Klášterní areál Skalka nad Mníškem pod Brdy byl zřejmě oblíbeným místem pro natáčení seriálu. Mimo již všeobecně známého setkání majora Zemana coby Richarda Lipinského s Rudi Mauerem v díle „Rubínové kříže“a přebírání drog Kájíkem Vondřichem v díle „Mimikry“ zde stála také seriálová hájovna Kiliánka. Byla jí dnes již zrenovovaná budova kláštera. O místě natáčení se už rozepisovat nebudu, je dostatečně popsáno v článcích Rubínové kříže - díl 4 - Klášterní areál SKALKA a Mimikry - díl 29 - Křížová cesta Skalka.

Většinou jsme při návštěvách míst překvapeni, jak je ten prostor malý, zde je tomu přesně naopak, ve filmu hájovna působí velice malým dojmem, ve skutečnosti jde o velmi rozlehlou budovu. Zmenšení je dosaženo záběry pouze na její malou část. Při focení mě správce areálu vpustil i do místnosti, kde jsem předpokládal, že ukazoval nádražák Kosík mladým manželům Váchalovým, kde se objeví světlo na mýtině. Podle mého názoru se toto přesně potvrdilo a tak jsem to mohl nafotit. Při rozhovoru se správcem jsem zjistil také jeho názor, že požár Kiliánky se natáčel v ruině za kioskem (modří znají), ale ať jsem ji obcházel, jak obcházel, nic se nepodobalo tomu, co bylo v seriálu. Vysvětlení jsou dvě, buď si to pan správce spletl, nebo se to také mohlo točit několikrát a mohla být použita místa obě, z nichž v seriálu se objevila jen budova kláštera. Napadla mě také varianta, že by se tam natáčel požár z dílu „Vrah se skrývá v poli“, ale to už neodpovídá vůbec. 

        

        

        

        

Vím, že ty fotografie vypadají hodně neuvěřitelně, že by tato krásná budova mohla být oním spáleništěm… Jako důkaz tedy ještě několik obrázků z doby natáčení seriálu. Autorkou fotografií je Jana Šplíchalová, které tímto děkujeme.