Na vlakovém nádraží se loučí otec Váchal se svým synem Petrem a jeho ženou. Oni dva chtějí nelegálně překročit státní hranici za pomoci převaděče. Otec je ještě přemlouvá jestli si to nerozmyslí, ale oni už v takovém zřízení žít nemohou. Mají sebou i potřebné zlato, které je určeno pro převaděče, byla to jeho podmínka. Místem setkaní je Trnov, tam je má určená osoba vyzvednout. Těsně před odjezdem vlaku dává otec synovi svůj nejcennější majetek, je to vzácná známka, která jim má zajistit peníze. Mají smluveno i to, že mu napíší, ovšem pod cizími jmény Zuzka a Kája. Na nádraží v Trnově se jich po chvíli čekání ujímá výpravčí ze stanice a zavede je do lesní hájenky a dává jim instrukce. V noci se na mýtině objeví světlo, které bude blikat, až ho uvidí, mají se vydat za ním. Pak uvidí strejčka, který je převede přes hranici. V nastalém šeru se objeví světýlko, mladí manželé se vydávají za ním, ale z odhozené cigarety nevědomky zapalují hájenku. Nastává požár, který spatří výpravčího žena Berta.

Na místě zasahují hasiči, kteří nacházejí na zemi šperky a následně pod zemí i lidské ostatky. Po nich spáleniště ohledává i strážmistr Bártík a nachází další věci. Ty veze na expertízu do Prahy Kalinovi a dr. Veselému Jan Zeman. Z nalezených předmětů je jasné, že jedním z těl je Rudolf Holman, majitel továrny na barvy neboť mezi předměty jsou i jeho léky na astma. Myslelo se totiž, že utekl za hranice. Druhým z těl je žena, o té ale vědí pouze to, že měla zvláštně upravený chrup. S Kalinou je v kanceláři major Pavlásek, náčelník pražské kriminálky, společně by rádi viděli Zemana v Praze. Ten však zpět na okrese už rozjíždí zubařskou pátračku po lékaři, který ženě dělal tu speciální úpravu. Jeden z nich poznává práci jeho kolegy, staršího zubaře Houdka. Ten pak svou úpravu poznává a svědčí s tím, že to dělal ženě jménem Málková, byla učitelkou. Za ní to platil jistý továrník Holman, který si jí vydržoval. Bártík se vydává za tetou Málkové, předvolává jí na stanici, kde ji společně se Zemanem oznamují její smrt. Ta jim ale říká, že od neteře dostala několik pohlednic. Na nich jsou stejná jména odesílatelů, která měl domluven i mladý Váchal, byla to opět Zuzka a Kája.

Po poradě s Kalinou jsou sledovány všechny pošty, hledají se další pohledy. Zadržen je i pohled od mladého Váchala. Otec jim při výslechu sděluje, že se na burze objevila i známka, kterou dal svému synovi, má jí prý překupník Kloc. Myslí tak,že se mladí vrátili. K výslechu je přivolán Kloc, který jim popisuje muže, od kterého jí koupil. Popis je předán Bártíkovi, ten ve městě rozjíždí pátrací akci, výsledkem je vyfocený muž, kterého Kloc poznává. Zeman je rozhodnut pomocí paní Sochorové kontaktovat převaděče a přijít tak celému spolku na kůži. Do akce je povolán Jirka Hradec, který přijíždí do Trnova na nádraží a čeká na spojku stejně tak, jako před časem Váchalovi. Je zaveden do ruin po hájence a dostává stejné instrukce ohledně světýlka. Vydává se za ním, sleduje ho ale i výpravčí, který ukradne Hradcův ztracený batoh. Hradec neustále sleduje blikající světlo, nohy se mu boří do bažiny, pronásleduje světýlko, po chvíli dohání Bertu, ženu výpravčího. To ona nesla blikající lampu, ve spěchu a zmatku však sama podléhá bažině a utopí se. U výslechu pak vypovídá zatčený poštmistr Novák, který byl tím vyfoceným mužem. To on řídil celou akci. Naučil Bertu chodit v bažinách, ona pak vždy zavedla oběti v místa, odkud nebylo úniku a utopili se. Výpravčí s manželkou jim pak uloupili jejich majetek. Takhle skončil i mladý Váchal s manželkou. Nakonec pak Pavlásek opět přemlouvá Zemana k přechodu do Prahy.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
Otec Váchal: Soběslav Sejk
Syn Petr: Miroslav Nohýnek
Snacha Marie: Jitka Zelenohorská
Kosík: Vladimír Stach
Berta: Stella Zázvorková
Novák: František Horák
Sochorová: *Irena Kačírková
Kloc: Miloš Kopecký
Dentista Houdek: *František Filipovský
Zubní lékař: Jan Faltýnek
stržm. Bártík: Miroslav Masopust
Jiří Hradec: Rudolf Jelínek
Major Kalina: *Miloš Willig
Major Pavlásek: *Josef Větrovec
MUDr. Veselý: Vladimír Ráž
Dále hráli: *Arnošt Faltýnek, Milan Kindl, Milan Klásek,
Stanislav Litera, Mirko Musil, Anna Vaňková, Karel Peyr

Námět: Jan Kovář, Vlastislav Kroupa
Povídka: Dr. Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. „Za vynikající práci”
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci vedoucího výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Script: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro
Československou
televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
© 1975