U Zemanů už jsou v očekávání, protože čekají rodinu. Lída už má porodní bolesti a Honza to pochopitelně všechno dramaticky prožívá, kdežto jeho matka už má připraveny věci pro Lídu s sebou do porodnice. Volají sanitku a ta Lídu odváží do porodnice. Zeman je ze všeho hrozně nervózní a saniťák mu pro uklidnění dává malou hračku, oboustranný malý kulatý fotbálek s míčkem. Po návratu na základnu je sanitka vyslána do Hloubětína k fraktuře nohy. Na místě nehody už je mladík jménem Ríša, sděluje, že kamaráda porazilo auto. Druhý kumpán předstírající zranění je Eda, ten je však v pořádku a míří na ně pistolí. Třetí se objeví šéf skupiny Jula. S autem a dvěma saniťákama ujíždějí na místo, kde je přivazují ke stromu. Sami pak v bílých pláštích a sanitce ujíždějí pryč. Před odjezdem ještě jednoho z nich Jula omámí chloroformem.

Druhý se slovně brání a Jula ho umlátí samopalem, jedná velmi energicky a rozhodně, oba dva mladíci se ho začínají bát. Jejich další akcí je oznámení o havárii, které je opět falešné a na stanici VB ho oznamuje opět Ríša. Příslušník si vše zapisuje a chystá se na místo vyjet motocyklem. Tam ho pak přepadávají Eda s Julou a vracejí se s ním na stanici VB. Tam si nabírají zásoby zbraní a střeliva a Jula opět předvádí svůj energicky výstup a svázaného esenbáka chce také omámit. On se však brání a tak Jula vytahuje z kapsy nůž a smrtícími údery chladnokrevně vraždí. Mezitím doma čeká Jan Zeman na telefon z porodnice, ten skutečně zvoní, ale ohlašuje mu události, ke kterým došlo. Na stanici VB už je Zeman i s Pavláskem a ohledávají místo činu. Pod postelí nachází Zeman láhev od chloroformu, ta už putuje do laborky. Stejskal zatím přichází s tím, že hlídka objevila dva saniťáky přivázané ke stromu. Na místě Dr. Veselý zjišťuje, že jeden z nich je mrtvý a druhý těžce omámený.

Zeman si uvědomuje, že to jsou ti dva, kteří ho vezli do porodnice. Druhý den je nalezena sanitka, která je prázdná. Je v ní pouze provaz, kterým byli ti dva přivázáni ke stromu. Celou situaci pozoruje z mostu Jula, který obývá na řece hausbót. Všichni tři se v něm sejdou a Říša s Edou dostávají strach a vyčítají Julovi, že zabil dva lidi. Ten si však svou autoritou zjednává pořádek a říká jim, že všichni tři co nejdříve zmizí z republiky. Kriminálka chce vyslechnout jednoho z přeživších saniťáků, ale ten kvůli strachu mlčí. Zeman doma o divné době rozmlouvá s matkou a uklidňuje se hrou s malou hračkou od zvražděného řidiče sanitky. Z expertízy láhve od chloroformu vyplyne, že pochází ze střediska, kde pracuje laborantka Jiřina, která je přítelkyní Edy, to ale zatím Zeman neví. Ta popírá znalost lahvičky a jde varovat Edu na hausbót. Stejskal jí ale sleduje a zatýká jí. Eda navštěvuje Ríšu doma a sděluje mu, že Jiřina musí k výslechu, Ríša opět předvádí hysterický záchvat strachu. Eda je ale ráznější a navrhuje Ríšovi svůj plán. Vypravují se na hausbót za Julou, jsou rozhodnuti se ho zbavit a uloupit mu zbraně, sami pak opustit republiku. Dochází k rvačce a přestřelce, ve které je Jula zastřelen. Do hausbótu už také vnikají Zeman s celou skupinou a dva mladíky zatýká. Jan Zeman pak navštěvuje Lídu v porodnici a společně se radují z narozeni dcery.


Jan Zeman: Vladimír Brabec
Lída: Renáta Doleželová
Matka Zemana: Pavla Maršálková
Jula: Josef Vinklář
Eda: Jan Tříska
Ríša: Oldřich Vízner
Jiřina: Daniela Kolářová
Richter: Miloš Vávra
Turek: Jiří Zahajský
Major Kalina: *Miloš Willig
Major Pavlásek: *Josef Větrovec
MUDr. Veselý: Vladimír Ráž
Stržm. Stejskal: Ladislav Mrkvička
Vrchní strážmistr: Miloš Hlavica
Ríšova matka: Nina Popelíková
Vrchní sestra: Míla Myslíková
MUDr. Vondra: Radúz Chmelík
Dále hráli: Zdeňka Burdová, Kateřina Frýbová, Miroslav Jíra, Ferdinand Krůta,
**Jaroslav Mareš, Ivo Niederle, Bohumil Smutný, Miloslav Šindler

Námět: Jan Kovář, Rudolf Kalčík
Povídka: Dr. Oldřich Železný
Scénář: *Jiří Sequens
Odborná spolupráce: Adolf Gruber, PhDr. Vlastislav Kroupa, František Kruml
Šéfredaktor: PhDr. plk. Miloslav Broumský CSc
Dramaturg: ing. Jiří Procházka, mjr. Leoš Jirsák
Hudba: Zdeněk Liška
Nahrál: Filmový symfonický orchestr nositel vyzn. „Za vynikající práci”
Dirigent: František Belfín
Výtvarník kostýmů: Lída Novotná
Kostýmy: Eliška Hofová
Masky: Jaroslav Čermák
Výtvarník dekorací: akad. arch. Karel Černý
Asistent architekta: ing. Jiří Matolín
Výprava: Karel Kočí
Zástupci ved. výroby: Olga Mimrová, Josef Hudlička
Skript: Alena Mikeťuková
II. kameraman: Michal Kulič
II. režisér: Jiří Mikeťuk
Střih: ing. Josef Valušiak
Zvuk: ing. Emil Poledník
Produkce: Josef Císař
Kamera: *Václav Hanuš
Režie: *Jiří Sequens

*(zasloužilý umělec)
**(laureát st. ceny Klementa Gottwalda)

Vyrobilo
Filmové studio
Barrandov
pro
Československou
televizi Praha
Ústřední redakci armády,
bezpečnosti a brannosti
© 1975