K jednomu pražskému domu přijíždí pohřební vůz. V tom domě se totiž nešťastnou náhodou otrávil plynem jeden z nájemníků, jistý Trojánek. Na místě už zasahuje Jan Zeman, který přeci jen přestoupil do Prahy k majoru Pavláskovi, spolu s ním je tam jeho pomocník Stejskal a "kluci z laborky". Domovnice jim líčí každou podrobnost o panu Trojánkovi. V bytě ovšem nacházejí falešné potravinové lístky na maso, celkem 16 kg. Expertízou je zjištěno, že jsou falešné. Tyto padělky jsou také objeveny ve vinárně Panonia, kam Trojánek chodil a také v tržnici na Starém městě, kde prodával. Tam se také objeví Ludmila Brůhová, která je v podezření tím, že Trojánka hledá. V tržnici vedle Trojánkova pultu prodává i zdánlivě příjemná a ochotná kořenářka Hodačová. Zeman se Stejskalem se vydávají do vinárny Panonia, místní číšník Trojánka také hledal.

Tam při inventuře zjišťují, že číšník nahrazoval chybějící lístky padělky od Trojánka, na pravé lístky dělal načerno večeře. Ve vinárně se objeví i Lídá Brůhová, kterou si proto Zeman předvolává na druhý den k výslechu. Přitom ale zjišťuje, že žádné lístky u sebe nemá, naopak Zemanovi se začíná čím dál víc líbit a chová se při výslechu trochu zmateně. Při návštěvě Takáčovy domácnosti příslušníci sledují jeho ženu, která se svým přítelem něco přenáší v kufrech. Na nádraží je pak zadržují a v kufrech nacházejí kradené kůže. Raději by nalezli tajnou tiskárnu na lístky, ale úspěch je to také. Zeman při návštěvě tržnice opět vidí Lídu, doprovází jí a na mostě jí seznamuje s malířem, bratrem kořenářky Hodačové. Tu Zeman navštěvuje doma, ještě předtím než zazvoní, si všimne chybějící cedulky se jménem na dveřích. U ní doma pak jejich rozhovor probíhá v přátelském duchu, říká jí, že potravinové lístky se objevují u ní na tržnici a žádá jí, kdyby něco objevila nebo viděla, ať mu zavolá. Na tržnici pak zadrží muže, který má u sebe 15 kg masa, chtěl je na promoci svého syna. Zjišťuje se však, že maso mu prodal pod pultem vedoucí masny na tržišti, ovšem za peníze.

Vzniklý rozdíl kryl vedoucí masny padělanými potravinovými lístky. Když kořenářka zahlédne kriminálku, že odvádí vedoucího masny, zavírá krám a předstírá nachlazení. Na poslední chvíli ještě žádá přítomnou Lídu, aby roznesla po okolí kornouty s kořením, ve všech pak příslušníci nacházejí falešné potravinové lístky. Lída tedy nevědomky působila jako dealerka. Následuje prohlídka v bytě kořenářky, zpočátku se jeví jako neúspěšná. Zeman se chová rázně a neústupně, baba se však nepřiznává a zapírá. V jednu chvíli Stejskal nachází alespoň malou stopu, papír do počítacího stroje. To však nestačí a musejí pátrat dál. Nalézají také kupní smlouvu na vilu v Jevanech, je podezřelé, kde na ní Hodačová vzala peníze. Zemanovi už začínají téci nervy, ztrácí půdu pod nohama a mluví o rezignaci. Najednou si při pohledu na dveře uvědomí skutečnost, ze je tam měděná cedulka se jménem, která tam při jeho první návštěvě nebyla. Na druhé straně štítku je matrice se vzorem potravinových lístků. Konečně. Nakonec ještě seberou i bratra kořenářky, malíře, který jí pomáhal. Po skončení případu sedí spolu v Panonii Zeman s Lídou a jejich vzájemná náklonnost se prohlubuje ve skutečný vztah. Hovoří dokonce o svých budoucích dětech, zdali pochopí tenhle systém potravinových lístků.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
Lída Brůhová: Renáta Doleželová
Hodačová: *Světla Amortová
Pauer: */**Bedřich Prokoš
Černý: *Josef Bek
Takáč: Svatopluk Beneš
Kuchař: Karel Urbánek
Tiskař: Vladimír Krška
Lacina: Josef Kemr
Hustoles: Václav Kotva
Zpěvačka: Hana Hegerová
Stržm. Stejskal: Ladislav Mrkvička
Major Pavlásek: *Josef Větrovec
Poručík Vejvoda: Jiří Kodet
Stržm. Skládal: Ivo Niederle
Správcová: Ludmila Roubíková
Písařka: Simona Stašová
Šatnářka: Jiřina Bílá
Dále hráli: Jiří Cimický, Karel Fridrich, Ilona Jirotková, Evelyna Juhanová,
Jan Laibl, Vladimír Linka, Jaroslav Kašpar, Ladislav Krečmer,
Jarmila Navrátilová, **Jaroslav Mareš, Karolina Slunéčková, Bohumil Smutný,
Zdeněk Srstka

Námět: Jan Kovář, dr. Karel Kalivoda
Povídka: František Ditrich
Scénář: *Jiří Sequens, František Ditrich
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. „Za vynikající práci”
Text písně: Vladimír Sís
Zpívá: Hana Hegerová
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci ved. výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Skript: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)
**(laureát st. ceny Klementa Gottwalda)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro Československou
televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
© 1975