Vlak, ve kterém příslušníci bezpečnosti kontrolují totožnost pasažérů, veze i osobu jménem Richard Lipinsky. Ten při žádosti o doklady postřelí jednoho z příslušníků a sám utíká z vlaku pryč, po kratší honičce je však sám postřelen. Jan Zeman pomáhá lesníkům s kácením stromů v lese, když v tom si pro něj přijíždí na koni Jirka Hradec a společně odjíždějí na stanici, kde na Zemana čeká návštěva z Prahy. Je to major Šlár z pátého oddělení ministerstva vnitra. Je pověřen dopravit Zemana do Brna ke Kalinovi. Ten vyslýchá velitele opavského gestapa a chce po něm identifikaci sedícího muže u něj v kanceláři. Podle něj je to Richard Lipinsky, spolupracoval s velitelstvím gestapa v Opavě a Ostravě. Měl úkol dostat se k polským a ukrajinským nacionalistům. Mužem je však ve skutečnosti namaskovaný Zeman, který se skutečnému Lipinskému podobá.

Všichni pak poslouchají výpověď umírajícího Lipinského. Z toho je zřejmé, že se měl sejít s osobou, která bude mít na krku kříž s osmy rubíny. Proto je vyslán na schůzku místo něj Zeman, ale neví co je účelem schůzky. Na místě setkání se schází s člověkem, který se mu představuje jako Rudolf Mauer, po vzájemné identifikaci pomocí křížů si Zeman-Lipinsky získává jeho důvěru. Mauer ho seznamuje s plánovanou akcí, na kterou ale potřebují peníze, po Zemanovi žádá zajištění místa přechodu hranic. Oba pak čekají v Brně v hospodě Na Vídeňce na třetího společníka, Kleibera, majitele pohřebního ústavu a zkušeného kasaře. S ním pak naplánují vyloupení trezoru v místním pivovaru. Při loupeži, kterou mají pod dohledem Kalina a spol., se Kleiber Lipinského vyptává na podrobnosti minulých společných akcí a podle odpovědí začíná pochybovat o skutečné totožnosti Lipinského. Na konec se dohodnou, že si nechají z lupu vetší část peněz a Mauerovi nechají jen třetinu. Pak všichni tři společně prchají z Brna na místo určení. Mauer na Zemanovi vyzvídá místo pro přechod hranic, to je určeno právě do Kateřinské hory, převaděčem má být místní správce zámku Kadlec.

Ještě předtím navštěvují mužský klášter, kde vykládají zbraně, opat chce v pohřebním voze Kleibera převést přes hranice církevní zlato. Kleiber se tomu ale brání a chce z vozu vynést všechny schované peníze. Přitom ho ale vidí místní mniši. Zeman vymýšlí zprávu pro převaděče, kterou nechává Mauer na místní poště, ve skutečnosti to jsou ale instrukce pro Kalinu, který tento dopis získává. V lese u Kateřinské hory se pak setkávají s převaděčem Kadlecem, kterým je ale ve skutečnosti Jirka Hradec. Ten jim zatím zajišťuje ubytování na několik dní, než dorazí náklad z Moravy. V zámku pak ve chvíli, kdy zdánlivě spící Zeman neslyší, Kleiber sděluje své podezření o falešné totožnosti Lipinského Mauerovi. Hradec pak přináší zprávu, že auto s pokladem je na cestě. Nechává pak Mauerovi noviny, ve kterých je zpráva z lupu a také skutečná uloupená částka. Peníze Mauer objeví v Kleiberove tašce, v tu chvíli ho chce Zeman zatknout, ale Mauer se brání a ve rvačce Zemana zmlátí, ten ztrácí vědomí. Ve zlosti pak topí Kleibera ve vaně. V ten moment zámek obsazují Kalinovi lidé, nastává přestřelka, v níž prchajícího Mauera z okna zastřelí právě Kalina. Policisté nakonec získávají i církevní zlato. Vydru a Zemana čeká "stěhování výš".


Jan Zeman/Richard Lipinski: Vladimír Brabec
Mauer: Petr Haničinec
Kleiber: Karel Hlušička
Opat: **Jiří Adamíra
Hankwite: František Husák
Jiří Hradec: Rudolf Jelínek
Major Kalina: *Miloš Willig
Major Šlár: Gustav Heverle
MuDr. Veselý: Vladimír Ráž
Poručík Vydra: *František Hanus
Hajný: Karel Fridrich
Slečna na poště: Lenka Machoninová
Dále hráli: Karel Eugel, František Jákl, Petr Jákl, Jiří Klenot, Petr Kment
Bohumil Koška, Vladimír Navrátil, Vilemína Nejedlá, Jaroslav Tomsa

Námět: Jan Kovář, Vlastislav Kroupa
Povídka: Dr. Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. "Za vynikající práci"
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Script: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)
**(laureát st. ceny Klementa Gottwalda)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro
Československou
televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
©1975