemana s Wolfem, kteří vypadávají ven. V tom okamžiku vojáci zahajují střelbu na autobus a němečtí vojáci ji opětují. Někteří jsou však zastřeleni a zbytek je vyveden z už hořícího autobusu. Mezitím pokračuje rvačka Wolfa se Zemanem, ve které ale doktor vítězí a chystá se uprchnout, přesnou střelou náčelníka Vydry je však usmrcen. Ten slibuje Zemanovi za hrdinství jeho první povýšení ve sboru.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
Dr. Wolf: Luděk Munzar
Velenský: Stanislav Fišer
Por. Vydra: *František Hanus
Winter: Jindřich Narenta
Heinrich: Václav Sloup
Sepp: Vilém Besser
Dále hráli: Jan Kanyza, Tomáš Sedláček, Pavel Robin, Alexander Jandouš
Zdeněk Srstka, Karel Eugel, Petr Jákl, Oto Rademacher, Jaroslav Tomsa

Námět: Jan Kovář, Vlastislav Kroupa
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, Phdr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: Phdr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za zásluhy o výstavbu"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Marie Knotková
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Script: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro
Československou
televizi Praha
Ústřední redakce armády,
bezpečnosti a brannosti
©1974