Při ranním běhu v lese Zeman pod sebou v rokli uvidí zdánlivě opuštěnou sanitku. Po bližším prozkoumání v ní nachází doklady jejího řidiče Jirky Hradce a v zadní časti vozu je pak samotný Jiří Hradec a slečna Kamila při milostných hrátkách. Ten pak se Zemanem rozmlouvá a vysvětluje, nakonec ho žádá o zachování inkognita kvůli Kamile, ten souhlasí a víceméně vtipně odbíhá s tím, že nic neviděl. V noci dojde na místní silnici k události, kdy recepční hotelu Zlatá koruna veze na motorce svého kamaráda Adolfa Barvíře, ten ale dostává hyperglykemický záchvat, je to cukrovkář a nutně potřebuje inzulín. Celou událost ohlašuje recepční Hain na oddělení VB. K místu události proto vyráží Zeman společně s lékařem Knappem sanitkou. Ten okamžitě indikuje podání inzulínu ze sanitky Jirky Hradce, ale on u sebe žádný nemá.

Proto je posílá na zdravotní středisko, kde mají inzulín dostat od zdravotní sestry. Ta ale také žádný inzulín nemá a dělá, že o ničem neví.. Mezitím lékař u Barvíře objeví jeho inzulín. Zachrání tím Barvířovi život, ale obviní recepčního Haina z machinací s inzulínem, protože ten, který měl u sebe, je původně ze sanitky. Zeman se vyptává Knappa na podrobnosti a vůbec na ztrátu inzulínu, ale ten ho odbývá s neochotou spolupracovat a vysvětlovat. Jeho nechuť je navíc poznamenána alkoholem, jemuž holduje a který byl důvodem jeho přeložení do Kateřinské hory. Sám doktor o machinacích s inzulínem ví, zdravotní sestra Dáša Krčmová je jeho milenkou. Ta totiž spolupracuje se šmelináři a v Praze má známého na ministerstvu zdravotnictví. Knapp pak míní z Prahy získat 1000 ampulí tohoto důležitého léku. Recepční Hain už od začátku nebudí v Zemanovi důvěru a potom, co se dozví, že jeho trestní rejstřík není z nejčistších, jeho dojem je potvrzen. Zeman se pak vydává vyslechnout řidiče Hradce, jak to, že se mu ztratil inzulín ze sanitky a jestli náhodou nejede ve šmelině také. To Hradec popírá s tvrzením, že Barvíř je v dílně, kde byl Hradec na opravě s autem účetním a že on sám mu ho ukradl.

Následně je tedy Hradec poslán do Prahy pro 1000 ampulí inzulínu, sestra Krčmová však žádost pozmění a zadá počet dvou tisíc. O všem již ví její komplic z Prahy, který se v Praze k Hradcovi přidá a společně náklad naloží. Mezitím informuje Krčmová lidi z hotelu, že přijede velká dodávka inzulínu a aby se na to připravili. Hradec odjíždí z Prahy a při návratu do Kateřinské hory je na silnici oslněn protijedoucím autem, nezvládne řízení a havaruje. V autě seděl Barvíř. Celou událost objeví Kamila, která běží nahlásit vše na VB Zemanovi. Na místo nehody s ním přijíždí i doktor Knapp, v autě však Hradce nenacházejí, je až kousek opodál, zraněný. Nedaleko od místa nehody je nalezen v autě i Barvíř, který ale hlavním zlodějem nebyl. Při cestě zpět doktor Knapp konečně Zemanovi prozradí jak se co má a řekne mu, kde celou tu bandu najde. Poté v hotelu Koruna Zeman a Vydra objevují celé doupě, ve kterém samozřejmě nechybí recepční Hain, sestra Krčmová, její kolega z Prahy a také všechen uloupený inzulín. Na závěr veze Zeman na návštěvu do nemocnice za Jirkou Hradcem Kamilu, musí jí ale schovat do auta, jelikož nejsou návštěvní hodiny. Potají pak Kamila vyleze za Hradcem po žebříku na pokoj, ještě předtím mu Zeman po Kamile posílá nabídku práce u nich v SNB.


JanZeman: Vladimír Brabec
Dr. Knapp: *Martin Růžek
por. Vydra: *František Hanus
Dáša Krčmerová: Alena Vránová
Jiří Hradec: Rudolf Jelínek
Josef Heim: Zdeněk Dítě
Adolf Barvíř: Vladimír Krška
Dále hráli: Jana Paulová, Josef Langmiler, Václav Kaňkovský,
Jiří Smutný, Petr Kopřiva

Námět: Jan Kovář, Vlastislav Kroupa
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za vynikající práci"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Marie Knotková
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Script: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro
Československou
televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
©1974