Cholínský most byl postaven v roce 1956, tehdy jako most Fučíkův a převádí silnici ze Sedlčan do Cholína, Čeliny a odtud buď do Nového Knína a Dobříše, nebo do Slap, Štěchovic a na Prahu.. Osada Cholín, nacházející se asi 8 km severozápadně od Sedlčan, je dnes díky Slapské přehradě v letních měsících živé rekreační středisko. Přehradou vzdutou hladinu Vltavy překonává most z prostých deskových trámů z předpjatého betonu o výšce 2,55 metru. Délka přemostění je 227 metrů, most má tři pole, je 9 metrů široký a ve 40 metrové výšce nade dnem původního řečiště a od vodní hladiny ho dělí 11 metrů. Pilíře jsou 36 metrů vysoké, běžná hloubka vody pod mostem je 27 metrů a ještě v 70. letech 20. století oplývala půlmetrákovými sumci.

Tento most přetíná řeku Vltavu na jejím stopatnáctém kilometru a byl postaven ve stejné době, jako  Slapská přehrada. Na jeho místě stál původně přívoz a mlýn Bukenice. Přehradě také musela být obětována továrna i s elektrárnou.

Díky hloubce přehrady, která je zde 27 metrů, stává se most často i cílem skokanů do vody, kteří si sem jezdí užívat vodních radovánek. Příznivci potápění si zde mohou prohlédnout prvorepublikovou vilu, v minulosti patřící řediteli Źivnobanky v hloubce deseti metrů, toto dobrodružství je vhodné i pro začátečníky. Bývalou koželužnu si můžeme prohlédnout až v hloubce 25 metrů, je však již obtížné ji naleznout, vzhledem k nízké viditelnosti.