Grand hotel Bellevue se nachází kousek od centra obce Vysoké Tatry - Horní Smokovec v nadmořské výšce 1.010 metrů na úpatí Slavkovského štítu. Hotel má dostatečnou kapacitu moderně zařízených a prostorných pokojů, vyšší nároky uspokojí rodinné pokoje nebo standardní či luxusní apartmány. Kongresový sál, variabilní možnost salonků, wellnes centrum dělají z hotelu ideální místo pro firemní a společenské akce pro až 600 účastníků, hotel nabízí také mnoho sportovních aktivit či kulturních akcí pro trávení volného času.

 

Historie hotelu není nijak závratná, byl vystavěn v šedesátých letech dvacátého století tak trochu v architektonickém stylu „hory v horách“, na svou dobu to byl tehdy nesmírně moderní hotel, v době uvedení do provozu byl vlajkovou lodí Československých hotelových služeb. Bellevue byl prvním hotelem tehdejší společné republiky, který hostům nabízel vlastní krytý bazén. Kapacitu ubytovacích možností hotelu zajišťuje 113 dvoulůžkových a 11 jednolůžkových pokojů, 14 apartmánů a 2 luxusní apartmány. Od roku 2000 je v majetku společnosti GRAND HOTEL BELLEVUE, a.s. se sídlem ve Starém Smokovci. Tato společnost je nástupnickou organizací HOTEL BELLEVUE, a.s. a INTERNATIONAL SPORT, s.r.o. se sídlem v Bratislavě a základní jmění firmy bylo 25. června 2010 navýšeno na 6 728 800 EUR. Jedinou škodou je, že hotel přeplněností zrovna netrpí, přece jen jde o jeden z nejdražších podniků v okolí. Svoji současnou podobu získal hotel po komplexní rekonstrukci v roce 2006 po ničivých polomech ve Vysokých Tatrách.

 

Pro náš seriál je hotel zajímavý ze dvou dílů, jsou to samozřejmě Tatranské pastorale, ale také z kubánských dílů, i když tam se na místě hotelu nenatáčelo, byla pouze zmínka o tom, že se v něm Štefek a Sachlová setkali při trávení dovolené s Williamem Corrensem. To však není jediná spojitost s kubánskými díly. Název hotelu Bellevue vychází z francouzského překladu místa, kde se ve Smokovci nachází - Pěkná vyhlídka a shodné pojmenování, jen přeloženo do Španělštiny má i hotel v Chille, kde se ubytovali Josef Barkl a Jiří Hradec - Bella Vista, že by inspirace tvůrců pocházela odsud?

 

U hotelu a v hotelu se natáčely pouze dvě, nepříliš dlouhé scény, první z nich byl příjezd Volhy řízené Gajdošem, zde je vidět, že celý vstup do hotelu je vysunut více ven a celá střecha nad vstupem zmizela. Navíc je místo pod střechou nyní součástí hotelové haly, takže změny jsou tak výrazné, že místo by šlo trochu hodnověrně nafotit buď z plošiny, nebo z některého z hotelových pokojů.

        

        

        

Výprava Možno tou dolinou ide ten voz měla svoji dohru 11. března 2011, kdy se podařilo objevit další místo (již třetí) natáčení spojené s tímto hotelem. Ale co - dejme slovo malému Mírovi, aby popsal, jak to tehdy bylo :

 

Přátelé, hlásím se ze služební cesty do Polska poté, co jsem minulou noc cestou sem strávil na Slovensku v Tatrách v Grand Hotelu Bellevue. Jak jsem v minulosti sliboval, i na tuto zkušenost tedy došlo. Nechal jsem si večer dost času, abych mohl vyzkoušet bazén, sice ne ten původní, ale k tomu se ještě dostanu. Hotel má svou autenticitu, ale nemá toho pravého "ducha" jako Bilíkova Chata. V Tatrách vládne absolutní mimosezóna a v hotelu nás tak bylo celých slovy jedenáct hostů. Recepci hotelu, bazén a jeho přilehlé okolí jsme měli možnost prozkoumat s účastníky loňské výpravy. Už včera jsem porovnával dispozice bazénu se stavem v době natáčení seriálu, nicméně nejvíc jsem se o historii hotelu dozvěděl čirou náhodou dnes ráno u snídaně. Velmi upovídaný pan vrchní Vladimír, který při nedostaku hostů neměl moc co na práci se mnou dal řeč a tak jsem se ho snažil "vytěžit" i pro naše účely.

 

Dozvěděl jsem se asi toto:
Hotel byl prý postaven někdy ke konci 50-tých let a patrně bez větších zásahů fungoval až do začátku tohoto tisíciletí. V rámci privatizace se jeho prvním majitelem stal bývalý známý fotbalový rozhodčí Christov a posléze hotel změnil majetkovou strukturu do současné podoby zahalené určitými záhadami, nicméně v ní figuruje p. Juraj Široký. Současní majitelé provedli přibližně před 6-ti lety rozsáhlou rekonstrukci, po které v hotelu nezůstal doslova kámen na kameni.Přitom došlo ke stavebnímu propojení se sousedním hotelem Šport, který již dříve k hotelu patřil, ovšem teď je jeho nedílnou součástí. Původní nám známý bazén s barem, u kterého se v seriálu pila vodka, vzal za své a nový bazén spolu s novým barem a s rozsáhlým wellness centrem je o několik metrů vysunut směrem ven z původní budovy a je součástí nové přístavby, ve které je i kongresové centrum. Pan vrchní Vladimír se prý začátkem 70-tých let v hotelu učil, nicméně na toto své působiště se znovu vrátil až poslední rok, takže bohužel dobu natáčení v hotelu nezažil, ale jeho historii poměrně dobře zná.

         

         

         

Na pokoji jsem zjistil, že scény, kdy Gajdoš probudí Zemana s nálezem ukradeného scénáře, se s vysokou pravděpodobností natáčely v hotelovém pokoji, čemuž odpovídá uspořádání oken, dveří a dispozice pokoje vůbec - tady lze pouze dodat, že mezi "nedostatky" seriálu lze s klidným svědomím zařadit dobře viditelnou špičku stromu za oknem pokoje při vědomí, že Honza měl bydlet v 15-tém patře. Alespoň mu to tak Beňačko naplánoval. Jinak by snad tento strom musel být nějaká stometrová kanadská jedle, nebo by si Zeman musel na poslední chvíli pokoj vyměnit za nějaké nižší patro (závratě při pohledu z balkonu, nejezdící výtah... nebo já nevím co.

 

Jenom pro doplnění reportáže z Grand Hotelu Bellevue - ze srovnání nafoceného se záběry ze seriálu je ta pravděpodobnost již jistotou.