Švec Souhrada s paní Takáčovou dovlekli své kufry hodně daleko, z Husitské ulice to nebylo na nádraží Praha Těšnov, jak jsme se někteří domnívali, ale na jiné nádraží - Praha Dejvice. Jedná se o nejstarší pražské nádraží, které se stalo místem mnoha natáčení filmů nebo seriálů, většinou se filmovalo na nástupišti, v seriálu Třicet případů majora Zemana nám bylo představeno hned ze tří pohledů, kromě nejčastějšího nástupiště také z ulice a v díle Mědirytina jeho hala. Vzhledem k tomu, že o historii bude dost místa u fotek z nástupiště a fotek z ulice, tak pro změnu něco o plánované budoucnosti.

 

Nádraží Praha Dejvice se stane součástí rychlodráhy Praha - Kladno a s největší pravděpodobností zcela změní svůj vzhled, kdo jej chce vidět v historické podobě, ať raději příliš neváhá. Chystaná revitalizace je projektem společnosti ČD Reality, a. s., ta má objekt nádraží v nájmu na dobu čtyřiceti let a má s nádražím velké plány. Zcela vymazat historii nádraží z roku 1831 a vytvořit moderní administrativně kulturní středisko Dejvic.

 

Podle prohlášení představitelů ČD Reality, a. s. dostane budova nádraží novou fasádu a bude opravena střecha. Z hlediska interiéru se stávající bytové jednotky změní v moderní kancelářské prostory a novou podobu dostane i nádražní restaurace, možná zde bude food nějaké nadnárodní společnosti. Prostory, které České dráhy užívaly k obsluze celé stanice, budou minimalizovány a v uvolněných prostorách budou zřízeny komerční zóny, které nabídnou cestujícím i obyvatelům Dejvic pestrou škálu služeb… ještě několik vizualizací, jak bude nádraží v budoucnosti vypadat, obrázky jsou převzaty ze stránek živá nádraží.

  

Naštěstí jsme vše stihli nafotit ještě ve stavu, kdy nádraží vypadá velmi podobně jako v době natáčení seriálu. Jen s úbytkem spojů již nejdou třeba na stěnách otočné jízdní řády a postačí jeden list s odjezdy a příjezdy vlaků. Také zábradlí pro postup fronty cetujících k pokladnám je to tam, ale toto zábradlí původní nebylo, bylo pravděpodobně instalováno až ve dvacátém století.