Obec Husinec tvoří dvě osady - Husinec a Řež. Osada Řež se poprvé uvádí v listině krále Vratislava I. z roku 1088. První písemná zmínka o Husinci pochází z roku 1227, kdy jej král Přemysl Otakar I. přenechal ženskému klášteru sv. Jiří v Praze. Dá se předpokládat, že historie obou osad je starší a souvisí s přemyslovským hradištěm na Levém Hradci, které bylo na protějším břehu Vltavy.

 

Lávka v Řeži je pěší lávka přes Vltavu 32,1 km před jejím soutokem s Labem, spojuje v blízkosti Ústavu jaderného výzkumu severní část osady Řež, ležící uvnitř meandru na pravém břehu Vltavy, s železniční zastávkou Řež. Železniční zastávka na železniční trati Praha–Děčín trať je součástí I. železničního koridoru a je na levém břehu Vltavy, v jižní části katastrálního území obce Libčice nad Vltavou.

 

Lávka je významná hlavně proto, že je jediným přemostěním Vltavy v úseku mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, kde dopravní spojení zajišťují pouze čtyři přívozy - libčický, klecanský, sedlecký a podbabský.

        

Příhradová konstrukce lávky spočívá na celkem čtyřech pilířích, dva z nich jsou umístěné na březích, dva pak končí v řece. Lávka je dlouhá zhruba 160 m, umístěná ve stejné výšce jako železniční zastávka Řež. Na konstrukci lávky jsou umístěny plavební znaky.