U-bahn neboli podzemní dráha, představuje v Berlíně páteř zdejší městské hromadné dopravy. Tvoří jej celkem devět linek, z nichž historie některých je více než 100 let dlouhá. První vlaky vyjely do Berlínského podzemí v roce 1902. Jako znak celého systému se používá bílé písmeno U na modrém čtverhranném poli.

 

V metru dnes funguje celkem 170 stanic (devátá největší síť na světě podle počtu stanic), délka celé sítě dosahuje 144,2 km (což je například více než délka pražské tramvajové sítě). Slouží devět linek označovaných U1 až U9, nejdelší z nich je U7 (celkem 32 km a 40 stanic) a nejkratší U4 (pouhé 3 km s 5ti stanicemi). Metro jezdí v intervalech od dvou minut ve špičce až do patnácti minut na některých linkách nočního provozu. Celému systému podzemní dráhy slouží mnoho dep a čtyři dílny.

 

Stanice Alexanderplatz je jednou z nejfrekventovanějších, mimo tři linky podzemní dráhy se tu křižují i četné linie pozemní městské dráhy S-Bahn.

 

Nejlepší přístup na dané místo je přímo z náměstí Alexanderplatz a po sejítí z náměstí se vydat rovně a sejít dolu do další úrovně a jste na místě…  Co se týká samotného místa natáčení, vlastně se až na výtah pro vozíčkáře nic nezměnilo (neměli jsem s Mírou těžkou techniku, takže zůstal tento výtah zachován i po našem foceníJ), stejné obklady, označení stanice na stejných místech… Při natáčení obou sekvencí stačilo tedy přelepit jen název Alexanderplatz názvem Nelkenstraße, pohlídat, aby nebyl nikdo v záběru (což nám se i přes slušné požádání nepovedlo a oni lidé se ze schodů prostě nehnuli) a nechat přijet vlak na tuto kolej, která zde končí.