V díle Bestie se úvodní scéna odjezdu mladého Váchala odehrává na známém, především pro filmaře, nádraží Praha - Dejvice. Právě zde je ukázáno tak, jak je prezentováno nejčastěji, tedy nástupiště. S focením byl v tomto případě trochu problém, protože hodně scén bylo bráno z nadhledu a toho jsem bohužel dosáhnout nedokázal.

 

Nádraží Praha-Dejvice je ještě starší než nejstarší pražské nádraží, Masarykovo. Tento paradox je způsobeno faktem, že se v době zahájení provozu nacházelo mimo městské hradby. Nádraží v roce 1831 začalo fungovat jako výchozí a konečná stanice koněspřežné dráhy Bruska - Lány. Právě Bruska byl původní název dejvického nádraží. Po dráze bylo přepravováno dřevo, uhlí, stavební kámen a podobné materiály.

 

Modernizace nastala v roce 1863, kdy byla tato trať jako druhá železnice v kontinentální Evropě přestavěna na parostrojní provoz. Ten společnost Buštěhradské dráhy zahájila 4. listopadu 1863 a o pět let později byla Buštěhradská dráha protažena na nádraží Bubny, aby mohla být propojena se Severní státní drahou, provoz na tomto úseku započal 27. dubna 1868.

 

V roce 1905 bylo nádraží Bruska přejmenováno na Dejvice a od 1. ledna 1923 byla Buštěhradská dráha zestátněna a provoz od 5. července převzala společnost ČSD. Svůj dnešní název Praha-Dejvice dostalo nádraží v roce 1941.